- Jan Čáp --- 8. 1. 2005
Škvíry - očka - průvan - falcy - uteplení (8224)
Kde leží optimální kompromis mezi kontaktem včel s prostředím a ochranou před nepohodou? Zkusím sepsat pár postřehů z literatury, archivů konferencí i nepatrrných vlastních zkušeností), které jistě rádi doplníte:
* Že včelám výrazně škodí nedostatek vzduchu v žádném případě neznamená, že jim prospívá jeho přebytek. Výrazně předimenzované větrání či dokonce průvan nebo foukání do úlu představuje zbytečnou ztrátu tepla, která navíc mění tepelné poměry rychleji, než jak se jim včelstvo zvládá přizpůsobovat (na rozdíl od teplotních výkyvů daných střídáním dne/noci a výkyvy počasí).
* Do úlu by nemělo 'foukat' jinudy než česnem/očkem, vůči kterému si včely umístí hnízdo optimálně samy = neměla by se měnit jeho poloha v průběhu roku (což u oček zpravidla neplatí).
* Škvíry mezi nástavky tudíž vadí - ne nadarmo balí Američané Langtstrothy do fólií (a Mirek Sedláček jim dodělává falcy), většina výrobců polystyrenových úlů v Evropě (Německo, Dánsko, Polsko) je dělá rovněš s falcem, atd. Nástavky dosedajícími na sebe "na tupo" vyhovují pokud dobře dosedají (jsou vyrobené dostatečně přesně a tak, aby stěny časem buď nepracovaly vůbec, nebo pracovaly rovnoměrně) a stanoviště je dobře chráněné.
* Pro kontakt včel s vnějším prostředím je nejdůležitejší, aby byl úl venku (včelnice, přístřešek) a co nejvíce osluněný. Očka i prohřívání jednoduchých stěn mají až druhořadý význam (v neproskleném včelínu nepomůže ani 'protažení' oček skrz stěnu; mírně uteplený úl na včelnici nezaostává). Včelstvo spíš vnímá celkovou změnu mikroklimatu stanoviště, než aby 'koukalo špehýrkou' jak je venku. A právě v tom mu brání (od venkovního odlišné) mikroklima budovy a možná i předimenzovaná izolace stěn úlu, jakou prosazuje např. Ing. Smělý.
* Uteplení pomáhá, ale výrazně jen pokud je prostor přizpůsobený včelstvu tak, aby izolace mohla skutečně nahradit kabát ze včel - t.j. je v 1 velkém nástavku zúžen přepážkou, nebo má úl malý půdorys, který včely v předjaří vyplní celý (např. Kučerův úl) - obojí znamená komplikovanější ošetřování (komorování jsou zásahy navíc, malý půdorys znamená že ul roste příliš do výšky i větší sklon k rojení).
* Stačí, když izolace zamezí nadměrným ztrátám tepla, protože každé včelstvo má svou přirozenou 'metabolickou výhřevnost'; výrazně větší uteplení než cca 2 cm polystyrenu je na místě jen u velmi slabých včelstev (např. zimování oddělků se záložními matkami).
* Není pravda, že silná včelstva uteplení vůbec nevyužijí, ale díky síle je jejich výkon daleko více než zvládnutím tepelných poměrů ovlivňován ostatními faktory a uteplení stěn se tak stává prakticky zbytečným = pro včelaře který zvládá zazimovat včelstva v optimální síle je uteplení spíše komplikací než přínosem a naopak.
Zdraví
J. Čáp
P.S. Omlouvám se za první zmatečný mail - ujela mi ruka ;-)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8304
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |