78207

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 28. 2. 2005
Re: Hlasy členů ve svazu- Kala (8964) (8965) (8974) (8978) (8980) (8984) (8987) (8995) (9020) (9023) (9028) (9036)

>Na rozdíl od něho si nemyslím, že velcí včelaři by mohli být ohrožením svazové činnosti. Co se týče jejich přínosu, tak je neoddiskutovatelný minimálně v tom, že jsou to tahouni vývoje. Je to skoro deset let, myšlenka začít včelařit se stala rozhodnutím a začal jsem schánět informace. Jako laikovi mi samozřejmě přišli malované včelínky naprosto úžasné, navštívil jsem několik včelařů, vyslechl si úžasné povídání o včelách a následně mi z toho šla hlava kolem. Jediné co se mezi nimi shodovalo bylo to, že jsou trubci, matka a dělnice. Dostal jsem do začátku postarší budečák se slibem, že možná bude v květnu roj. Pak jsem náhodou potkal včelaře, který měl asi 50 včelstev. Ten po vyslechnutí mojí anabáze a prezentování mých čerstvě nabytých nadšených názorů zalomil rukama a věnoval mi pár rad a rozloučil se s tím, že teď nemá čas, ale že bude za týden u včel a že se tam sejdem. Když na setkání došlo, tak měl včelín (vůbec ne malovaný a používal ho spíše jako skladiště)
----------------------------------------------------

Mám stejný názor i zkušenost. Začínající včelař se poradil s místním důvěrníkem (dlouholetým včelařem) a pořídil si od něj staré budečáky. Pracně je opravil, natřel. Když se přijel podívat ke mně, Tak je rozbil. Ukázal jsem mu výhody nástavkových úlů. Nepřemlouval jsem ho ke koupi stejných úlů jako mám já(50 3/4 langstrothů), ale aby byly nástavkové a co nejlehčí. Jiný začátečník, který se nechal přemluvit a koupil staré úly od končícího včelaře už skončil taky. Rozhodně včelaři, kteří mají více včelstev mají větší zájem o vylepšování. Vždyť i semináře a školení provádějí teď velkovčelaři (PSNV). Mají zájem, aby se úroveň včelaření zdvihla. U nás v ZO je to stejné. Když jde třeba o léčení, dají to na krk mně. Argumentují správně, že musím mít největší zájem na tom, aby byly včely v okolí zdravé. Tak objíždím celou ZO. Do ostatního si už moc mluvit nedají. S placením na včelstvo ještě dám ZO největší položku na činnost. Platíme mimo léčení ještě 6Kč/včelstvo čl. příspěvek. I z těch 16Kč/včelstvo pro ČSV zůstává asi 2,50Kč ZO a asi 2,50Kč OV. Proto jsem psal, že se mi to nelíbí. Buďto platit stejné příspevky (mimo pojištění, SF), nebo tedy mít větší hlasovací slovo.
Jinak podle mně by měl svaz víc tlačit na OVS, aby byly podmínky prodeje medu takové, aby se daly splnit. Jak říkal Klaus v ,,7". Směrnice z EU my dokážeme ještě vylepšit, že jsou potom těžko splnitelné a v jiných státech EU jsou daleko jednodušší.
Včelařím už skoro 30 let a nepamatuju tu dotaci na vykoupený med ve výkupu. To byl asi překlep ve článku ve Včelařství. Možná tam chyběla jedna nula. Ale taky s tím nesouhlasím. Dotace na opylení pokud bude, ať je na včelstvo i když ti včelaři s malým počtem mají třeba poloviční sílu včelstev. Med ať si prodá každý jak umí. Pokud vytáčí jenom trochu hygienicky (nechat udělat test) a dodávat třeba v omezeném množství do obchodu. Dovezený med je jistě vytáčený v horších podmínkách.
Tonda.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9050


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Antonín Podhájecký - Re: Antwort: Re: Korespondence s ministerstvem I.
Předchozí:pan Josef Jiří Menšík - Re: A.m. v CHKO


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu