78122

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Radim Polášek (e-mailem) --- 31. 3. 2005
Re: znovu premisteni (9499)

Zdravím,
já myslím, že teď na větší vzdálenost než 500 metrů ani moc nelétají. Problém by byl asi, kdyby mezi původním a novým stanovištěm by byl nějaký háj právě kvetoucích jív nebo něco takového, na který jsou zalétané z původního stanoviště. Zdá se taky, že mezi původním a novým stanovištěm není taky přímá viditelnost. Myslím, že by úplně stačilo je rovnou převézt teď. Ten dvoukolák je na to dost dobrý, převoz trvá dost dlouho a včely si tak mají dost času uvědomit změnu stanoviště, zvláště pokud cesta není po asfaltu. Včely při převozu musí mít dost vzduchu, nevím, jestli má MU zasíťované dno, každopádně je potřeba při takovém převozu na neodpérovaném vozíku nechat úl větrat přes několik dm2 síta. Asi bych převezl pro jistotu napoprvé jeden úl a potom den pozoroval na původním stanovišti, jestli se vracejí, pokud ne, tak bych převezl zbytek. Příští týden se má ochladit a začít pršet, dobrý termín by byl těsně před tou změnou počasí.
Druhá možnost je včelstvo na původním stanovišti setřepat přes smyk do rojáku, nechat tři dny ve sklepě a usadit už do nového úlu na mezistěny jako umělý roj. Za ty tři dny ve sklepě na původní stanoviště zapomenou. Majitelce zůstanou rovnou úly i rámky a ty budeš mít včelstva na nově vystaveném díle. Akorát budeš mít nedostatek vystavěných rámků, bylo by asi vhodné odkoupit i voští z rámků MU a vložit je do langstrotích rámků asi tak v počtu 1 - 1,5 nastavku na včelstvo. Dá se to provádět tak od května, v dubnu je na stavbu díla na mezistěnách ještě dost chladno.

R. Polášek
----- Original Message -----
From: Jan Zdeněk
To: vcely/=/v.or.cz
Sent: Wednesday, March 30, 2005 11:47 PM
Subject: znovu premisteni


Zdravim,

konecne se dostavam k tomu, ze zacnu vcelarit i prakticky. Mam domluvenu koupi tri vcelstev v Moravskych univerzalech. Chtel bych je prevest na 2/3 Langstroth(185mm), ale to je jina zalezitost... Me se spis jedna o premisteni vcel na moji zahradu. Nyni jsou vcely vzdusnou carou asi 1km daleko, je to na kopci, moje zahrada je kousek pod nim. Od soucasne majitelky nebudu brat vsechna vcelstva, asi ctyri tam jeste chvili zustanou. Nerad bych, aby se ty moje vcelky vratily zpet ke svym kamaradkam na kopci. :c( Mezi mou zahradou a zahradou, kde jsou vcely nyni je pomerne dost clenity teren, orientace cesen by se u mne lisila o 90 stupnu. Vcely zatim, jak jsem mel moznost videt, nijak moc neletaji. Je nejaka moznost, jak s velkou pravdepodobnosti uspechu uly se vcelami premistit? Klidne je ten kousek prevezu osobne na dvoukolaku, pokud by to melo byt k necemu dobre. Jak prakticky premisteni provest a je nyni vhodna doba to udelat? Nemam s prevozem pockat? Za kazdou radu budu vdecny. Mimochodem majitelce jsem za vcely slibil 1500Kc/vcelstvo s tim, ze ji ty puvodni Moravske univerzaly za rok za dva vratim. Je to odpovidajici cena? Stav vcelstev jsem nekontroloval, mam totiz pocit, ze pri urovni mych znalosti, ktere jen stezi sahaji za hranici teorie, by to stejne nebylo moc platne, v tomto ohledu spoleham spise na cestne slovo prodavajici ;)

Diky predem za reakce, Jan Zdenek.


------------------------------------------------------------------------------


No virus found in this outgoing message.
Checked by AVG Anti-Virus.
Version: 7.0.308 / Virus Database: 266.8.5 - Release Date: 29.3.2005

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9500


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Jan Zdeněk - Re: znovu premisteni
Předchozí:Jan Zdeněk - znovu premisteni


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu