| - Radim Polášek (e-mailem) --- 2. 5. 2005
Re: Gernstrung - samousazení roje
Zdravím Dutina jako dutina. Koneckonců dneska je v běžném lese o dutiny vhodné pro roj dost nouze. Snad jedině nějaká. neobydlená dřevěná budka pro velké dravce. Dokud měl bratranec ještě včely, vypomáhal jsem mu, protože tehdy jezdil tak jedenkrát za 14 dnů na víkend. Zavolali, že se mu tam včely rojí. Přišel jsem akorát včas, abych viděl, jak roj, který vyletěl z pravého krajního úlu, mizí v otevřeném levé krajním úlu. Četl jsem někde, že včely instinktivně hledají nezavčelené oblasti , tudíž od úlů se včelami a otevřeným prázdným úlem odletí spíše někde do lesa do nějaké dutiny. V tomto případě byly ve včelíně včelstva jen dvě, po vyrojení tři. Asi pátračky nenašly v lese vhodnou dutinu, tak vzaly zavděk úlem vedle stávajících včelstev.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Gustimilián Pazderka" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, May 01, 2005 11:09 PM Subject: Re: Gernstrung - samousazení roje
> Takové vlastní samousazení roje do starého úlu je zdáse mi i běžné. Průběh > je asi následující. Při propuknutí rojové nálady u včelstva, začnou > pátračky vyhledávat místo pro usazení. No a pátračky, které potom > "nasměrovávají" letící roj, tak preferují úlovou vůni, a vůbec, jakousi > specifickou vůni. > > (v souvislosti s tímto je zajímavůstka v migraci, několik stovek km > včely,pozn. ne A.m.) > > Na Slovensku existuje i lidový název pro rostlinu, která je po rojení > lidově pojmenovaná. Rojovník. Jinak Mellissa officinaris a česky meduňka > lékařská. Četl jsem,že je to rostlina, kterou se potírá, přesněji mladými > konci, rojáček(připravený vydezinfikovaný úl) vně i uvnitř pro > "samousazení" roje. > > A musím také sdělit, že toto je také jednou cestou šíření nebezpečných > nákaz plodu včely.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 10026
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |