| - Miroslav Jakuą --- 30. 5. 2002
RE: aerosol.
Rád Vám poradím ze svých zkušeností.
(Tento článek věnuji svému příteli panu Mizerovi, který jediný mě tehdy nenechal ve štychu)
HISTORIE: Jsem členem ZO ČSV DOKSY http://mujweb.cz/www/zocsv-doksy. Pro představu má okolo 100 členů s asi 900 včelstvy, která jsou rozložena na 255 km2. Když jsem se asi před 10 lety stal jednatelem setkal jsem se s názorem četné skupiny členů, že by rádi ošetření metodou aerosolu. A že když už má naše organizace pořízený kompresor (tenkrát aparát těžký asi 35 kg) a aerosolový vyvíječ, tak proč si s ním ošetřují včelstva pouze dva velcí včelaři (předchozí jednatel a předseda) a proč s ním nejsou ošetřována všechna včelstva. Vytvořil jsem tehdy tedy (asi před 7 lety) plán TŘETÍHO ošetření VŠECH včelstev VŠECH členů organizace metodou aerosolu jako zkoušku jak by to mohlo fungovat. Pozval jsem také na přednášku Ing. Kamlera a Ing. Veselého (oni o tom vědí úplně vše, jsou to super přednášející - zvláště pan Veselý - a rádi tuto metodu propagují, protože ve VÚVč aerosolové vyvíječe vyrábí a servisují, což jsou pro ně peníze) a nechal jsem se ve VÚVč vyškolit. Plán byl výroční členskou schůzí přijat, našel jsem i kolegu, který byl ochoten mi pomoci a tak se ještě ten rok ošetření provedlo. Z této akce jsem vytvořil hodnotící zprávu, finanční propočet na účtování dobudoucna a návrh na zvýšení členských příspěvků. A tak se o této doby každý rok provádí (nyní již pouze u včelařů kteří o to mají zájem) třetí ošetření včelstev metodou aerosolu. Díky tomu, že je cena za ošetření jednoho včelstva metodou 2xfumigace, 1xaerosol 53 Kč a cena 3xfumigace 48 Kč (tedy jen o 5 Kč vyšší), převážná většina členů naší ZO volí třetí ošetření metodou aerosolu. Díky tomu, že každý rok členové odsouhlasí odměny ošetřovatelům, už nedělám ošetření sám, ale provádějí ho další a další proškolení ošetřovatelé. Díky tomu, že jsme sehnali sponzorské dary od měst a obcí v oblasti naší ZO, už máme asi 5 aerosolových vyvíječů a celkem tři kompresory. Velcí včelaři si pořídili vlastní přístroje a kompresory a tak je to i o toto snažší. Tuším, že maximální počet včelařů, kteří museli provést jarní mimořádné ošetření včelstev (protože měli spad na včelstvo vyšší jak 3 roztoče), je za posledních 5 let v průměru 2 včelaři. Výsledky jsou vynikající.
RIZIKA POSTUPU: Rizika akce organizace ošetřovat metodou aerosolu jsou: - Je žádoucí, aby členové nebyly k ošetření nuceni. - Je žádoucí, aby se minimalizovala nejvyšší nákladová složka této akce - DOPRAVA KE VČELSTVŮM - a to tím, že se do ošetření zapojí co nejvyšší počet členů (co nejvíce jich chce svá včelstva ošetřit touto metodou) a také tím, že se zvýší počet skupin ošetřovatelů včelstev (zvýší se počet vyvíječů a kompresorů). - Je žádoucí, aby ošetření prováděli odborně proškolení lidé (nemusí to být vždy včelaři). - Je nutné ošetřovatelům nejen uhradit náklady, ale také jim dát ODPOVÍDAJÍCÍ ODMĚNU. - Je žádoucí ošetřovat s pomocí nosného média ACETON.
VÝHODY POSTUPU: V čem byl tento postup dobrý? V tom, že členská schůze napoprvé schválila povinné třetí ošetření metodou aerosolu. Tím si to prostě každý včelař vyzkoušel. A když vidíte jak nemusíte zasáhnout do včel, že je otravujete daleko nižší dobu a k tomu je to ještě účinější, pak je již jednodušší rozhodnut se pro toto ošetření dobrovolně.
VÝHODY METODY: 1) Ošetření je prováděno v době, kdy často dochází k tomu, že se nesmí aplikovat metoda fumigace (tuším, že minimální přístupná teplota okolí pro fumigaci je +5°C, pro aerosol s použitím acetonu až -5°C - ÚDAJE SI RADĚJI OVĚŘTE). Je to období minimálního množství zavíčkovaného plodu, tedy "schovky" pro roztoče, neboť účinná látka se pod víčka prostě nedostane.
2) Na rozdíl od fumigace se účinnost zvyšuje tím, že se léčivo lépe dostává do chumáče. Ten je acetonem rozrušen a snaží se větrat (včely jdou od sebe). Dále také kapénky oplývají záporným el. nábojem, včely kladným a tak dochází doslova k lapání kapének roztoku s léčivem včelami.
3) Dochází k menšímu zásahu do života včel (kratší doba, žádné bouchání)
NEVÝHODY METODY: 1) Oproti fumigaci jsou potřebné další přístroje (kompresor a vyvíječ) 2) Oproti fumigaci si na odměny přijde menší počet ošetřovatelů (ZNAČNÝ PROBLÉM TYPICKY ČESKÉ ZÁVISTI) 3) Náklady na ošetření touto metodou jsou vyšší (u nás pouze o 5 Kč na včelstvo).
Asi to není úplně všechno. Dalo by se povídat. Třeba o tom, jak jsme se při prvním "pokusném a povinném" ošetření tahali s tím supertěžkým kompresorem na sáňkách přes pole a o dva roky jsme si šli v pohodě a vzpřímeně s kompresorem Back-Pack na zádech (necelých 10 kg). O tom, jak jsme v každé chalupě dostali medovinu se špekem. Bylo to prima. Zkuste to taky tak.
Další informace (texty zpráv atp.) Vám rád zašlu.
S pozdravem Miroslav Jakuš [mailto:miroslav.jakus/=/atlas.cz] Dlouhá 98, 471 41 Dubá okr. Č. Lípa tel.: 0605/238709, 0425/870617 www: http://mujweb.cz/www/jakus_miroslav www: http://www.czechmedia.cz/vcelarstvi.htm www: http://mujweb.cz/www/zocsv-doksy
> Uz tretim rokem presvedcuji funkcionare organizace o nutnosti zavedeni > aerosolocveho tretiho osetreni. v prosinci., Snad se to letos podari.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 1153
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |