78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 11. 2005
Re: Plnička medu
Rozumný tlak na med je od desetin atmosféry, respektive baru. Menší tlak nemá smysl. Jestliže má ta nádoba a píst průměr 40 cm, potom je průřez pístu okolo 1300 cm2, potom v případě požadovaného tlaku půl baru je třeba tlačit na píst silou 650 kg. Jinak tímto způsobem fungují podávací zařízení pro tmely a podobné vysoceviskózní látky, kdy takový píst tlačí tmel ze sudu do vlastního čerpadla, které teprve vytváří potřebný tlak pro dopravu potrubím nebo hadicemi. Bude to záležitost tak v stotisících korun. V případě požadavku na co nejnižší cenu plničky mně připadá jako reálná možnost nádobu shora utěsnit a pomoct výtoku medu tlakovým filtrovaným vzduchem. Přirozeně při splnění určitých bezpečnostních požadavků. Pokud by bylo třeba med čerpat, před nějakou dobou jsem se zajímal o vibrační čerpadla v potravinářském provedení. Vycházejí cenově od 10 tisíc, podle katalogu dokáží med na výstupu čerpat do tlaku až 6 - 8 atmosfér a pro plničku by byly vhodné, protože při uzavření ventilu na výstupu se zastaví i čerpadlo, tudíž med, který je uvnitř čerpadla se "nemele" pořád dokola, jako je u klasických čerpadel. Zase na druhé straně jsou poháněna tlakovým vzduchem s převodem 1:1, takže při použití vzduchu o tlaku třeba 3 bary větší tlak než 3 bary na výstupu medu nedají a hlavně vyžadují kapaliny s menší viskozitou, takže ten med by musel být ohřátý odhadem tak na 40 st C a dost tekutý. Takže pro jednoduché rychlé plnění by v tomto případě úplně stačil ten stříhací ventil na spodku.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Jan Cervenka" <> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, November 20, 2005 1:20 PM Subject: Re: Plnička medu
Dne sobota 19 listopadu 2005 17:44 Daniel Prokeš napsal(a): > Mám nerezovou stáčecí nádobu na 300kg medu se střihacím ventilem. Je to > pomalé. > Dan P.
Nejsem odbornik konstrukter, ale nestacilo by pouzit ze zhora jakysi pist ? neco na zpusob pistole na kartuse, ale velke a s noznim (nebo motorkem) ovladanim ?
Honza
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 13216
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu