- Radim Polášek (e-mailem) --- 23. 2. 2006
Re: Vrby
No, pokud si dobře pamatuji, tak sice některé klony vrb se nalezly u nás už hotové, ale jiné se vytvářely na stanici křížením našich ale taky dovezených druhů. A jednotlivé druhy vrb mezi sebou se snad kříží velice ochotně, stačí jen, když kvetou ve stejnou dobu a fouká ten správný vítr, co donese pyl. Jinak vrby se tehdy šlechtily tuším někde u Uherského Hradiště v nějakém výzkumném lesnickém ústavu a hlavní cíl bylo najít vhodné vrby třeba pro zpevnění břehů řek nebo pro rekultivace výsypek a hald. Ta řada včelařských vrb byl snad jen nějaký vedlejší produkt. Dneska se šlechtí vrby a topoly hlavně pro výrobu biomasy, možná ještě další vrby pro košíkáře a to ve výzkumném ústavu v Praze Průhonicích. Je to už nějak 15 let, co jsem na břehu řeky na jaře hledal mezi vrbami zpevňujícími břehy ty správné samčí vrby, značil jednotlivé správné keře a fotil je a druhý rok pak s fotkami v ruce řezal v lednu řízky a strkal kolem vody tam, kde jsem potřeboval.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Jiří" <> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, February 23, 2006 1:27 PM Subject: Vrby
> Vážení, pokud se chceme zcela v naší diskusi utopit ohledně vrb tak > příspěvek př. Poláška je trošku zavádějící. Pokud si odpovíme na otázku , > Co je původní ??? Papriky, rajčata, okurky, višně ....... sskoro všechno > jsou to nepůvodní druhy. Takže je jen otázka, od jakého letopoštu můžeme > počítat "původnost". > Tyto klony nejsou žádné GMO, př. klon s označením S-008 je původně z > Brna-Bystrce, jinak velmi hodnotný klon. > > Nakonec svého příspěvku, bych upozornil na velkou včelařskou mílku, dadant > - jako úl,a dadant systém -styl velké plodiště a polorámky jako medník. Př. > Řeháček "svůj " Dadant označuje jako dadant, ale dadant je jenom jeden. To > co on prosazuje, velké plodiště na "národní" míře a poloráky v medníku, je > dadant systém příp. Kombík. Jinak tento styl včelaření lze provozovat jen > za určitých okolností. Počet chovaných včelstev musí být malý. Bohužel > nevýhody převažují: > 1. dvě rámkové míry v provozu > 2. těžšší obměna díla v plodišti > 3. velký rámek v medníku a s tím spojená i vyšší fyzická námaha před i při > vytáčení. > > Ale je pravda, že každá liška si chválí svůj ocas, ale tyto nevýhody tu > jsou a je jen na včelaři, do jaké míry mu vadí. > > Na konec bych se chtěl zeptat, kolik tak dáváte do včelstev na jaře a popř. > za celou sezónu mezistěn.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 14969
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |