78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


V.Banýr (88.101.16.70) --- 4. 4. 2006
Re: matka v roji

Vážený příteli Kamile a ostatní.Toto je parketa přesně na mě.Celý život jsem se s tím předváděl.Pro nezkušeného je nejlépe pořídit si 2 lapáky na trubce.Když vidíte že se včely začly rojit,nasadíte na česno lapák.Sledujete jak se v něm dromadí trubci a čekáte na matku.Když se tam oběví,lapák rychle vyměníte za druhý.S prvním si zajdete k oknu,matku na okně chytíte a vystavíte na hraně rojáčku poblíž včelína.Druhý lapák necháte do konce rojení.Matka většinou nejde ven z kraje,takže se to často podaří.
Toto vás časem přestane bavit a tak přejdete k vyšší formě.
Pokud si roj začíná sedat,je to chvíle,kdy mezi ně můžete skočit,roj sklepat bez kukle a bez žihadel.Pokud už roj sedí,je nutné před začátkem práce roj okouřit.Chycení probíhá jednoduše.Připravíte si místo,kam po sklepání pověsíte rojáček,abyste do něho viděl.Roj sklepete tak,že do rojáčku spadne asi 1/3 včel, ostatní spadnou mimo.Strčíte hlavu téměř,do rojáčku a jak včely lezou po stěnách nahotu,koukáte po matce.Ona je lehko vidět,protože utíká po povrchu stěny ze včel.No a tak po ní rychle sáhnete,většinou ji chytíte za křídla,přehmátnete,vyndáte klícku a je váše.Pokud tam matka není,poodkloníte hlavu a čekáte až přiletí.Někdy si sedne na chumáč a než se rozkouknete je uvnitř.Pak rojáček zase ze 2/3 vysypete a vše se opakuje.Pokud už jste po ní neúspěšně sáhl,hned pozná,že po ní jdete a nechce si sednout do rojáčku a stále jen doráží a pak si sedne na včely,které jsou vně rojáčku.Tam ji chytíte snadno.Když dlouho nepřilétá,tak než začnete rojáček vysypávat,prohlédněte okolí rojáčku.Velmi často si odpočívá do 1m od rojáčku a klidně se na vás kouká z nějakého listu.Kyž se to naučíte a přibude vám k tomu schopnost poznat matku ve vzduchu podle zvuku,takže ji budete moc chytit ve vzduchu jako mouchu,tak budete mít úspěšnost téměř 100%.Pozor: pokud bude roj vist někde na slunci déle než 1/5hod.a bude tam mladá matka, není bezpečné roj při neúspěchu vysejpat,mohl by uletět.Vidíte je to jednoduché.
Pokud jste mladý a toto zvádnete,tak vás to také časem neuspokojí a začnete se zabývat pzorováním matek.Casem zjistíte,že nejsou všechny stejné /jako větnamci/a začnete se známým předvádět,že nepotřebujete mít matky značené,protože je znáte.Dobré je to také předvést,třeba o sázku.No a po dalších 20letech zrušíte všechny nástavky,pořídíte si krásný včelínek ze zadováky,kde budete moci pracovat vsedě a kažký rok čekat na jarní sluníčko jestli vám dovolí ještě nějaký rok pokochat se s vašimi včeličkami.Hezké co?
Plné hrnce přeje V.B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15679


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Karel (194.228.166.117) --- 4. 4. 2006
Re: matka v roji

To mě zase jeden starý včelař předal zprostředkovaně zkušenost, že matka není na roji uvnitř, ale na povrchu. Zkracoval jim křídla , pak k roji přišel, roj prohlédl, a matku sebral do klícky.
A roj se mu vrátil do úlu.
A se zadovákama nejsme v rozporu. Ty almárky tady ještě mám.
Právě na stará kolena. Na rozdíl od pozdějších zadováků, jsou ještě dokonalejší. Přirozený tvar plodiště - úzkovysoký, lehké rámky, pěkně jde do nich světlo a je v nich vidět bez shýbání. Jen ten malý prostor. Přidělám si na ně ještě nástavkové medníky, a bude to dokonalé.
Tehdejší včela (asi černá, co v ní chovali naši předci) ješte nebyla tak plodná, a tak je almárka pro dnešní matky malá. Nebo bylo asi účelem mít ještě navíc k medu roje.
Já měl ještě jednu almárku do melicitózy osazenou. Na chov matek. Měl jsem k ní ještě sekce a hlavně v ní byly včely nejdřív v chovné náladě.
On je zadovák a zadovák. Pokud to není výška 24cm která není vhodná pro jednopatrové plodiště. Zrovna nedávno jsem byl na návštěvě v jednom včelíně, kde byly zadováky- univerzály, ale hlavně vyšší rámek a klidně bych tak včelařil. Pokud bych tam na to viděl. Ale já potřebuji světlo, a tak jsem měl včely vždycky venku.
Pokud se něčemu "usmívám" tak přesvědčení některých včelařů, že Adamcův rámek je to nejlepší co jsme dali světu a používali ho v jednopatrovém zadováku. I když včely přežijí lecos.
Tento několikanásobný český omyl je prostě omyl.
Prvně to byla skvělá míry na výšku (almárka, která se otočila do nástavku, a pak následoval další omyl, a místo v nástavku se s ní včelařilo v převrácených almárkách - budečácích.
Když teď vidím, jak si včely i na té nejblbější z výšek (24cm) pěkně roztahují hnízdo na výšku přes dva nástavky, a říkají nám tak, že na rozdíl od některých, znají fyzikálníé zákon o tom, že "teplo jde nahoru", a plod v horní části je vytápěn "zadarmo", tak lituji ty "drtečky včel o průměru 20cm co někteří nutí přežívat na 24cm. Asi ako ten včelař v té televizi.

Pokud je úl čistý a je v něm čisté dílo, tak ať si každý včelaří jak chce. Nevím proč si myslíte, že nějaký typ úlu kritizuji. Já kritzuji včelaře:-) Hlavně ty přesvědčené o jediné pravdě.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15680


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Karel (194.228.166.117) --- 4. 4. 2006
Re: matka v roji

Jo ta moje hlava a oči. Domýšlivě jsem se přehlédl. Kamile jsem četl jako Karle. A tak jsem myslel, že přítel Banýr píš mně:-((

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15681


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu