- Čermák K. (e-mailem) --- 19. 5. 2006
Re: proč nestaví-převěování
> Jak tedy nato bez převěšování u DS? NN jste popsal a já ji tak chápu, > že má své velké výhody, ale jak u kombinace NN a 1 VN když ne a ne > obsadit u NN prostor a převěšování není potřeba. Pouze u nízkých > nástavků si to dovedu představit, protože výška rámku je malá a ten > plod se podaří prostě nějak rozdělit nástavkem ode dna a mezistěn, ale > kombinace pouze 1 VN a kroužení s NN? Nějak nárážím stále na ten > případ - problém ignorace nového prostoru a naprosto bezproblémovému > vzniku rojovky. Ta ignorace není pravidlem samozřejmě v každém > včelstvu, ale ztráty např. ve srovnání 100 včelstev podle DS a 100 vč. > podle učebnicové kombinované technologie (publikované VÚ), tak si > troufnu na vyšší odhad ztrát z rojovky u DS. Samozřejmě i se sklizní > mého obdivu, že se v tom někdo při takovém počtu vyzná. :-)
Dávám Vám za pravdu - skutečně pozoruji, že po přemístění spodnínho NN ode dna nad VN se včely tísní s plodem, pylem a medem nějaký čas ve VN a do NN jen postupně přecházejí a ukládají med. Sice s rojením mám minimální problémy (pozdější jarní rozvoj v Beskydech a méně rojivý kmen včel), ale zmíněné zahuštění ve VN je předpoklad pro vznik rojovky. A to mám velmi vysoké rámky ve VN (42×36 cm)! Když ale NN nad VN včely začnou obsazovat a ukládat tam nektar/med, je možno hned (po pár dnech) přidat další NN pod něj (na VN) a podel potřeby brzy další... DS mi provozně méně vyhovuje než NN varianta Optimalu, protože v tuto dobu je zapotřebí jít do včelstva několikrát po cca týdnu. Ale je to vázáno na používaný způsob obnovy díla ve VN, proto nechci tuto komplikaci zobecnit na DS vůbec! Přes zimu jsou totiž na krajích VN 3 mezistěny (většinou z velké části vystavěné) a postupně je přemisťuji do středu VN mezi plod k zakladení. U NN úlů je to vše mnohem jednodušší, i ta změna pořadí nástavků je rychlá, stačí 5 minut i s pomocnými manipulacemi, a dělám ji pouze 1 krát za rok.
> Také mám výhrady k přetahování zimních zásob ke dnu. Výhrada je u mě v > tom smyslu, že zásoby v takovým místě jako poblíž dna zavazí a > podporují vznik rojovky. Vztahuji to na mou míru kterou používám > (39x24 bez oček!). S NN technologií nemám praktické zkušenosti, ale ta > nízká výška rámku mě přesvědčí lehce. Co vím, tak létavka ve > spolupráci s úlovými včelami dokáže sladinou takový prostor u česna v > případě i silnější a silné snůšky velmi kvalitně "zapraskat".
Přemístění horního nást. dolu je jen domělý problém. Ve skutečnosti je to tak, že pokud je po záměně nástavků plod v 1. (číslováno ode dna) a 3. nást., (někdy už i ve 4.), je naráz kolem plodu, nad ním a mezi ním (přidaný 2. nást.) spoustu voných buněk, kam včely hned začnou ukládat nektar, resp. potom med (tzv. "medový výtah"). Takže toto celé působí jako přidání nového prostoru a tedy protirojově - vyzkoušeno na cca 100 včelstvech po dobu mnoha let! Ve dnech bez snůšky dost rychle včely nezavíčkované zásoby z 1. nástavku přenášejí nahoru, takže se tam to místo postupně zase tvoří...
K. Čermák
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16559
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |