78432
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 29. 5. 2006
RE: Mezistěny a mráz
> Od: Josef Kala .... > Při rozkvětu třešně jsem je chtěl > vložit do včelstev, ale cca třetina mezistěn byla rozdělena v místě > drátkování, ( vysvětluji si to takto: délka drátku zataveného při pokojové > teplotě v mezistěně široké 380mm je 380mm. Při mrazu se rozměr voskové > mezistěny nezmění, ale délka drátku se zmenší na např. 378mm. To stačí na > to, aby se vosk podél drátku odtrhl). Použitelná byla jen část rámků s > neroztrhanými mezistěnami- tedy zimní příprava na jaro přišla vniveč. ....... Nejen že se stáhne drátek, ale jsem si zcelajist, že zatavená mezistěna při rozdílu teplot roztahuje a stahuje v rozmezí až 5 mm. Prostě od drátku praskne.
> Od: Josef Kala: > 7. U Čejkových úlů r.m. 42x35cm jsem zkoušel nedrátkovat ( dle popisu > starého cca 90 roků), ale hmotnost včel a úlová teplota způsobily zhroucení > včelího díla v 90% případů. .......... Čejkovi úly přišly v širší známost u nás právě na základě vlivu propagace tohoto typu úlu panem Čejkou. Bohužel jsem zjistil, že ale p. Čejka není vynálezce tohoto úlu, a tento úl přebral (a zřejmě také mírně upravil) podle českých poměrů. Bylo by záhodno zjistit, jakou metodou se doopravdy v těchto úlech původně včelařilo a drátkovalo či nedrátkovalo. Tz. ještě před Čejkou.
> Od: Josef Kala: > 8. Nedrátkované mezistěny, kdy mezistěna je přitavena voskem k horní loučce > a dole prochází mezi dvěma dolními loučkami: odpozoroval jsem, že včely se > nejprve zajímají o stavbu buněk cca v horní čtvrtině výšky rámku, > horizontálně od středu poněkud blíže k česnu ( u studené stavby). Pak > upevňují mezistěnu k bočním loučkám v horní třetině bočních louček a > přichytí mezistěnu na několika místech dolních louček ( domnívám se, že to > může vést k "vyboulení díla směrem do uličky" u takto aplikovaných > mezistěn). Pak teprve mezistěnu dostaví v téměř celé ploše, podél dolní > poloviny bočních louček buď později, nebo vůbec ne. Nebo takto rozestavěnou > mezistěnu opustí a okraje buněk olemují propolisem. Takové propolisem > označené mezistěny jsou pak dost významnou překážkou pro včelami vnímanou > celistvost díla- včely je výrazně opomíjejí zejména pro plodování, nejvýš z > nich udělají "překladiště" rozpracovaného nektaru. ........... To je právě ono. Myslím si, že se rámy ČjÚ musely dokonce u nějakých včelařů "přetáčet vzhůru nohama". Podle všech možných informací včelám nevadí takové přetáčení a dokonce je to jakousi "protirojovou alternativou" (ale to jen doopravdy do určité míry). Nedostavování díla a "skryté včelařské finty" našich otců a dědů je nutné brát v úvahu. ;-)
_gp_ http://vindex.ic.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16717
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 29. 5. 2006
Re: Mezistěny a mráz
Nemám teď k dispozici tepelnou roztažnost včelího vosku, ale vím, že plastické hmoty mají běžně až desetkrát větší tepelnou roztažnost než technické kovy i víc. U vosku bych odhadoval ještě větší tepelnou roztažnost než u plastických hmot, protože má ještě menší hustotu než plasty. Mohl by to potvrdit někdo, kdo má příslušné tabulky k dispozici? Ostatně kdyby byla tepelná roztažnost kovu drátku vyšší než vosku, tak by se při ochlazování před prasknutím mezistěny vydouvaly a při oteplování zase vyrovnávaly, v praxi je to naopak.
R. Polášek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16722
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu