78389
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Milan Čáp (e-mailem) --- 31. 5. 2006
Re: Rojení (analýza zvuku)
Pánové, pokud chcete pokecat, pojďte pokecat v konferenci ať z toho taky mají něco ostatní.
Já osobně jsem zkoušel nahrávat a analyzovat zvuk včelstev předloni a když jsem to pak analyzoval, opravdu se daly vytipovat včelstva, které se potom chtěly rojit. Od té doby jsem se k tomu jednak nedostal, a jednak nemám vhodné zařízení pro záznam zvuku. Tímto způsobem dá jednoduše určit rojová nálada ve velkém předstihu až 3 týdny před začátkem rojení a 10 dnů před začátkem stavby matečníků, na což může včelař včas reagovat. Nahrávat je nejlepší večer, kdy už včely nelítají, neboť zvuky křídel při letu spadají frekvenčně do stejné oblasti jako zvuky charakterizující rojovou náladu. Programů pro spektrální analýzu lze na internetu najít poměrně dost, já používal tuším Spectran, ve kterém se dají nastavovat i různé filtry, takže je pak výsledek zřetelnější.
Rojová nálada lze určit též z délky a průběhu hučení včelstva při poklepu dlaní na úl: Při poklepu dlaní na úl včely zašumí (zasyčí) na cca 0.5, přičemž začnou a skončí najednou. To signalizuje, že včely jsou ostražité a obranné. Pokud je na blízku rojení, včely jsou v 'dobré' náladě, nabírají med a zvuk není tak hlasitý a začíná a končí pomaleji. To vyjadřuje "Nestaráme se co je v úlu, stejně brzy odejdeme".
Také jsem našel informace o tom, že vědci zkoušeli pomocí nahrávky pípání matky hledat matku v úlu. Experiment vypadal nadějně a opravdu jim to fungovalo - sice ne 100%, ale prakticky to využít šlo.
Dokonce lze využít analýzy k tomu, abychom mohli určit, jestli včely přijmou přidávanou matku. Přitom se matka umístí v klícce do úlu a nahrají se zvuky včelstva. Dle odpovědi lze prý zjistit, jestli ji včely přijmou, či nikoliv a případně ji včas vyndat.
Chtěl jsem udělat analýzu do včelařského programu, která by přímo dle nahrávky řekla co se děje. Bohužel se k tomu pořád nemohu dostat. Před těma dvěma lety jsem probrouzdal internet ohledně zvuků, které včelstvo může vydávat a vypsal jsem si frekvence pro jednotlivé zvuky vydávané včelami. Bohužel se jednotlivé zdroje v těchto údajích lišily..
Milan Čáp
Stonjek napsal(a):
>Já s tím začínám a tak sbírám zkušenosti a tak bych též pokecal stonjek >/=/seznam. cz Díky zdraví R. Stonjek > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16769
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 31. 5. 2006
Re: Rojení (analýza zvuku)
Od: Milan Čáp : .... > Chtěl jsem udělat analýzu do včelařského programu, která by přímo dle > nahrávky řekla co se děje. Bohužel se k tomu pořád nemohu dostat. > Před těma dvěma lety jsem probrouzdal internet ohledně zvuků, které > včelstvo může vydávat a vypsal jsem si frekvence pro jednotlivé zvuky > vydávané včelami. Bohužel se jednotlivé zdroje v těchto údajích lišily.. ......
No právě. To by skončilo tak, jako jakýmsi asijským vynálezem, který překládá psí zvuky na nálady. Reálně je to velmi nadějná myšlenka, ale v praxe je vždy mnohdy odlišná. Já bych šel nato od lesa a to tím, že bych hodil myšlenku že ne zvukem, ale nějakým analyzérem jakým je z principu alkoholtest. Prostě najít na látku citlivou na rojový feromon použít ji jako měřídlo a to by podle mě byl lepší výchozí bod ohledně nějakého rojotestu. ;-)
_gp_ http://vindex.ic.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16770
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Michal Pol (213.155.225.66) --- 1. 6. 2006
Re: Rojení (analýza zvuku)
Při měření považuji za důležité čtyři věci -
-čím se snímá zvuk - nejlépe citlivým digitálním diktafonem
-kde se snímá - nejlépe vně každého nástavku
-kdy se snímá - nejlépe, když včely nelétají
-čím se výsledek analyzuje - program by měl umět spektrogram
Běžný kazetový diktafon a nahrávka v podmetu se mi neosvědčily, s digitálním diktafonem přiloženým zvlášť na každý nástavek jsou nahrávky dobré. Tímto způsobem to zkouším teprve letos a proto nemám žádné zkušenosti s tím, co nahrávky znamenají. Zatím mám jediný spolehlivý výsledek - podle zvuku můžu určit, ve kterých nástavcích jsou mladé včely.
mp
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16773
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Milan Čáp (e-mailem) --- 1. 6. 2006
Re: Rojení (analýza zvuku)
-čím se snímá zvuk - nejlépe citlivým digitálním diktafonem U snímání hraje roli kvalita mikrofonu - musí zvládat spolehlivě snímat poměrně nízké frekvence (od cca 100Hz) a dále kvalita záznamu jako takového. U digitálních zařízení je důležitá vzorkovací frekvence, aby byly výsledky dobré. Já jsem zkoušel též zapůjčený digitální diktafon s externím elektretovým mikrofonem MCE100 (rozsah 50Hz-12kHz) a výsledky byly použitelné. Asi by bylo lepší použít citlivější mikrofon (např. MCE2000) a k tomu nějaké lepší zařízení . Myslím si že digitální diktafon bude mít vzorkovací frekvence dost omezené protože pro jeho způsob použití to postačuje.
-kde se snímá - nejlépe vně každého nástavku
Snímání je prý nejlepší buď přes stěnu, nebo mít mikrofon zabudouvaný přímo ve stěně nástavku s nějakým rozumným odrušením molitanem nebo jiným vhodným materiálem. Při jeho vložení přímo mezi včely dochází k rušení bzukotem jednotlivých včel, které se k mikrofonu přiblíží.
Milan Čáp
Michal Pol napsal(a):
>Při měření považuji za důležité čtyři věci - > >-čím se snímá zvuk - nejlépe citlivým digitálním diktafonem >-kde se snímá - nejlépe vně každého nástavku >-kdy se snímá - nejlépe, když včely nelétají >-čím se výsledek analyzuje - program by měl umět spektrogram > >Běžný kazetový diktafon a nahrávka v podmetu se mi neosvědčily, s >digitálním diktafonem přiloženým zvlášť na každý nástavek jsou nahrávky >dobré. Tímto způsobem to zkouším teprve letos a proto nemám žádné >zkušenosti s tím, co nahrávky znamenají. Zatím mám jediný spolehlivý >výsledek - podle zvuku můžu určit, ve kterých nástavcích jsou mladé včely. > >mp > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16779
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu