- Radim Polášek (e-mailem) --- 19. 6. 2006
Re: Asi mám mor
Gustimilián Pazderka napsal atp. se MUSÍ DEZINFIKOVAT ZA URČITÉ TEPLOTY PO U RČITOU DOBU PO CELÉM POVRCHU A POD POVRCHEM. A to je 150°C po dobu cca 5 - 1 0 min. A MUSÍ TRVAT PO TU DOBU.
150 st C, tady by se dalo diskutovat, jestli o deset stupnů víc nebo míň, ne ní to ale podstatné. Důležité je těch 5-10 minut, protože dřevo je izolační materiál, tak to je doba, kdy ta teplota 150 st C pronikne hluboko do dřeva a zničí spory i v nějakých prasklinách nebo dírách po červotoči. Otázka je, čím by se to dalo realizovat. Buď tou parafínovou lázní, ale to by chtělo, a by se do ní vešel tak jeden celý nastavek najednou. Když by se tam vešla jen jedna stěna, tak jen desinfekce všech 4 stěn jednoho nastavku by trvala 20 - 40 minut. Druhá možnost je použít vypalovací sušku na barvy. Tam, protože se teplo přenáší vzduchem, musela by být ta vyšší teplota okolo těch 150 st C t ak aspoň půl hodiny. Zase se tam dá narovnat těch nastavků víc podle velikos ti sušky. Tam by takhle šly vydenzifikovat i všechny kovové předměty a vůbec všechno, co teplotu 150 st C vydrží kromě snadno vznětlivých materiálů, jako třeba ba vlněný oděv nebo dokonce plastové díly. Otázka je, jak by takové dřevěné na stavky potom vypadaly a jak by takhle vysušené dřevo pracovalo. Co jsem zkou šel třeba napouštět kousky dřeva voskem nebo likvidovat vysokou teplotou v t roubě dřevěné přířezy napadené dřevokazným hmyzem, i dokonale vysušené dřevo při teplotě 150 st C uvolňuje ještě hojnost vlhkosti a podstatě se tím dřevo denaturuje. Stává se mimořádně tvrdým, snadněji praská a mnohem pomaleji hni je. Taky je otázka ceny, hodinový provoz sušky o objemu desítek metrů krychl ových je dost drahý. Možná by se to vyplatilo u nových nastavků. Taky je tro chu problém s požární bezpečností.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Gustimilián Pazderka" <> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, June 19, 2006 2:40 PM Subject: RE: Asi mám mor
Mor není žádná sranda a kdo zanedbává doporučení VÚ Dol, která považuji za ú činná při boji s nákazou a spoléhá se na "babské rady" nic nevyřeší. Sdělení od Matěje je velmi jednoduché a tato smetencová metoda je nesmírně náročná n a postup, návyky a příslušenství včelaře. Nemluvím o absolutní neúčinnosti s ožehnutím ohněm, protože materiál - rozpěrák, kuřák, úl, atp. se MUSÍ DEZINF IKOVAT ZA URČITÉ TEPLOTY PO URČITOU DOBU PO CELÉM POVRCHU A POD POVRCHEM. A to je 150°C po dobu cca 5 - 10 min. A MUSÍ TRVAT PO TU DOBU.
Jestli bude Matěj sterilizovat - zavařovat ovoce, tak ať ho jen "ožehne" a čeká potom divy. Sterilizace vypadá jinak než popisuje a tím pádem je dileta ntské to, co radí.
Mor nemusí páchnout. Záleží na genotypu a také na kmenu moru.
Nejjednoduší a nejlevnější je spálit pozitivní včelstva, popř. stanoviště. ............... Od: Marek Farkaš: > a ze kto je nacionalista. > > takto uboho sa vyjadrovat. Porosim o trochu kultury.
........ Eman: > Udělej to přesně jak ti radí Gustimilián a neposlouchej hloupé a diletants ké > rady ze Slovenska. Tady jsme v Česku a poradíme si sami. > Veterina by měla mít poslední slovo. Pozor na jednu věc: Když si pošleš na > vlastní pěst na rozbor vzorek do Výzkumáku, tak si to taky zaplatíš, proto > je dobré hned kontaktovat SVS. > Nic si nevyčítej, mor může chytit každý, včely lítají a loupí. Naopak > zasloužíš pochvalu, že sis toho všiml včas. > > > > >
_gp_ http://vindex.ic.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 17117
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |