- Radim Polášek (e-mailem) --- 13. 8. 2006
Re: [www.vcely.sk - slovenská včelárska stránka]: www.vcely.sk - novy clanok
To zní velice rozumně, pokud to můžu posoudit jako člověk nemající naštěstí s morem plodu žádné zkušenosti. Pokud by byla možnost vyšetření každého včelstva zvlášť, mohly by se vyřadit včelstva třeba jen náchylná k moru.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Karel" <> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, August 13, 2006 11:38 AM Subject: Re: [www.vcely.sk - slovenská včelárska stránka]: www.vcely.sk - novy clanok
> Na tom něco je, od objevení podezřelého včelstva po jeho zničení by měla > uběhnout kratší doba než je u nás. Pepan > ..... > Na té metodě je zajímavá jiná věc - !!!plošná celostátní jarní > kvalifikovaná prohlídka všech včelstev!!! > Likvidují se zřejmě jen klinicky pozitivní včelstva, že do týdne, to je jen > technickoorganizační detail. > Mor není Ebola, a nešíří se zřejmě jen tak, že se někde zalítne jedna včela > do druhého včelstva, nebo že se někde na květu otře jena včela o druhou. > Pokud nejde o včelstvo, kterému hrozí vyloupení, nebo uhynutí a je > dostatečně silné, není asi třeba tolik spěchat. > Tvrdí se, že od nákazy, do viditelných příznaků to trvá několik let. > Obdobná informace o Nov.Zélandské metodě je na > http://www.vcelari.sk/vcelar/2006/vcelar5_2006.pdf. V tomto článku je > uváděno, že k propuknutí nákazy je třeba asi 35 milonu spor. Tedy asi to > množství, které se tam dostane loupeží, nakaženým dílem atd. Nikoliv běžným > včelím provozem. > Pokud by se nákaza tak snadno šířila, jak včelaři v postižených oblastech > rádi tvrdí, tak by bylo btížné vysvětlit, že ani po několikaleté existenci > nákazy v nějaké oblasti dojde k utracení jen zlomku včelstev. > Problém je, že mor je na stanovištích dlouho "tolerován" trpí se chcípáci, > posilují se, nekontrolují se úhyny a mor pěkně přežívá a čeká na svoji > šanci. Pak stačí třeba jedna pořádná melicitoza, velké úhyny a loupeže v > nemocných včelstvech, a nakonec někteří vynálezci dávají plásty s > cementovým medem do necek před včelíny a nechávají vybrat včelám, nebo je > kropí konví atd. Myslím, že v takovém případě si bacily říkají "něci na tom > je , být ve správný okamžik, na správném místě". > Novozelandská metoda je u nás neaplikovatelná, protože vyžaduje zodpovědné > a vzdělané včelaře. Já mám třeba smůlu, že včelařím v oblasti ZO, která je > ze dvou stran obklopena ZO ve kterých je mor. Přesto nepodnikla ani jedno > preventivní opatření, vloni na mojí výzvu, když jsem byl ještě členem > výboru ani předseda nesvolal schůzi výboru ZO k moru. A několika (ne > jednodnomu) funkcionářům není jasné, k čemu by byla včasná informovanost > včelařů o nákaze a co bych asi mohl dělat, kdybych to byl (já i další) > býval včas věděl. > Takže je buď mor rána a trest Boží, nebo se mu dá předcházet. > Jedná se stejně jako u jiných morů o bakteriální nákazu, a pokud bude > vzdělání včelářů v této oblasti odpovídat vzdělání středověkých obyvatel > našich měst, tak mor VP bude představovat stejné nebezpečí jako mor ve > středověku. > > Není mi jasné, za jak dlouho se může rozšířit mor na několik set stanovišť. > A jaké by měl šance, kdyby si každý včelař včely jednou ročně pořádně > prohlédl. Pochybuji, že v některých případech je to možné - tmavý včelín, > tmavé plásty, špatně vidící včelař, bodavé včely a kukla. Tady je to > problém důvěry a plošné spolupráce. > A tady vidím ten hlavní problém, ne v často kritizované práci SVS a všech > dalších. Mor si šíří včelaři.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 18135
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |