78284

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


dedula 164410 (e-mailem) --- 24. 9. 2006
Re: Mor aneb proč jsem se rozčílil

Protože jsem už sám dědou (a vnoučka mám moc rád). A taky proto, že nesnáším rychlé odsudky a instantní řešení. Chov včel je velmi specifické odvětví chovu zvířat. Včely nezavřete jako slepice, neuvážete k žlabu, neochočíte. Nemůžete je dát očkovat proti vzteklině a parvoviróze jako psa. Do jisté - velmi značné - míry si dělají, co chtějí. Včelař může pouze vhodnými zásahy chov do jisté míry usměrňovat, nikoliv však řídit v plném slova smyslu. A tato východiska se MUSÍ brát v potaz i při diskuzi o této chorobě. Ano, můžeme nařídit různé zpúsoby řešení nákazové situace, ale NIKDY, opakuji NIKDY nebudeme schopni podchytit VŠECHNA všelstva, která v přírodě žijí. A těm nic nenařídíme, ona žádnou vyhlášku respektovat nebudou, nikdo je nespálí a nezakáže jim létat. A přesto přežívají. Když najdete v lese rozštípnutý smrk a ve výšce 10 m vidíte poletovat včely, co uděláte? Objednáte si plošinu (na vlastní náklady) a když tam nedojede, tak si koupíte žebřík a dostatečně pojištěni na život vylezete nahoru a nalejete tam benzín? Co když to nějakou náhodou vzplane, jste připraveni za to jít do vězení?


Anebo jiný příklad - citace příspěvku:
Od: A.Turcani:
> ...
> Čo je zaujímavé, (otec nekočoval), dovtedy ani potom sa v dedine MVP
> klinicky nepotvrdil! Odkiaľ sa vzal? Od najbližšieho stanovišťa bol
> vzdialený 1 km.
> Na www.vcely.sk som vyslovil domnienku, či spóry MVP sa nemôžu do včelstva
> dostať aj inou cestou (úle si vyrábal sám), ako npr. voľne žijúcimi
> včelstvami, kočovníci (dlhé roky tam kočov. voz nestál), ale reálna cesta
> akou sa spóry do včelstiev môžu dostať, sú medzisteny. ...
.....

Ani já jsem nekočoval, včelstva nepřivážel (nakupoval jsem jen matky) ani neprodával oddělky. Nekupoval jsem žádný cizí med na zkrmování včelám. Atd., atp. A přesto u našich včelstev ve vesnici mor byl diagnostikován, zatím jen prohlížitelem, stále to není potvrzeno rozborem.

Tedy podle mě dost námětů k přemýšlení. A příliš jednoduché řešení, hodit to na "děduly". Všechno bude zřejmě asi trochu složitější.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18757


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu