| - Radim Polášek (e-mailem) --- 25. 12. 2006
Re: veelnice
V minulé době jsem měl oplocený včelín, pletivo bylo použito běžné zrezavělé, které by jinak šlo do šrotu a kůly byly dřevěné s opáleným koncem a zakopané a zatlučené na jaře, kdy je vlhko do země. Popudem k oplocení byl výletník, který připravoval oběd na vařiči metr od včelína na půdě s cca 10 cm vrstvou jehličí. Ovšem běžně tak dvakrát za rok bylo třeba oplocení opravovat, poničili ho lidé, kteří ho přelézali, takže po pár letech jsem ho přestal udržovat. Kolem včelína vede cesta, která vede k vodní ploše hojně využívané lidmi ke koupání. Během asi 15 let jsem zaznamenal dva případy přímo vloupání do včelína. Známý včelař měl včelín asi 500 metrů daleko hned vedle nahrubonasfaltované polní cesty, která spojuje dvě vesnice a kde chodí lidi z hospod a z diskoték a ten měl ve svém včelíně vloupání ke konci pravidelně tak dvakrát do roka. Než i kvůli těm vloupáním se na to vykašlal. Mně se tam jednou vloupali, když les majitel vyčistil od křoví a včelín se stal viditelný právě z oné spojovací cesty. Tolik asi k mé zkušenosti s oplocením. Jinak námitky k oplocení někde v lese jsem zaznamenal z dvojí strany. Jednak se může ozvat odbor životního prostředí, že oplocení může bránit přirozené migraci živočichů, to se dá zmírnit tím, že se oplocení udělá dole s mezerou, aby živočichové do velikosti tak asi zajíce mohli projít a potom myslivci, tam by bylo třeba, aby prošli vysoká i myslivci a honci v době honu a to nejspíš nejde. Snad jedině nějaké "oplocení" ve stylu dřevěná ohrada na dobytek z vodorovných kusů dřev, jako tady v Beskydech bývalo dříve běžné.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "kozlik" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, December 25, 2006 2:31 PM Subject: Re: veelnice
> Vzhledem k tomu, že píšeš o době minulé, mohu i já sdělit svoje > zkušenosti.Na oplocení jsi skutečně ani dříve stavební povolení > nepotřeboval.Tedy alespoň na to mé, kde jsou ocelové vodovodní roury > zapuštěné do země a utemované směsí jílu a kamení - je to lepší než beton, > pakliže jdeš do hloubky cca 85cm.Dřevěné latě a na nich plaňky.Podal jsem > ohlášení drobné stavby a myslel jsem si ,že je to ok.Předseda obecního > úřadu mne vyvedl z omylu a upřesnil, že to není v územním plánu, ale > pakliže nebudu stavět žádnou chatu, nebo domeček, ale jen boudu na nářadí a > nechám si ode všech sousedů na formuláři o ohlášení drobné stavby potvrdit, > že nemají námitek, tak mohu začít.Několik sousedů jsem oběhl,ostatním > poslal dopis s nadepsanou a ofrankovanou obálkou a když jsem dostal > "svolení" tak jsem začal.Podotýkám, že políčko je moje a řádně zaměřené a > vykolíkované firmou.Identifikovat v terénu pozemek např. jen podle > katastrální mapy bývá těžké.Já sám jsem se domníval, že leží cca o 50m > severněji, než ho nakonec zaměřili s GPS.Cesty bývají někdy posunuté v mém > případě leží část pozemku až do poloviny šířky stávající cesty a na druhé > straně, kde mám být až k cestě je pás cca 1.5m. > Na druhou stranu znám včelaře, který vlastní opuštěný lom a tomu ho > nedovolili oplotit, třebaže v některých místech prý hrozí nebezpečí > úrazu.Je to dost o lidech.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 19797
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |