- Tomas (194.228.96.38) --- 31. 12. 2006
vysoké dno
Používám vysoká i nízká dna. Vysoká pro kmenová včelstva a nízká pro oddělky. Výhodu vysokých a zasíťovaných spatřují ve snažší diagnostice spadu roztočů,což je zároveň nevýhodou v případě podložky vložené přímo na síto( můj případ), protože se tak stírá efekt "studených nohou". Podložku mám vloženou před prvním ošetřením aerosolem, po skončení lečení ometu podložky a ponechám je až do ometání pro diagnostiku, pak je vyndám a teprve nyní je síťování plně funkční.což je v lednu a tedy docela pozdě. Samozřejmě dno se dá upravit a použít zasuvku pod síto, jenže síťování nemám přes celé dno,takže musím vkládat podložku na síto.
Jednu z nevýhod vysokého dna spatřuji v zastavování podmetu, vzhledem k tomu, že nepoužívám rošt proti stavění. Včely prostavý celý podmet a vyřezat se to dá až tak v září, když se včelky stáhnou z podmetu nahoru. Kyž mám opravdu náladu, tak kouřem vyženu včelky do horních nástavků a tu (převážně) trubčinu vyřežu i v červnu,ale je to děsná práce. jinak považuji vysoké dno za velké plus, obsvlášť je-li konstrukčně dořešené(zásuvka pod sítem, stavební uzavěra).
Nízká dna mam řešená tak, aby se dala použít jako mezidna při tvorbě oddělku nad kmenovými včelstvy. Letos poprvé zimuji některé oddělky nad kmenovými včelstvy a na jaře budu spojovat. Včelařím v langstrothech 44,8x18,5cm a zavádám taky Jumbo 44,8x28,5cm. Musím konstatovat, že nějaký ten rok výsledky v NN langstrotech nebyly výsledky nic moc, než jsem zvládl technologii,ale dnes na ně nedám dopustit. Jsou to technologicky výborné úly, především uspořím mnoho času, což je pro mne důležité. Medné výnosy jsou srovnatelné s jinýmy nást. uly tachovák, a jiné na r.m.39x24cm,ale pracnost je o mnoho menší.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 19937
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |