78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Karel (88.103.157.154) --- 14. 1. 2007
Re: cena nástavku

Jsou dvě možnosti, obě jsou teoreticky možné, jak něco sjednotit.
V případě rámků je možné normotvornou cestu zavrhnout, protože se doposud neosvědčila.
Ta druhá, prostě ekonomickou silou, prosadila i před sto lety Langtsroth. Stejně tak před dvaceti lety byly desítky koncepcí a antikoncepcí mikropočítačů a ještě víc teorií.
Na IBM PC byla spousta chyb, nedostatků, ..., ale jedna přednost. Každý den se jich vyrobily tisíce za bezkonkurenční cenu.
Takže, tady jde jen o problém sdružení, nebo schrastění kapitálu. Až to někdo udělá, bude vymalováno. (Stejně tak s prodejem medu.)
Až uvidím nabídku na nástavkový úl, ve stavebnici, jen různé výšky, cena nástavku (stand. výšky) při odběru 50ks 99za kus, tak to beru, pokud to není úplná konstrukční pitomost.
A jak u Forda, Můžete si vybrat zateplení jaké chcete, pokud chcete 19mm, pokud ne dokupte si stavebnici sololitových desek, případně pylystyrenu a dobouchejte si to doma.

Neznám letošní cenu řeziva, ale při loňské to bylo možné jen v průmyslových podmínkách. V malé truhlárně ne. A jedině tak může dojít ke standardizaci. Až mi vyjde, že bych si doma dělal úly s hodinovkou 50 Kč/hod (zatím asi 150) tak bych byl magor, abych neprodával med (třeba i do výkupu) a nekupoval úly.
Jenže to znamená dosáhnout produktivity práce asi 10x vyšší než samodoma. A to bohužel, nebo naštěstí, normální truhlárna nedosáhne.
A na druhou stranu, současná roztříštěnost má taky své přednosti. Mimo jiné, dává mnoha lidem práci, brání přesunům včel, snižuje produktivitu, nadprodukci a tedy tlaky na ceny. Proč to bourat?
Je třeba jen brát věci tak jak jsou. Nenabízím několikrát vyšší produktivitum, nepřesvědčím tolik lidí k nákupu - změně chování.
Například rámky. I když mi doma překáží spousta už vyrobených polotovarů, "šestiosé obráběcí centrum" je téměř dokončené, již suchého dřeva v nařezaných latích několik kubíků, stejně asi udělám příští týden objednávku na Hofmany. Jsem limitován množstvím (malým) volného času.
A tady mi vychází malá hodinovka.
Ať se daří. Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20182


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu