78504
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 29. 1. 2007
Re: Langstroth & Nelangstroth
Úl Farrar,
moje informace o tomto typu úlu jsou neúplné ( ještě před půl rokem jsem nevěděl, že něco takového vůbec je ).
Ze zdrojů ( kterých je málo )vyplývá, že úl Farrar je jistá obdoba Langstrothu. Má však místo 10 rámků v nástavku 12 v nástavku ( rámková délka se zachovává...448 mm...cca originální Langstrathova....rámková výška je různá ( Farrar včelařil v nízkonástavkových úlech...patrně šlo o výšku 159 mm a 185 mm, možná 145mm )).
To má pro včelaře včelařící intenzivně ( jako třeba já ) znatelné výhody.
Nechci bránit evropské unifikaci úlů ( rámkových měr ). Avšak pro mě by Langstroth znamenal komplikace. Proto v něm taky nevčelařím a raději jsem si vybral Optimal.
Úl Farrar považuji za dobrý kompromis mezi přívrženci Optimalů a Langstrothů ( 12 rámků Langstrothova typu, vnitřní půdorys 465x465 mm...čtverec ).V budoucnu si ho hodlám pořídit ( nejspíš už ve formě MV Farrar-multiuniverzalu ).
Něco podobného jako úl Farrar už existuje v ČR ( rámková míra 448x170 mm ). Jde o úl Slezan.
Ale i na něj se zapomnělo.
Někteří včelaři pletou pojmy dohromady....Langstroth není na 8 rámků ( úly v Austrálii ) ani na 12 rámků ( úl Farrar ), ale na 10 rámků v nástavku.
To je jeden z důvodů proč se na Farrar zapomnělo. Včelaři označovali úl Farrar jako úl Langstroth...Žádali úl Langstroth a úl Langstroth také dostali. Jelikož Langstroth měl deset prstů, vymyslel úl na deset rámků. Ale deset a dvanáct je rozdíl.
Neházejme dva odlišné pojmy do stejného pytle ( at se v tom taky vyznáme )!
( pozn. četl jsem o včelstvu ( jedno ze včelstev C. L. Farrara ), jež bylo v lednu (16.1.1962 ) zabito kyanidem a důkladně prohlédnuto...síla včelstva: cca 30 000 včel ( jednomatečné po celý rok ), 4 nástavky na 10 rámků 448x135 mm,...tenkostěnný nástavek ( 22mm ), 12 000 plodových buněk )
zdravím..........M. Václavek
RACIONALIZACI ZDAR!!!,SRVČR
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 20491
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Gabriel Kominek (e-mailem) --- 1. 2. 2007
Re: Langstroth & Nelangstroth
Konečne sme sa dozvedeli niečo o úle Farrar ! Tiež sme predpokladali, že sa jedná o nízkonádstavkový úľ. Gabi M.Komínek
From: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, January 29, 2007 6:54 PM Subject: Re: Langstroth & Nelangstroth
> Úl Farrar, > moje informace o tomto typu úlu jsou neúplné ( ještě před půl rokem jsem > nevěděl, že něco takového vůbec je ). > Ze zdrojů ( kterých je málo )vyplývá, že úl Farrar je jistá obdoba > Langstrothu. Má však místo 10 rámků v nástavku 12 v nástavku ( rámková > délka se zachovává...448 mm...cca originální Langstrathova....rámková > výška > je různá ( Farrar včelařil v nízkonástavkových úlech...patrně šlo o výšku > 159 mm a 185 mm, možná 145mm )). > To má pro včelaře včelařící intenzivně ( jako třeba já ) znatelné výhody. > Nechci bránit evropské unifikaci úlů ( rámkových měr ). Avšak pro mě by > Langstroth znamenal komplikace. Proto v něm taky nevčelařím a raději jsem > si vybral Optimal. > Úl Farrar považuji za dobrý kompromis mezi přívrženci Optimalů a > Langstrothů ( 12 rámků Langstrothova typu, vnitřní půdorys 465x465 > mm...čtverec ).V budoucnu si ho hodlám pořídit ( nejspíš už ve formě MV > Farrar-multiuniverzalu ). > Něco podobného jako úl Farrar už existuje v ČR ( rámková míra 448x170 > mm ). > Jde o úl Slezan. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 20535
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu