- M. Václavek (213.29.160.5) --- 26. 2. 2007
Re: odolnost Re:Racionalizaci zdar, Souvčelsví
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Už jen to slovo racionaklizace nás zavádí pryč od přírody. Příkladně ten tak zatracovaný dědula vybere jeden medník jde ho vytočit a prázné rámky vrátí zpět do ůlu, pak si dá šlofíka . Velky se uklidní žádné rabování a pak jde do druhých Chová se velmi iracionálně protože spotřeboval moc času. Ty při své racionalitě vyženeš vyfukovačem včely z medníků naložíš jimi nákladák a jedeš do medárny kde to vytočíš naložíš zpět na nákldák je deš vrátit zpět na úly bez rozdílu z kterého úlu co pochází ten cirkus kolem tě nezajímá a přenos nákaz z úlu do úlu zrovna tak A právě ten dědula který má úly typu každý pes jiná ves je na tom lépe protože mu různé rámkové mýry nedovolují choroby přenášet z úlu do úlu A z jeho pohledu on se chvá zodpovědně ale iracionálně ale ty zase racionálně ale vysoce nezodpovědně A TEŤ MĚ VYSVĚTLI CO JE LEPŠÍ A SPRÁVNÉ.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Racionální včelaření je včelaření promyšlené a efektivní.
Přehazování díla z jednoho včelstva do druhého není nic racionálního, jde pouze o jedno z praktik velkovčelařů, které jistě není správné.
Dílo by se nemělo jen tak přehazovat z jednoho včelstva do druhého ( z jednoho souvčelství do druhého )...riziko přenosu nákaz ( hlavně moru, zvápenatění, viróz a nosemy ).
Jen pokud to situace vyžaduje ( zesláblé včelstvo, nedostatek zásob ve včelstvu ) tak přemístím dílo z jednoho souvčelství do druhého.
Letos, až budu osazovat nová včelstva, začnu si evidovat, který rámek je z kterého souvčelství ( lihovým fixem napíšu číslo souvčeství na horní loučku rámku ), abych měl totální přehled o díle.
Vysvětlení pojmu/ Souvčelství....
Souvčelství je systém dvou a více včelstev ( v mém případě 3.......2 včelstva hlavní a 1 včelstvo manipulační ), jež jsou propojeny cyklem plodu a včel. Hlavní včelstva ( většinou od předjaří přesílená...nad 40 000 zimních včel...nepřirozená velikost ) slouží k produkci medu a jsou zdrojem plodu ( včel ) na tvorbu manipulačního včelstva jež se v letních snůškách také mohou uplatnit v produkci medu. Úkolem manipulačního včelstva je oslabovat hlavní včelstva a tím je udržovat po celé produkční období ve snůškové síle, bez rojové nálady( mezi 60 000 - 80 000 včel )a na vrcholu produktivity.Na podzim nebo brzy na jaře poslouží k posílení hlavních včelstev a tím se dají udržet hlavní včelstva po celé produkční období ve snůškové síle ( od rozkvětu třešní do rozkvětu slunečnice...předpoklad včelaření s nulovým omezením včelstev ).
Moje metoda je jistou obdobou 30 minutové ( 20 minutové provozní metody ) a Farrarovy metody dvoumatečného včelaření. ( najdete ji na stránkách PSNV www.n-vcelari.cz ...články pod názvem...,,Nejen pro učitele včelařství,,.,,Budou u nás dvoumatečné metody běžné,,...a další ).
Tyto metody jsou velmi náročné na znalosti včelaře ( včelař mnohdy musí nečekaně a co nejlépe zasáhnout, jinak je vše zkaženo ). Není to nic pro začátečníky, či pro nezkoumavé včelaře, protože si na mnohé musí přijít včelař sám a uzpůsobit tyto metody svým snůškovým poměrům.
Pokud to včelař zvládne, bude velmi spokojen ( maximální produktivita práce...., při třech snůškách výnosy přesahující 100 kg ze včelstva ), pokud ne , bude velmi zklamán.
Tyto metody jsou hlavně pro malovčelaře, kteří chtějí dosáhnout maximu ze včelstva ( výnos, produktivita práce ).
zdravím............M. Václavek
RACIONALIZACI ZDAR!!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21062
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |