78114

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Pepík (81.0.194.126) --- 10. 3. 2007
Re: Karel (194.138.39.54) --- 8. 3. 2007

Spad 12 až 100 roztočů byl po asi 18 hodinách po fumigaci.Dál budu sledovat vývoj spadu po nátěru plodu až do jeho vylíhnutí,to bude určitě zajímavější číslo.Bohužel sousední organizace má přez 50 % stanovišt na přeléčení.V minulosti měli velké úhyny letos dostanou gabon.Spoléhají na něj jako na všelék.Bohužel moje zkušenosti se včelaři při použití gabonu nic moc.Gabon za to ale nemůže.Včelaři ho věší na poslední rámek jako fumigační pásek,nebo ho hodí do česna,narámky.Poradit si nedají a pok jsou nářky typu gabon mě zklamal.Máte podobné zkušenosti?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21470


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Karel (88.103.157.154) --- 10. 3. 2007
Re: Karel (194.138.39.54) --- 8. 3. 2007

Bohužel sousední organizace má přez 50 % stanovišt na přeléčení.V minulosti měli velké úhyny letos dostanou gabon.Spoléhají na něj jako na všelék.Bohužel moje zkušenosti se včelaři při použití gabonu nic moc.Gabon za to ale nemůže.Včelaři ho věší na poslední rámek jako fumigační pásek,nebo ho hodí do česna,narámky.Poradit si nedají a pok jsou nářky typu gabon mě zklamal.Máte podobné zkušenosti?
......
Pokud to mají na přeléčení tak to musí být něco. Protože na podložkách včely nechaly u klasických jednoprostorových úlů asi minimum měli a i roztočů.
Takže asi nastane přirozená selekce již během roku u těch co pořádně nepřeléčí. Takže možná ani na Gabon nedojde a včely jim odejdou dřív.
Je otázka, jak by takovým včelařům dlouho vydržely včely, pokud by se tam "tak trochu jako" pod nátlakem neléčilo.
Jestli by nebylo řešením respektovat zákonný stav - včelař je povinen léčit(sám) a pokud neléčí, jeho problém.
A do vyhlášky dávat pouze komisionélní odběr měli ze zapečetěných úlů. A v případě nálezu nad limit placený zásah, zároveň posouzení stavu včelstva a případná nařízená likvidace včelstva i s úlem (a včelařem :-) ).
A myslím, že by to byl i impuls pro aktivní sdružování- pak by lidi měli sami zájem se sdružit a společně léčit. A ne dnešní stav, kdy mají pocit, že se jim tam někdo s léčením má za povinnost vnucovat a oni mají jenom nadávat.


Když jsem byl na chvilku ve funkcích, tak jsem vytahal z jednotlivých let data o VD do tabulky. Podle mě se nemá cenu rozčilovat jen kvůli jednomu roku, ale posuzovat vývoj.
A hledat příčiny problému. Někdy je problém u včelaře, častěji (domnívám se), že spíše v okolí. Co se odevzdává za měl, nikdo nekontroluje, takže ta čísla jsou sama o sobě málo vypovídající.
Ale za celou ZO už asi ano.
U nás byla debata, zda tu tabulku zveřejnit.

Já si myslím, že v rámci ZO by měla být veřejná, a stejně tak přehled za jednotlivé ZO. Ono by to asi lecos signalizovalo. Jestliže jedna organizace má na svém území dobré výsledky a vedle ne, tak tam asi budou jiná "špecifiká" než přírodní podmínky.
A je to jeden z mála ukazatelů, podle kterého by se dala hodnotit funkčnost organizací.
A i když jsem liberál, tak, nebo právě proto, si myslím, že informace kdo má v jakém stavu včely v mém okolí je věc, kterou by jsme měli právo vědět. Minimálně kvůli včasné prevenci.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21471


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Pepík (81.0.194.126) --- 10. 3. 2007
Re: Karel (194.138.39.54) --- 8. 3. 2007

Karle souhlasím se vším co jsi napsal.Přecházím na metodu každý se musí starat sám je to jeho povinnost léčit.Již léta se snažím dostat k informacím ze sousedních ZO,ale moc se mě to nedaří.
Protože mám chov matek tak mě to zajímá,když se doslechnu ,že 3km od mého stanoviště padlo 80 včelstev jsem "z toho vykulenej" a hledám informace.Musím říct,že velmi těžko a dokonce i na OVS.Chláchlivé utěšování se mě dostalo až když jsem zuřil a poukazoval na můj chov matek.Bylo mě řečeno klid to je zanedbaná varoaza,mor to není.Tak jsem si oddechl.Vysvětlit to včelařů se mě nedaří,musím přiznat ani ve vlastní organizaci a dostat někoho na kurz ošetřování nebo podobné tak to se mě také ještě nepovedlo.Odpovědí jsou, to už znám vždyt včelařím 18 let,no a já jen od roku 1965 a stále všechno nevím.Moc rád bych pomohl,ale opravdu nevím jak a tak se asi budu starat o sebe a modlit se aby nepřišel mor také k nám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21473


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Karel (88.103.157.154) --- 10. 3. 2007
Re: Karel (194.138.39.54) --- 8. 3. 2007

Moc rád bych pomohl,ale opravdu nevím jak a tak se asi budu starat o sebe a modlit se aby nepřišel mor také k nám.
......
Narozdíl ode mě jsi členem ČSV, tak se sejdi se svým zástupcem UV, napiš dopisy o problému a co s ním dělat.
Já si myslím že zvěřejňování informací o výsledcích léčení a spadu VD v ZO by nejvíc pomohlo. Spousta lidí by se chytla za nos. A buď by to začala dělat pořádně, nebo vůbec. Oboje je lepší než JEN JAKO.
Takže tady máš podle mě adresáty:
OV, okresní nákazový ref, UV (slezina UV je na konci března), PUV, redakce včelařství, pokud jsou v Křemencové komise nákazové, chovatelské, pro stanovy,...
Zkus to a uvidíš.
Přinejhorším tě vyloučí, nebo vystoupíš sám zbaven iluzí jak já.

Podle mě je určitá korelace(ne absolutní, vždy jsou vyjímky) mezi stářím a přístupností k argumentům (i o správnosti léčebných postupů, atd.

Zkus to, minimálně to uděláš z důvodu sebeúcty sám před sebou.

Ať se daří. Jde (jen) o včely.
Karel

PS
UV by se mělo teď v březnu určitě zabývat vyhodnocením výsledků rozborů. Pokud se tím chtějí zabývat, je nejvyšší čas aby stačili něco připravit. Alepsoň doufám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21474


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Jirka (82.208.45.222) --- 12. 3. 2007
Odpověď Pepíkovi na 80% úhyn

Možná aby jste věděl co se děje u sousední organizace, by bylo dobré se podívat na katastrální mapu a zjistíte třeba, že Vaše stanoviště je u této sousední organizace. Což by znamenalo se zde zaregistrovat. Potom se budete dovídat vše co se tu děje a zároveň i o léčení. Nebo mít své stanoviště uprostřed vlastní ZO, kde si můžete vše uhlídat sami a nejste závislí na okolních ZO. Myslím, že sousedi se snaží, aby se situace zlepšila, ale nejdříve bych začal u mapy.

S pozdravem soused.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21531


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu