78433
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- jan jindra --- 24. 1. 2003
Re: Nástavky bez utepleni ; Odběr medu na včelnici
Zdravím všechny!
Odběr medu na včelnici:
Včelařím se 70 včelstvy v kombinovaných nástavkových úlech (vysoké "plodiště" a polorámky v "medníku"). Se včelstvy kočuji a stavím je přímo na zem. Při medobraní odebírám postupně od každého včelstva jen jeden polonástavek. Včely z rámku sklepnu přímo na zem před úl. Odkládám je do prázdného nástavku položeném na sousedním úle s očkem dozadu. Pouze při posledním medobraní musím pomocný nástavek zakrývat dekou z koberce (vítr ho neodfoukne) abych zabránil slídění. Po uzavření úlu naplněný nástavek odnáším na vůz za autem který celý přikrývám igelitovou plachtou. Včely jdou za světlem nahoru a nemohou ven z pod plachty a nepřivedou další slidičky. Teprve před odjezdem plachtu strhnu a včely z ní vyklepám. Med vytáčím v klidu doma za zavřenými dveřmi.
Polorámky v medníku:
Polorámky na první pohled komplikují práci s větším množstvím díla, ale mají tolik výhod, že je upřednostňuji.
Jsou lehčí, snadno se z nich sklepnou včely jednou ranou do ruky držící rámek, případný plod na rámku zabrání vytočení pouze malého množství medu, med v polorámku je buď zralý nebo nezralý (žádné napůl), mohou být postaveny velmi subtilně (nejsou tak zatíženy), stavba v něm má mnohem větší tuhost než na velké ploše, malá výška rámku umožňuje snadnou manipulaci uvnitř úlu (snadno se vyjímají), rozšiřování včelstva nezpůsoboje takový teplotní šok jako u vysokého nástavku, .....
Nástavky bez uteplení:
Používám polystyrénové nástavky (3cm), nejen, že jsou dostatečně teplodržné, ale i lehké pro manipulaci s celými nástavky. O uteplení bylo již mnoho napsáno, ale bylo vždy porovnáváno s americkým včelařením. Tam však chovají italskou včelu, která dosahuje podstatně většího zimního hroznu. Proto také jejich úly mají délku horní loučky 45cm. Naše kraňka, ať se snažím sebevíce neobsadí více jak 7 meziplástových uliček. Neobsazené plásty v zimě trpí plísní a proto rozhodně nepovažuji za rozumné používat více jak 9 (max 10) plástů. Menší zimní hrozen jistě vyžaduje lepší uteplení. Včelařím v ranné snůškové oblasti a proto podporuji plodování v březnu uteplením úlů.
Matky v nástavkových úlech:
Protože včelařím bez mřížky a matky nijak v plodování neomezuji, je jasné že nemají zdaleka takovou životnost (dříve se vykladou) jako v malých úlech. Je proto nutné matky každým rokem vyměňovat. Tvořím jarní plodové oddělky a to spolu s mladými matkami omezuje rojovou náladu natolik, že se o roje nemusím starat.
Všem zdravé a úspěšné včelaření v novém roce!
Jindra
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 2234
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu