78251

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Aleš (193.85.238.34) --- 7. 5. 2007
Re: Chov matek

"Mam na Vas dotaz na rojivost vasich vcel."

Pro vysvětlení - oddělky přidávám k cca 12-14 včelstvům. Ty nejvýkonější včelstva nechávám do dalšího roku (letos mám jedno včelstvo i s tříletou matkou, ale loni pořád patřila mezi 4 nejvýkonější včelstva a letos je stále velmi silné, asi se vyrojí - uvidíme).
Zbylé oddělky v řijnu ponechám nebo pospojuji, aby byly do zimy silnější (přes 15-20 produkčních včelstev zatím nechci jít -včelaření mám jako víkendového koníčka a prodat cca 600-800 kg medu ze dvora a nakvasit cca 100 - 200 kg taky zabere nějaký čas).
Loni jsem např. díky vosám přišel o 5 oddělků - přímo napadli nejslabší oddělky - v úlu jich bylo snad 100 i více - nešli tak po medu jako po plodu - včely se stáhly k plodu a přestaly strážit česno a v tu chvíly byly vykradeni silnými sousedy. (poučení - hledat a likvidovat vosí hnízda).
Ale k rojivosti :
nemyslím si, že by stáří matek mělo výraznější vliv na rojivost (mám za poslední 3 roky rojivost 2-0-1 z cca 15-20 včelstev). Za základ považuji prostor a zaměstnanost.
Včelařím v tachovácích (9 rámků 39x24) - nechávám až do cca 20. června plodiště na 3 nástavkách (používám mřížku) a již nyní mají nejsilnější včalstva (cca 30%) 3 medníky a ostatní 2.
Každé včelstvo již dostalo 14 mezistěn.
Stále se snažím aby měly o 1 nástavek více než potřebují.
Návod - rozšiřujte až se včely objeví v podmetu - u mne neplatí - já si myslím, že v tuto chvíli je již pozdě a máte zaděláno na rojení. Stále mi musí připadat, že mají jeden nástavek zbytečně nevyužitý navíc.
Když jsem na to přišel začal jsem litovat, že jsem začal v tachovácích, neboť teď to jsou 2 metrové komíny (i s podstavcem)- na prohlížení plodišť na matečníky nemám čas a při této výšce bych se asi strhnul.
Takže na nedávný dotaz - mám již rozšiřovat, když mám 1/3 podmetu obsazenou včelami, bych odpověděl - ano před 14 dny a pokud mezistěnami tak ještě o týden dříve. Všude říkám, že jediný návod na včelaření je:
Jakmile se objeví na ptačí třešni první kvítek během 14 dnů rozšířit o 2-3 nástavky, pak odebrat plod pro chov a chovat,pak už jen do konce července točit med, pak nakrmit, léčít a pak zase čekat na další rok.
K medobraní (Český ráj - 330 m/m): 3-4 nástavky plné, ale řídké sladiny a pokud se nyní ochladí, tak si ještě počkám než to zahustí - loni - chladný květen - jsem čekal až do 5.června.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22542


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu