78251

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Karel (88.103.157.154) --- 21. 5. 2007
Re: zamedované plodiště

Mám dadant, kde jsem udělal chybu? medníky poloprázdné mezistěny nevystavené a plodiště zaneseno medem a nikde žádný mladý plod, jen uzavřené matečníky a zavíčkovaný plod, mám matečníky zrušit? nebo je nechat pro případ, že matka je odrojená, u silných včelstev to nepoznám.
Děkuji
--------------
Omlouvám se, že neporadím v tomto konkrétním případě, jen poradím ještě něco k tomu.
===================================
Součástí řešení ať je výměna matek!
===================================
Pokud se nemýlím, nemám ze včelstev kde jsou matky nerojového původu ani jeden roj. Zatím:-) Pokud začaly s matečníky, vylámání, rozšíření a nastrkání mezistěn pomohlo.
Ale tam, kde jsem měl rojové matky, tam je veselo.

Dvě mé odstrašující historky:
1/ Převzal jsem před pár lety dožívající dvě včelstva. V té době jsme chtěl rozšiřovat a vypadalo to, že bych tam mohl mít včely i nadále. Než jsem se doma dostal alespoň k otevřeným matečníkům, tak byly obě na stromě. Jeden roj jsem si usadil, vše další jsem použil na oddělky. Následující rok, když jsem jel s plemenivem na včelnici, už jsem je zase sundával ze stromu. Ostatní byly teprve trochu před vrcholem a trochu zralé k chovu.
V obou případech měly dost prostoru, ale rojili se už při malé síle.

2/ Před třemi lety, kdy jsem považoval mor za něco exotického, jsem sebral dva cizí roje, u lidí co mě k nim zavolali. Nebyl jsem úplný sebevrah a nedal si je domů, ale nechal jsme je na samotě poblíž místa, kde jsem sebral první roj. Pak tady vypukl okolo mor, tak jsem s tím nic nedělal. Hned další rok se obě vyrojila, spojil jsem je, a letos (začátek května !) když jsme to byli prohlížet, tak už opět matečníky. A obsedali jen 10 plástů. Pod nimi místa dost.

Většina rad a knih předpokládá, že tam máte kvalitní matky. Bez ní tam může včelař dělat vše podle knih, ale ty včely na to nemají geny.
Vím o čem mluvím, mnoho let jsem platil daň z hlouposti.

A jestli kupovat plemenivo, matečníky nebo matky je jedno. Spíš ať se každý jde podívat, nebo získá informace o tom, od koho kupuje. Jestli prodávající včelaří, tak jak chcetet včelařit vy.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22825


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu