- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 13. 6. 2007
Výnos 3 - 5 kilo medu
Výnosy 3 - 5 kilo medu si dovedu představit jako normální v klátovém hospodaření, když se na zimu nekrmilo cukrem. To bylo to včelaření, kdy se v létě jen usazovaly roje a na podzim se vyřezaly ty slabé, které by stejně nepřežily zimu a na jaře vyřezalo ze silných to, co jim zbylo po zimě. Potom asi včelaři ještě dlouho včelařili v zadovácích podobným způsobem jako v klátech a proto měli taky podobně medu. Kromě toho třeba za války byl příděl cukru na krmení jen pár kilo, po válce nějakou dobu taky, takže včely se zimovaly schválně slabé, aby v zimě moc nespotřebovaly. To trvalo až do 70 let. Ve včelaření vždycky pokrokovým včelařům trvalo tak 10 - 20 let, než ostatní přesvědčili. A potom ještě trvalo 20 i 40 let, než skončili ti, co to dělali postaru a většina včelařů, kteří dělají statistiky, to začali dělat po novu.
R. Polášek ----- Original Message ----- From: "Gustimilián Pazderka" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, June 13, 2007 3:02 PM Subject: Re: Cenovy prehled - mnostv? medu
> > > Povšimněme si, jak se to statistické celkové číslo výnosu medu u včelaře > > docela za poslední období zvyšuje. Není to náhodou výsledek zákonného > > daňového osvobození a chovatelům do 40 včelstev, kterým začíná vlastně > být > > jedno jestli "šidit" statistiku nebo "nešidit"? > > _gp_ > > > ... > T.H. > >Ja jsem myslel, ze dan je a byla vztahovana na pocet vcelstev a ne na > mnozstvi medu - vynos. Nebo to snad bylo v minulosti jinak? > Jestli o dani rozhodoval vynos tak to asi dokazu pochopit, ale jestli pocet > vcelstev, tak nevim proc zkreslovat udaje o vynosu...<¨ > ......... > > Ale to je jisté, že bylo ve včelařství zdanění příjmu a ne počet včelstev. > Přímo to vybízí napsat do nějakých papírů nesmysl a potom se dívat jak jsme > natom bídně s výnosy na včelstvo. Čím více se jde do minulosti, tím více se > pytlíkovalo a ty výnosy kolem 2-5 kil medu/rok jsou dodnes pro mě záhadou. > Jde o období hlavně mezi válkami a před ní. Mezi válkami je to pochopitelné > z hlediska toho, aby během ní včelaři nedošly kvůli odvodům potravin na > frontu o své snažení a před ní za Rakouskouherské monarchie taktéž kvůli > daním, které byly zájmem lesníků poskéze vrchností a majitelů panství a > nakonec vladařské moci. > > Po sametové revoluci padlo osvobození od daně na vícero > společenskoprospěšných činností občanů socialistické republiky a už i za > šokyalismu se hledělo vše tutlat, aby nedošel nějakej komouš a nevykradl Tě > "jménem zákona" Tomáši. Stím zdaněním je to fakt a dá se očekávat časem > represivní vlna zájmu jak těžit ze včelařství, když se doněj tak lijou > státní peníze.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 23270
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |