78615
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- A.Turčáni (62.168.124.210) --- 23. 9. 2007
Re: GABON
Co potom po něm, když varroáza se stálou invazí napadá včelstva?
Gusti, možno mám šťastie, vôkol mojej včelnice nie sú žiadne včely asi do polomeru 2-3 km. Nie tak dávno som tu napísal, že ak náhodne vidí včelár pri kontrole plodiska voľným okom akarida, je zle, treba liečiť. Ja som tohoto roku klieštika na včele nevidel.
Z môjho pohľadu nie je také jednoduché a reinvázia taká jednoduchá i keď nepochybujem o šírení sa V.D. vzducho, teda na tele iných včiel a dokonca ôs (vespa). Je však podivné, keď po fumigácii robím zber odpanutých klieštikov a v bloku (blok ad bloku 80 cm a medzi úľmi je v priemere 10 cm) 5-tich včelstiev je v strede včelstvo, ktorom je 1OO-150 V.D. a v dvoch a dvoch po jeho boku, je zamorenosť od 5 do 10-15ks. (tento údaj skutočný je z odľahčovacej fumigácie z 26.8.07). V takomto prípade by mala zamorenosť byť skoro rovnaká a ona nie je), lebo včely sa tu nechtiac stretávajú.
Ja by som to skôr pripísal nevhodnému liečeniu, npr. dalo by sa to pripísať aj KM (ktorá má účinnosť 80 -90%), liečenie so zaviečkovaným plodom, nízka dávka hubiaceho prípravku a pod. U Teba to nepredpokladám, pretože viem, že o včely sa staráš fundovane, ale predsa vraví sa, že čert nikdy nespí!?
Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25098
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Miro (87.244.196.82) --- 26. 9. 2007
Re: GABON
Ja som tento rok pozoroval po vlozeni Gabonu dna 1.8 spad 200 ks za 24 h. Potom dalsi den 13O ks, a dalsi 150 ks. A takto to pokracovalo do 18.9 ked som Gabon vybral. Otazka - ak som mal zamorenie 6000 ks preco nepadlo viac na zaciatku, ale len postupne 130-150 ks. Ak sa jedna o reinvaziu je jednorazove preliecenie vobec ucinne, ved podne par kusov, ale stovku v zapeti donesu.
Miro
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25109
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - stonjek (88.100.213.73) --- 27. 9. 2007
Re: GABON
No nechci nikomu do toho kecat, ale základem úspěšně zvládnutého léčení je dobře umět číst a ne pomlouvání svého okolí. Dobře číst pro to, abych dobře pochopil princip fengování léčení proti VD a za druhé proto, abych pochopil co se píše v návodu. Jestli tedy Pepa vkládá gabonové pásky 6. 8. a diví se že... tak ať se nediví.Léčí prostě blbě. Ale abych byl spravedlivý, jedlá li se o lokalitu s pozdější lesní snůškou tak to jinak nejde. Pak musí o měsíc dřív nastoupit Formidol a uvědomit si, že páry jsou těžší než vzduch a tak umístění desek pod plodiště nemusí mít zdaleka tak vysoký účinek jak slibuje výrobce. Prostě roztoč VD je nezmar a nesmíme to vzdávat. Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25115
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Eman (77.236.212.66) --- 27. 9. 2007
Re: GABON
To neznamená, že léčí blbě. Jednak na některých územích nemusel být Gabon ani předepsán, a pak termín vložení je do 10.8.
Horší je, že ho tam má ještě teď.
Každé léčení má svůj význam, svoji dobu a svoje tolerance v použití (je o tom dost publikováno). Nic z toho není absolutní, žádný postup není universálně dokonalý a efektivní. Ale jsou určité mantinely, za které by se nemělo chodit.
Do toho všeho hraje reinvaze, rezistence, snaha o malá rezidua ve vosku apod. Roztoči se dají zvládnout pouhou kyselinou mravenčí a biotechnickými metodami.
Striktní trvání na našich veterinárních postupech mi připomíná inkvizici a katolickou církev. Netvrdím, že to je kontraproduktivní. Stále mi ale vrtá hlavou případ našeho Biomedu.
------------------------
Stonjek:
>Jestli tedy Pepa vkládá gabonové pásky 6. 8. a diví se že... tak ať se nediví.Léčí prostě blbě.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25116
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Pepík (81.0.194.126) --- 27. 9. 2007
Re: GABON
Přtelé tak jsem si přečetl, že léčím blbě,budiš.Oficielně jsme gabon dostali na konci srpna ,těžko tedy dodržet termín jak píše Eman.Na začátku července jsem ho chtěl veterinář nepovolil byla snůška,to už začínala katastrofa v naší ZO ale i v okolních.Bohužel do ted se všichni tváří,že oni jsou v pořádku.Musím říct,že bud zatloukají nebo a to je pravděpodobnější vědí prd jak na tom jsou.Na středočeském aktivu hospodářů ZO jsem vyzval k větší informovanosti mezi ZO a nic.Možná tam přítel Stonjek byl a slyšel to.Mám zmapováno několik ZO v našem okolí a počet uhynulých včelstev je hodně přes stovku a to vím jen to co mě známí včelaři řekli.Nechci pomlouvat i když si myslím,že to není pomlouvání ,ale informování o situaci, která je opravdu vážná.K posouzení celé situace musí nákazový ref.také něco znát a né,že uhyne 7 včelstev z 10 a výbor řekne no jo to je začátečník udělal to blbě a ostatní mu to vykradly.Přátelé to je naprostý omyl je to varroa a následné virozy.Proč?No přece by tam byly nějaké mrtvé včely,které se popraly a ono nic.Napadení bylo tak silné.že varroa namnoží viry a viroza včely úplně "poblázní" a ty uletí.Nevěříte, neznáte to, tak budte rádi je to pěkný fofr a zastavit se to nedá ničím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25120
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - kozlík (194.212.232.6) --- 27. 9. 2007
Re: GABON
Jo je to opravdu fofr a nic nenaděláte , já jsem dal formidol 2* již začátkem srpna , nic víc jsem dělat nemohl a stejně ty nejnadějnější nejsilnější a nejvýnosnější včely - "zmizely" . Gabon nic nezachrání. Smrt postihuje nejdříve ty nejsilněší - více plodu = více generací roztočů. No jestli bude od koho na jaře získat včely , budu začínat vlastně od nuly. Desinfikuji rámky , nástavky, vyvářím rámky a občas se smutně podívám na zbylá včelstva , na nový medomet a svazové sklenice .
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25121
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - stonjek (88.100.213.73) --- 27. 9. 2007
Re: GABON
Byl jsem tam a slyšel jsem. Díky že mám štěstí a jsem na Praze západ, kde s objednávkou Gabonu a Formidolu nejsou žádné potíže a tak jsme ho dostali včas. Jde to přes OV a díky nák. ref. Čermákovi jsme v pohodě. Nejúčinější nasazení Gabonu je první týden v červenci o měsíc později, když se aplikuje, je velká část zimních včel ožrána a výrazně jim zkrácena délka života, proto ten výraz, že takové léčení je blbě. Je li v nějaké ZO v tom binec, bude asi nejlepší se z toho poučit a mít doma balení Formidolu navíc v rezervě. Gabon se dá použít 2 x a tak to máš Pepo na příští rok v pohodě. Držím palce, aby vše dobře dopadlo. Těším se na zimní Pražské včelaře, kdy chci Ing. Veselému položit otázku, proč tak lpí na měsíční době aplikace Gabonu, protože kdyby roztoč mohl snadno získat rezistenci, tak už by jí dávno měl. Vždyť v naší ZO cca 70% včelařů léčí pouze Varidolem a ještě před 5 lety 100%. Z těchto důvodů uvažuji, že začne li u mě VD zlobit, budu Gabon nechávat o dost déle. Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25122
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Pepík (81.0.194.126) --- 27. 9. 2007
Re: GABON
My jsme ho normálně neměli dostat,protože pozitivních stanovišt bylo jen asi 25%.Když jsem však viděl jaká je situace na začátku července chtěl jsem pro naši ZO Gabon.Jak jsem psal byla snůška a tak jen Formidol řekl veterinář.Vyzvali jsem všechny naše včelaře a přiobjednali jsme Formidol,ten však nestačil na tu hrůzu.Nemá dlouhodobý účinek.Mníšek je od mého stanoviště 4 km jsem zvědav jak jsou tam v pohodě,ale moc tomu nevěřím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25123
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Pepík (81.0.194.126) --- 28. 9. 2007
Re: GABON
Na našen okrese s objednáním také nejsou žádné potíže,ale se všelaři veliké.To asi není jen v našem okrese.Co se formidolu týká dostali jsme ho za 3 dny po objednání.To už byla do objednávka.Bohužel včelaři si objednali velmi málo,a jsme u toho.Proč vyhazovat peníze,když to mám "zdravé" ! Ovšem ono to nebylo zdravé,to jenom většina tvrdí,ale ověřené to nemají.Za měsíc ti co tvrdili ,že oni to mají přece v pořádku, volali tady se muselo něco stříkat, mám otrávené včely.Na otázku kolik jich tam má na vzorek říkají nic.Myslím,že to už nemusím komentovat.Možná bych se měl přestat zlobit a ztrácet čas s těmi co nechtějí pochopit ani si dát poradit.Trochu kacířská myšlenka.Když jim to padne bude méně včelstev a medu a ti co dělají dobře budou moci lépe prodávat a za lepší ceny!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25127
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radek Hubač (e-mailem) --- 19. 1. 2009
Re: GABON
Ahoj, jsou to destičky ze savého materiálu naplněnékyselinou mravenčí. Používají se během sezóny k hubení roztoče Varoa d. a k celkovému ozdravění včelstva, jsou např. slušně účinné při zvápenatění. Podrobný návod najdeš určitě ve vyhledávači. Radek > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Jan H?na <slunse/=/seznam.cz> > Předmět: Re: GABON > Datum: 19.1.2009 10:02:34 > ---------------------------------------- > Jsem začínající včelař a chtěl bych se zeptat k čemu slouží formidolové > destičky a jejich aplikace v ůlu. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 33563
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 19. 1. 2009
Re: GABON
je to léčivo proti Varroa destruktor a je tam návod k použití
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Jan H?na <slunse/=/seznam.cz> > Předmět: Re: GABON > Datum: 19.1.2009 10:02:34 > ---------------------------------------- > Jsem začínající včelař a chtěl bych se zeptat k čemu slouží formidolové > destičky a jejich aplikace v ůlu. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 33568
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - kozlík (194.212.232.6) --- 28. 9. 2007
Re: GABON
Taky jsem již slyšel o tom, že někteří včelaři používají Gabon po 2 sezony za sebou jedny a tytéž destičky. Já myslím, že to není v pořádku. Taky ten termín 1. týden v červenci se mi nezdá, určitě musí dojít ke kontaminaci medu a právě proto , aby k tomu nedocházelo je Gabon na předpis a nemůže si ho tam dávat každý jak chce.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25128
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.5) --- 28. 9. 2007
Re: GABON
To se mi nezdá, že by se daly Gabonové pásky používat dvakrát. Účinná látka po 30 dnech z pásku skoro vymizí, zůstává jen nepatrný zbytek, který spíše něž léčí tak podporuje vytvoření rezistence roztočů vůči účinné látce přípravku.
Gabon se může používat po posledním medobraní a to je zpravidla koncem července.
S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25130
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 27. 9. 2007
Re: GABON
Po takové reakci bych asi vyzval aktiv k tomu, aby se ČSV vážně zamyslelo nad svojí společenskou funkcí a zvážilo se rozpuštění takové pasivní a v jistém směru tedy nevýznamné skupiny včelařů. Dále bych informoval také Ministerstvo zemědělství, které spravuje fond na nebezpečné nákazy včelstev, ať si připraví více prostředků na úhyny na varroázu a také ať zváží sankce vůči ČSV, která nedokáže i přes spolupráci organizovaně a aktivně omezovat intenzitu varroázy. (povinnost hlavně i v mor. pásmech)
Pepík:>Na středočeském aktivu hospodářů ZO jsem vyzval k větší informovanosti mezi ZO a nic.<
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25124
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 27. 9. 2007
Re: GABON
... dodám ke spolupráci ČSV se SVS, kde existuje smlouva o spolupráci. Postižení by snad mohli i zažalovat takové "svazové a zodpovědné nákazové referenty" z titulu smlouvy a jejího neplnění.
A nakonec varroáza je nebezpečná nákaza a spadá do náhrad a jestli si zaplatím jako nečlen odborné úřední ošetřování - inspektora SVS a přesto bude nějaká ztráta, mám podle logické úvahy po takovém úředním neúspěchu nárok na odškodné a to bez debat a konzultací u Min. zemědělství. To je dáno legislativou v EU a její harmonizací z pozdějšími novelami Veterinárního zákona 166/1999 Sb.
Je škoda, že takový precedens neexistuje, protože potom by se ukázalo jak to tady doopravdy vypadá s varroázou a jejím léčení.
>ať zváží sankce vůči ČSV, která nedokáže i přes spolupráci organizovaně a aktivně omezovat intenzitu varroázy. (povinnost hlavně i v mor. pásmech) <
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25126
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu