78381

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Václavek (213.29.160.5) --- 19. 10. 2007
Re: léčení, formidol,varidol a gabon

Co se týče aplikace Formidolu, tak u nástavkových úlů typu Langsatroth by nebyl problém dát desky přímo pod střechu, tam by problém s dodržením včelí mezery nebyl. Ovšem plodová plocha nesmí být vzdálenější než cca 20 cm....což se v produkčním období u silných a velmi-silných včelstev zaručit nedá.
Kdo používá mateří mřížku v rámu, může ji inovovat tak, že jednu horní stranu rámu, v němž je mateří mřížka zabudována, nahradí oddělitelnou lištou. Při ošetření se vyjme oddělitelná lišta, vsune se na mateří mřížku kus fólie, abychom omezili přitmelení formidolové desky, kterou vložíme právě na tuto fólii otvory nahoru. U více-nástavkových úlů není podstatné, že deska nebude vložena doprostřed, ale poblíž stěny úlu.
V podletí se to dá nahradit ,,falešnou mateří mřížkou,,. Jde o stavební zábranu, jež se může vkládat mezi nástavky a zachovává včelí mezeru ( ,, stavební zábrana v rámu ,, ) s onou oddělitelnou lištou. V produkčním období se ,, falešná mateří mřížka ,, používá klasicky jako stavební zábrana.

Nevím, kde někteří včelaři berou, že kyselina mravenší je lehčí něž vzduch, je tomu ( pokud mě paměť nešálí ) přesně naopak, kyselina mravenší je nepatrně těžší než vzduch, a proto je výhodnější ji vkládat nad plodové těleso ( plodiště ).
Docela dobré zkušenosti s aplikací kyseliny mravenčí u více-nástavkových úlů ( konkrétně přímo na Langstrothu ) má p. L. Dvorský

S pozdravem...M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25346


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Sršní táta (212.80.64.162) --- 20. 10. 2007
Re: léčení, formidol,varidol a gabon

Slepá mateří mřížka je pro mě asi vhodným řešením při léčení formidolem z důvodu,že v srpnu jsem zpravidla na 4 plně obsazených nástavcích bez mateří mřížky, kterou vůbec nepoužívám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25352


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
vsusicky (89.102.166.79) --- 22. 10. 2007
Re: léčení, formidol,varidol a gabon

M.Václavek:"Kdo používá mateří mřížku v rámu, může ji inovovat tak, že jednu horní stranu rámu, v němž je mateří mřížka zabudována, nahradí ........."
Nepřipadá Vám to trochu moc věděcké a složité. Není přeci problém na cirkule uříznou lištu tl. cca 3mm silnou a podložit pod desku formidolu. Jinak myslím, že bohatě stačí desku formidolu podložit na dvou místech obyčejnou špejlí a to dle návodu na plodištní nástavek otvory dolů.Se včelí mezerou bych se v tomto případě až tak nezabýval, včely přímo pod desku ani na desku stejně v době aplikace nepolezou.

Vše hezké

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25382


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
M. Václavek (213.29.160.5) --- 22. 10. 2007
Re: léčení, formidol,varidol a gabon

To by sice šlo, ale jsou tu problémy s tmelením a navíc, když máte věže nástavků tak je situace jiná.
Kupříkladu, kdybych chtěl dávat u svých 8nástavkových úlu Optimal kyselinu mravenčí, tak nahoru bych ji dávat nemohl ( kvůli účinnosti ), ale musím jí dát nad plod, který se nachází do podletí ve 3.-5. nástavku, než se matka v průběhu podletí stáhne o nástavek či dva nahoru. Proto musím mít podložený nástavek nad horním plodovým nástavkem a to buď mateří mřížkou v rámu v produkčním období, pokud-li chci v produkčním období léčit, nebo v podletí ,, stavební zábranou v rámu ,, ( mateří mřížka v podletí tvoří rušivý element při vytváření zimního sediska ).

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

PS.
Nejsem žádný propagátor mateří mřížky, ale po letošní slabé snůšce v plném létě jsem došel k závěru, že mateří mřížka není u nízkonástavkových úlů potřebná, ale při správném používání ( drátěná mřížka v rámu s česnem ) netvoří takový rušivý faktor, jak někteří tvrdí a navíc šetří spousty času při medobraní, neboť mohu bez problémů používat výkluzy či vyfukovače a nemám problémy s plodem v medníku.
Navíc se dá mateří mřížka v rámu po úpravě používat i k léčení kyselinou mravenčí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25394


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
vsusicky (82.117.130.2) --- 23. 10. 2007
Re: léčení, formidol,varidol a gabon

Používám kombinované nástavky, tj. plodiště 39x30 a plonástavky, takže včelařím většinou bez přížky, tekže nemá problém.Také lze u NN nasadit hned nad plodiště plný medníkový nástavek, který postouží stejně dobře jako mřížka. Vše hezké

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25414


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu