78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


caloń (89.203.152.7) --- 29. 10. 2007
Prosba o radu

Přátelé poraďte mi prosím.Při prohlídce podložek po léčbě proti varoa jsem na podložkách našel velké množství včelích nožiček a taktéž křídel,což mne velmi překvapilo vůbec nevím co se děje nikdy před tím se mi to nestalo,ani jsem o něčem podobném jevu neslyšel.Co to je proč?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25483


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Radek Krušina (195.39.121.166) --- 29. 10. 2007
Re: Prosba o radu

caloň napsal:

>Přátelé poraďte mi prosím.Při prohlídce podložek po léčbě proti varoa jsem na podložkách našel velké množství včelích nožiček a taktéž křídel,což mne velmi překvapilo vůbec nevím co se děje nikdy před tím se mi to nestalo,ani jsem o něčem podobném jevu neslyšel.
>Co to je proč?
.............

Co to je? Typnul bych rejsek.
Proč? v tomto počasí na oslabených včelách by si přilepšoval jídelníček.

Radek Krušina


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25484


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
caloń (89.203.152.7) --- 29. 10. 2007
Re: Prosba o radu

A jak se mi dostane do úlu mám česno 8 mm.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25485


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
kozlík (194.212.232.6) --- 30. 10. 2007
Re: Prosba o radu

rejsek by vyžíral i pyl ne?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25501


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Sršní táta (212.80.64.162) --- 30. 10. 2007
Re: Prosba o radu

"rejsek by vyžíral i pyl ne?" ..Jak píše přítel A.Turčáni a s jeho názorem souhlasím, rejsek se živý včelkami. Pyl a díry do plástů a velký nepořádek na dně úlu je zpravidla po návštěvě úlu myší, myšicí. Asi před 12-15léty se mi přes očko v nástavku, (které nyní také chráním čtverečkem pletiva) dostaly myšice do několika úlů. Aby se dostaly k pylu a zásobám si navíc vykousaly (naptoti očku do bočních louček sousedících rámků) kruhový otvor asi o velikosti 15 možná 18mm. Přestože, jsem zimoval silné včelstva na 3 nástavcích(nízký 17 cm), o tři jsem téměř přišel. Zjistil jsem to při kontrole podložek asi za měsíc po nezvaných hostech.
Myšice ve dvou včelstvech ubodaly včely - ten nepořádek a smrad nikomu nepřeji. Musel jsem ihned vyměnit spodní nástavek a dna .. včelám tento zákrok při teplotě kolem 5 stupňů nad nulou minimálně vadil, horší bylo oslabení způsobené vyrušováním myšicemi - mrtvolek bylo na dně přes lopatku.

Na včelíně většinu myší vychytám do pastiček během roku, nejvíc po sklizni obilí a po ochlazení. Letošní průměr na stanoviště překročil 20 myší, myšic a 5 rejsků. Jedovaté granule léta nepoužívám kvůli kočkám a koťatům u sousedů. Taky když Vám chcípne v létě myš ve včelíně a někde se schová, tak to tam hrozně smrdí. Doporučuji nové moderní pastičky z úmělé hmoty z pružinou, které používám tři roky. Mají velice jemnou spoušť, snadno se tam vmáčkne návnada (jahoda nebo jahodová marmeláda - skvělá návnada na některé druhy drobných myšek nebo myší dorost) nebo slanina, škvarek, lůj na rejska. Protože rejsek je velice lehký, dřevěné pastičky v minulosti spíše používal jako krmítko.
To je ale jiné téma... moc jsem se rozepsal ...
Ahoj Sršní táta ú.v. a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25510


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Sršní táta (212.80.64.162) --- 29. 10. 2007
Re: Prosba o radu

Pokud jsou v úlu nožičky a křidýlka a včelky mají vykousanou hruď je to rejsek. Doporučuji, na česno přidat pletivo s velikostí ok 7mm nebo proužek mateří mřížky. Jinak rejsek je hmyzořravá malá myška, která se protáhne štěrbinou nad 8mm. Bude Ti chodit do všech úlů sbírat mrtvolky a vyrušovat včelstvo. Jediný způsob na odchycení je kousek slaniny nebo loje do pastičky. Do úlu leze jenom na podzim a v zimě, ale kvůli stálému vyrušování včelstva můžeš přijít i o některá včelstva. Navíc podložky znečistí i výkaly.
Ahoj Sršní táta ú.v. a spol.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25489


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 29. 10. 2007
Re: Prosba o radu

Caloň prosí o radu! Aby som nemusel znovu opisovať to isté, čo som umiestnul na stránku www.vcely. sk, preniesol som môj komentár sem. Inakvo vašich včelstvách vyčíňajú sporadicky osy, ktoré ešte prežívajú vo vhodných teplých dutinách.

Myši, piskori a osy v úľoch.

Dnes som čistil podmety úľov pre vykonanie poslednej (tretej/ fumigácii proti V.D., na podložkách som nachádzal rozhryzené včely aj s exkremtami ôs, ktoré v úľoch získavajú zmienenú poptravu. Osa odhryzne ako prvú hlavu, krídla, nohy, spracuje včeliu hruď, kde sú uložené svaly, nakoniec zúročí aj bruško včely, z ktorého vyberie po odstránení prvého a druhého tergitového krúžku, medový vačok, žalúdok a ponechá v ňom výkalový vak.
Mám skúsenosti, keď včela neotvára celé bruško ale len malý otvor v pravej časti bruška na prvom tergite, cez ktorý vycucia med z medového vačku.
Keďže samotná osa aby prežila, musí požívať potravu a tým sa zbavovať jej zvyškov priamo v úli, ktoré nachádzame na dne úľa. Sú tmavé, pevné,so znateľnou štruktúrou chitínu, dlhé od 5 do 8 mm, v strede hrubé a na oboch stranách končité. Sú roztrúsené po celej ploche podložky.
To sú všetko znaky, že úľ navštevujú sporadicky osy.

Ak sa nám dostanú do úľa cicavce, piskor a myši, nachádzame iný obraz, ale môže byť aj zmiešaný od ôs a miší či piskorov.

Myšovité
V mojich prípadoch sa do včelstiev najčastejšie dostávajú (keď sú úle bez zabezpečenia/ ryšavka krovinná (veľké okráhle uši, srsť červenkavá/. Myši vo všeobecnosti vo včelstvách hľadajú úkryt, preto ak majú možnosť urobia si hniezdo vyhryzením voštín, uteplivky alebo si prinášajú z vonku suchú trávu či rozhryzený papier. Myši okrem včiel najviac vyhrýzajú peľ uložený mimo zimujúcich včiel a med. Zbytky potravy ponechávajú v jednom kúte úľa, kde zanechávajú ajkexkrementy a moč. Exkrementy sú tmavé, pravidelné, čerstvé vlhké.

Piskori
Piskori sa dostanú do úľa aj pri výške letáča odporúčaných 7mm, jednoznačne pre potravu, ktorú nezískavajú nielen z odpadnutých včiel, ale tieto si vyberajú zo zimného chúmáča, konzujú v jednom kúte, kde zanechávajú aj exkrementy. Výkaly silne zapáchajú. AK sa dostane do úľa k zimujúcemu včelstvu viac jedincov, dokážu do jari značne včelstvo oslabiť, ba dokonca úplne zničiť. Väčšinou oddychujú mimo úľ a pre potravu si chodia ako do dobre zásobenej komory. Piskori sú oproti myšiam zamerané len na samotné včely, teda bielkoviny.

Opatrenie proti návšteve týchto škodcov:
Aby Ste mohli kľudne zimovať, je najistejšie a najjednoduchšie zabezpečiť zimé letáče kovovou materskou mriežkou. Čas od času prekontrolujte v zime letáče a očistite ho od mŕtvoliek. Do úľa však aj cez nazbierané mŕtvolky sa dostane dostatok vzduchu k zimujúcim včelstvám, nezadusia sa, ako sa to často zdôrazňuje.

Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25491


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
kozlík (194.212.232.6) --- 30. 10. 2007
Re: Prosba o radu

Je to práce vos.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25500


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu