78233

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Aleš (193.85.238.34) --- 30. 10. 2007
Vosy.

Ještě k těm vosám. Letos byl u mne relativní klid, ale loni jsem přišel asi o 10 oddělků a slabších včelstev po nakrmení díky vosám (včelařím víkendově).
Průběh byl asi takový to:
- nejprve se jednotlivě vosy snažily dostat přes střežené česno - což se jim celkem dařilo - mám dojem, že vosa nijak nesmrdí a tak jí přiliš nedokážou idetentifikovat - aspoň v úlu se klidně procházejí i v medníku.
- nešly jen po medu ale i po plodu a tak se včely stáhly z česna a vytvářely chomáč kolem plodu aby jej chránily
- do týdne byly bez zásob (mohly pomoci i okolní zlodějky)
Jednu sobotu jsem pozoroval, jak cca 10 -50 vos obtěžuje úl a druhou sobotu už po úlu lezlo cca 50 vos a po otevření na mne vylétly vosy - včel a vos tam bylo cca 1:1 a zcela suchý nastavek, a trocha plodu (venku bylo cca 15 stupňů )včely byly semknuté kolem plodu jako v zimním chomáči .
Už jsem je znova nekrmil - vysypal jsem je vždy i s matkami a vosami před silnější včelstvo.
Terva pak jsem se rozhlédl a v okruhu cca 50 metrů jsem našel v zemi 2 velmi silná vosí hnízda ( mělo mne to napadnout dřive, když jsem po letech poprvé při krmení musel použít kuklu, ale né kvůli včelám, ale kvůli vosám). Letos jsem důsledně vše co jsem našel ničil - stačí večer decka benzínu a díru ucpat drnem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25502


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu