77002

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

crabro (194.228.96.229) --- 2. 11. 2007
RE: BEDŘICH mladší

ještě zajímavost- všimnul jsem si,že při vyřezávání trubčiny nebyly larvy poseté VD jako v předchozích letech. Ani v poslední trubčině kterou jsem vyřezával, při rozlomení plástu nebylo moc roztočů(sem tam nějaký), příjde mi,jako kdyby trubčinu letos moc neupřednostnovali....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25551


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Sršní táta (212.80.64.162) --- 2. 11. 2007
Re: BEDŘICH mladší

Na svazových stránkách je alespoň něco co máme udělat?
Toto sdělení raději nekomentuji, protože bych byl zaujatý!

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
TISKOVÁ ZPRÁVA 23. 10. 2007
KDYŽ VČELY JDOU SPÁT…
       Po půl roce urputné práce včely – ten pilný hmyz – zamíří do úlů ve studených podzimních dnech jednou naposledy, aby se v charakteristickém zimním chumáči snažily ve zdraví dožít jara. Letos však kvůli oslabení, zapříčiněném zejména varroázou, ke kterému se mohou přidat posléze různá virová onemocnění, leckterá včelstva jara nedožijí.
       Pro včelaře to znamená sledovat pečlivě zdravotní stav svých včelstev. Již na počátku roku se musí z úlů odebírat tzv. měl (to je to, co se smete ze dna úlu) a zaslat na vyšetření. Vzhledem k horší situaci v průběhu loňské zimy Státní veterinární správa České republiky doporučila včelařům podnikat obranné kroky proti nebezpečné varroáze. To znamená, že mohli použít v průběhu roku veterinárních prostředků a léčivých přípravků. Je třeba poznamenat, že jde o chemické preparáty, které mají za cíl hubit původce nákazy – roztoče. Nejde v žádném případě o antibiotika! Ta se v chovech včel používat nesmějí.
       Pokud některý včelař proti varroáze v průběhu roku v souladu s metodickým doporučením Státní veterinární správy ČR nepostupoval, může po zimě „splakat nad výdělkem“, protože roztoč škodící včelám způsobí, že na jaře nebude mít kdo do rozkvétajících jív vylétnout.
       Dnes jsou poslední chvíle, kdy lze pro dobrý zdravotní stav včelstev něco udělat!

Josef DUBEN
tiskový mluvčí
Státní veterinární správy České republiky

Další informace:
www.svscr.cz.

Včelkám to nyní určitě pomůže.
Sršní táta ú.v. a spol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25552


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu