78400

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Tom (141.113.85.22) --- 6. 11. 2007
Ztrata matky pres zimu

Dovolil bych si nadhodit nove tema. Mozna je to tak banalni ze to nestoji za rec, ale uz jsem nad tim nedavno premyslel, ale na odpoved jsem zatim nenarazil a v praxi jsem to neresil.

Zajima me jak je to se ztratou matky pres zimu. Duvod ponechame stranou. Stanou se z delnic trubcice pres zimu a nebo to tak v zime nefunguje? Slysel jsem, ze na jare jde matku bez problemu do osireleho ulu pridat aniz by bylo nutne ul vysypat tak jako se to doporucuje v sezone.

Diky

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25611


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
J.Šefčík (90.176.2.8) --- 6. 11. 2007
Re: Ztrata matky pres zimu

Je několik důvodů proč dojde k úhynu matky přes zimu a je také otázkou zdá takové včelstvo dokáže vyzimovat bez matky. Pokud dojde ke ztrátě matky po nakrmení, pravděpodobnost je minimální. Pokud by k této ztrátě došlo na jaře, je možné ještě takové včelstvo zachránit. Musíme posoudit zdá je vhodné takovému včelstvu přidat jinou matku z nějakého velíce slabého včelstva a nebo je lépe tyto včely spojit v jeden celek. Osobně se domnívám, že rozhodně je lépe spojit. Budeme - li mít nějakou jinou rezervní matku, matku lze přidat přímo i bez klícky.
Trubčice a jaro : Jestli včely přišly o matku někdy po nakrmení, je dost pravděpodobné, že ve včelstvu mohou být trubčice. Trubčice jsou včely a ne jak mnozí včelaří se snaží najít tzv. "trubcokladní matku", ale nemohu jí najít.
Pokud nemají včely co krmit, tj. otevřený plod, začnou se u dělnic vyvíjet vaječníky, ale nemohou se pářit, nemají semenný váček. Tyto dělnice kladou vajíčka a z těchto vajíček se vylíhnou partenogeneticky trubci, kteří z chovatelkého hlediska nemají význam.
Když tuto skutečnost zjišťíme na jaře při jarních kontrolách. Je položená otázka zdá se takové včelstvo necha nějakým způsobem uchránit. Je to možné, ale za předpokladu, že včely donutíme krmit nějaký otevřený plod a pak takovému včelstvu můžeme přidat matku. Budeme-li chtít takové včelstvo spojit, nemusíme provádět nějaké opatření. U nástavkového včelaření lze přímo nástavky položit na sebě a maximálně tyto nástavky oddělit novinovým papírem. Takovým způsobem můžeme spojovat i jiná slabá včelstva.
Všeobecně platí, že nená nějaký smysl zachraňovat včely a to zejména po vyrojení, pokud jsou už tam trubčice.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25612


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
tomeška (88.100.95.205) --- 6. 11. 2007
Re: Ztrata matky pres zimu

Když dojde během zimy k úhynu matky ve včelstvu,to se pozná při první jarní prohlídce,kterou dobrý včelař vykoná do konce března.Poté když ve včelstvu při této prohlídce není žádný plod,je to jasné,včelstvo je bezmatečné.
Obava z toho,že okamžitě po ztrátě matky začnou klást trubčice je bezpředmětná.Ty včely klidně bez matky vydrží do poloviny dubna a teprve poté nastane tento fenomém.
Takže z jara při první prohlídce když včelař přijde na bezmatečné včelstvo,musí si rozmyslet co s ním.Jsou pouze 2 možnosti , dodání záložní matky buď samotné naostro či
s celým vyzimovaným oddělkem,pokud to včelstvo za to stojí
protože nelze opomenout,že za měsíc začíná snůška z řepky
a druhá možnost /asi nejlepší / je ta,že se toto bezmatečné včelstvo spojí také naostro s včelstvem,které je slabší.O nic včelař nepřijde,naopak pomůže sobě i včelám

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25613


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Sršní táta (212.80.64.162) --- 6. 11. 2007
Re: Ztrata matky pres zimu

Jenom doplním odpovědi přátel na tvojí otázku někdy otázkou:
1)Pokud mám mladou a výkonnou matku v nakrmeném silném včelstvu, kolikrát o ní skutečně přijdu v zimě?
2)Bezmatečné včelstvo v říjnu a listopadu lze dobře poznát většinou pouhým poslechem a chováním včel při fumigaci - hučí a jsou více rozbíhavé, mají více mrtvolek v podmetu.
3)Pak pokud počasí dovolí, lze spojit bezmatečné včelstvo se záložním nebo slabším včelstvem i za teplot blížící se bodu mrazu, například u nás i dnes.
4)V ČR v zimních měsících včely téměř nekonzumují pyl, a s trubčicemi jsem se já zatím v zimě zatím nesetkal.
5)Matku v ČR brzo na jaře nelze samostatně sehnat, jedině záložní oddělek - včelstvo. Tak je lepší spojovat slabé včelstva ihned po zjištění, né až v dubnu.
6)Matky umírají zpravidla až v jarních měsících ve včelstvech s nosemou. Takové ale nikdy nespojujte, zejména pokud jsou zde viditelné příznaky... pokálené dno, plásty, rámky, stěny.
7)Chovej raději včely s matkou, dají víc medu.

Ahoj Sršní táta ú.v. a spol.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25614


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Sršní táta (212.80.64.162) --- 6. 11. 2007
Re: Ztrata matky pres zimu

Oprava : 7)Chovej raději včely s "mladou" matkou, dají víc medu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25615


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu