78234

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Václavek (213.29.160.5) --- 17. 11. 2007
Re: Mateří mřížka

Ono to není tak jednoznačné, jak se zprvu zdá.
I já jsem v počátcích svých snah o racionální včelaření mateří mřížku zavrhl, jako nepřirozený člen ve včelstvu, který na něj působí nepříznivě.
U nízkonástavkových úlů mateří mřížka není nutná, avšak šetří čas při vytáčení medu.
Ono je rozdíl jak silná včelstva chováte a v jakých snůškových podmínkách a kolik času hodláte jim věnovat.
Po čase jsem pochopil význam rčení: ,, čím do včel méně chodíte tím je to lepší. ,, A proto jsem také odešel od vysokonástavkových úlů, vůbec od vysokého rámku, který se pro včelaření s velmi-silnými včelstvy nehodí, a přešel jsem na nízkonástavkové Optimaly. Líbí se mi na nich, že pracuji převážně s celými nástavky, což šetří mnoho času.
A podobné je to i s tou mateří mřížkou. Jak jsem řekl, je rozdíl v síle včelstva.
Nedovedu si představit jak bych za 5 minut odebrat med ze 3 nástavků bez použití mateří mřížky u každého včelstva. Mateří mřížka zaručuje, že v medníku není matka, což mi umožňuje použití výkluzů..pak celý odběr medu ( který se sice protáhne na dva dny ) ale nezabere více jak 5 minut na včelstvo.
Jde mi o produktivitu práce, což velmi důležitý ukazatel racionality včelaření,... kolik času musím strávit na práci se včelstvem ( v minutách ) a jaký medný výnos včelstvo poskytuje ( v kilogramech ). Za velmi racionálního včelaře lze považovat toho, kdo má koeficient produktivnosti 1 a lepší ( to znamená, že za jednu minutu přímé práci se včelstvem vyrobí 1 kg a více medu ) čehož jsem ještě nikdy nedosáhl ale příští rok se o to pokusím.

Podle mého názoru není mateří mřížka při správném používání na závadu, spíše naopak ( v rámu, s česnem, rozvolnění plodiště... Je vhodné při vracení medníkových nástavků, přemístit nad mřížku horní plodový nástavek, ze kterého vyfoukáme vyfukovačem včely do do plodiště, abychom nepřesunuli s plodištním nástavkem do medníku i matku. Odebraný plodištní nástavek nahradíme jedním vytočeným nástavkem, který umístíme mezi střední a spodní plodový nástavek... tím nutíme matku ke kladení a účinně tak zabráníme rojové náladě, pokud to spojíme s odběrem 1-2 rámků zavíčkovaného plodu, který můžeme ale nemusíme použít na tvorbu oddělku. Kromě toho nalákáme včely do medníku, které se zde uplatní jako zpracovatelky nektaru a uloží zde med. )

S pozdravem...M Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25800


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu