78223

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Honza (83.208.196.187) --- 6. 1. 2008
Re: Racionalizace z jedne i druhe strany

Pozorně jsem přečetl Váš článek k varroaze a k virům. Máte výhodu, že včelaříte dál od našich západních sousedů a s viry nemáte zkušenost nebo je nevnímáte. To co se odehrálo v Čechách od 1,7 2006 do 31,12,2007 je zapříčiněnoze 70%varroazou ( česky - včelík zhoubný) a 30% viry prokázané na konrolních včelstvech u chovatelů matek. Prakticky se jedná asi o 6 virů, které jsou na našem území dávno známé a to ještě k nám nedorazil v plné míře IZRAELSKY vir, který byl zavlečen do Evropy z Austrálie v posledních letech způsobem včelaření u západních sousedů dovozem paket z jižní Asie a NZelandu. Izraelský proto, že tam byl prvně zjištěn. Pochybujete o virech, doporučuji vyhledat Včelára z roku 2006 a 2007 a něco si o tom přečíst. Jsou tam vemi pěkné a uceleé články, které nám v Čechách chybí ,aby včelaři mohli průběhy jednotlivých viroz rozeznat.Smozřejmě klimatické podmínky,které byly od roku 2006 dopomohly k nadměrnému rozšíření varroa, zejmena mírná zima a nepřetržité plodování včelstev , výšší životaschopnost roztoče, která v jiných létech nebyla. U kontrolních včelstev se vyskytlo i přes 10000 (deset) jedinců a jestli vezmeme v úvahu, že žádné léčivo neni 100% účinnétak je to jasné. Účinnost se pohybuje okolo 80-90 %, takže přezimovalo okolo 100 samicek a to je při počtu při ošetření300ks okolo 30 a ty už udělaji v příštím roce pěknou rošádu. Věřím to zlé, že bylo prospěšné i pro ty včeaře, které to tak v minulossti netrápilo a ti si snad z toho vezmou ponaučení pro příště. Jenom jedno je dobré, že laboratorně bylo zjištěno že úhyn nemá na svědomí rezistence a že léčiva jsou stále účinná, že se na úhynek podílel i stresující faktor, který varroa při přemnožení vyvolává ve včelsstvu. Věřím, že u nás tomu přijdeme na kloub a až se to dostane k Vám na Slovensko tak už budete od nás vědět jak na to. Zdraví Honza.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26515


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 6. 1. 2008
Re: Racionalizace z jedne i druhe strany

Máte výhodu, že včelaříte dál od našich západních sousedů a s viry nemáte zkušenost nebo je nevnímáte.Honza

Akú výhodu? Veď našu východnú hranicu V.D. prekročil oveľa skôr, ako k Vám z Nemecka. Je vierohodne zaznamenané, že k Vám bol prenesený včelstvami práve z východ. Slovenska, takže v tomto nie Ste "pred nami". Aj takúto epidémiu ako uvádzate Vy sme zaznamenali oveľa skôr r. 1988 a 1991, kedy sme zvolili nesprávnu techniku ošetrenia proti V.D. Poučili sme sa aspoň niektorí, tí čo nerešpektovali zákony boja, už dávno skončili.
V úspešnom boji Ste nám pomohli Vy, lebo pri správnej aplikácii Gabonov sme boj poľahky zvládli, vžili žili a znášky sa zvyšovali. Ďakujeme! My sme dokonca obdivovali a dávali sme si Vás za vzor, ako sa úspešne boríte so šírením V.D. Nakoniec bol tento privandrovalec z JV Ázii úspešný a s vaším dobre koncipovaným postupom jeho šírenia po krajine, predsa len vyhral, zatiaľ o tri kroky.

Prakticky se jedná asi o 6 virů, které jsou na našem území dávno známé a to ještě k nám nedorazil v plné míře IZRAELSKY vir,

Je pradoxom, že v Austrálii sa nepredstavil ako hromadný likvidátor včiel, tak sa vraj stalo len v USA. Ktovie, čo je pravda. Aby to nebolo tak ako s vyraďovaním a strácaním sa smeru včiel pri návrate do úľov vplyvom, pôsobenia signálov z mobilov.
Niekedy sú fámy horšie ako skutočnosť, často im človek podlieha.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26524


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Karel (88.103.157.154) --- 6. 1. 2008
Re: Racionalizace z jedne i druhe strany

Honza:
...Účinnost se pohybuje okolo 80-90 %, takže přezimovalo okolo 100 samicek a to je při počtu při ošetření300ks okolo 30 a ty už udělaji v příštím roce pěknou rošádu.
------
Ta čísla o účinnost jsou nějak aktuálně zjišťovaná? Docela by mě to zajímalo.
Účinnost 80% a 500 VD ve včelstvu na podzim = 250 přeživších po třetím léčení. (teor.výpočet) Asi by to znamenalo jisté jarní léčení. Nebo e mýlím?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26526


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu