78432

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Honza (83.208.196.187) --- 8. 1. 2008
Léčovo a jeho dostatek i pro nečleny.

Nebudu kritizovat, ale chci pomoct těm, kde to tak katastrofálně nefunguje. Vše jak bylo řečeno v mnoha článcích je v lidech, v jejich dobré informovanosti a organizovanosti. Pokud nám toto chybí je vše nefunkční včetně všech nařízení, předpisů a metodických pokynů. Tak teda kde to je v léčení nefunkční a včelař si uvědomuje, že je třeba léčit(on ví že musí)a jak léčivo získat. Zajdete si za vašim místním veterinářem aby vám napsal recept, kde napíše co vy potřebujete(jedná se o gabony, varidoly a mP-l0 a m-1) formidol je volně prodejný v Dole deska 20 kč. Napíšte si objednávku co chcete,, přiložíte recep a zašlete do Dolu. Dol léčivo zašle. Formidol si objednáváte bez receptu kdykoliv, je volný. Druhý způsob je ten, že si zajdete za veterinářem, který má lekárnu na veterinární léčiva a on vám je prodá. Nevýhoda je, že je to bez dotací a poměrně dražší. ovšem je to opravdu špatné pokud neléčí sousedéje váš úspěch jen 30% proto je zde požadavek léčení plošně a v jednotném čase a to se nedá zajisti bez dobrých funkcionářů ZO Je třeba se orientovat hlavně na léčení po letnímslunovaratu, kdy matky začínaji klást dlouhověké včelstva. Je třeba aby každý včelař si nejprve uvědomil jaký je rozdíl mez krátkověkou včelou a dlouhověkou včelou a pak pochopí proč léčit v červenci-srpnu a to včas. Líhnoucí včely z nakladených vajček po letním slunovrati si vytváři po vylíhnutí tuková tělíska, která z ní dělaj včelu dlouhověkou, která žije až někdy od 10.5. následujícího roku. Pokus včela si nevytvoří tukové tělísko je z ní včela krátkověká a ty končí svůj život ve včelstvech do konce října-přibližně. Stává se, že kamaradi říkaji jak maji silná včelstva v srpnu, v září a jestě pri první fumigaci, kterou děláme plosně celý okres v první dekádě října. Při druhé fumigaci ovšem přichází, že včelstva zeslábla a dělají-li aerosol po 20 listopadu, kdy 100% už neni plod, už jej dělat nemusí, včely jsou pryč. Vesměs v úle zústává uschlá matka s hrtkou 20-30 včeliček, plné rámky medu a kolečko plodu, kde po otevření je spousta roztočů. Vesměs nejdříve odchází nejsilnější včelstva, protože ty si nanosí looupením nejvíce roztoče.Pokud roztoč saje kuklu niky se z ní nemůže vylíhnou včela, která je dlouhověká. Ubírá jí zásobní látky a ona nemá sílu vytvoři tukové tělísko. A ještě něco rozdíl je mezi letní včelou a dlouhověkou včelou v hynutí během podzimu a zimy. Krátkověká v zimě nenei, ale je na podzim. Krátkověké včely vždy henou mimo úl, dlouhověké v úle jeli počasí i mimo a proto ty prázdné úly koncem říjan. Jinak roztoč neni přenášen jen včelou, ale i vosou, která v září hojně navštěvuje úly a v létqě je roznášen i jiným hmyzem z květu na květ, ale to už jsme u biologie roztočů a to by bylo moc dlouhe, tak až příště. Zdravím všechy, nechci pořád jen provokovat a souhlasí s příspěvky př. Čermáka. Je třeb se nustále vzdělávat. Staré pořekadlo včelařú je , že každý včelař umírá vzdy hloupí. Protože je pořád se co učit. Co platilo vloní letos u včelaře neplatí Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26621


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 8. 1. 2008
Re: Léčovo a jeho dostatek i pro nečleny.

Byly prázdné už začátkem září.
Tonda

>Krátkověké včely vždy henou mimo úl, dlouhověké v úle jeli počasí i mimo a proto ty prázdné úly koncem říjan.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26630


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(e-mailem) --- 8. 1. 2008
Re: L??ovo a jeho dostatek i pro ne?leny.

můj 1 úl v červenci

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Anton?n Podh?jeck? <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: L??ovo a jeho dostatek i pro ne?leny.
> Datum: 07.2.2106 07:28:15
> ----------------------------------------
> Byly prázdné už začátkem září.
> Tonda
>
> >Krátkověké včely vždy henou mimo úl, dlouhověké v úle jeli počasí i mimo a
> proto ty prázdné úly koncem říjan.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26634


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Radek Krušina (88.100.116.110) --- 8. 1. 2008
Re: Léčovo a jeho dostatek i pro nečleny.

Antonín Podhájecký napsal:

>Byly prázdné už začátkem září.


>>Krátkověké včely vždy henou mimo úl, dlouhověké v úle jeli počasí i mimo a proto ty prázdné úly koncem říjan.
.................

U mě ne.
Já jsem měl na postiženém stanovišti všechny včely ještě v polovině září, když jsem vydělával gabony. Jen dvě včelstva z devíti jsem pozoroval oslabená.
Cca v půlce října zbyla tři slabá včelstva z devíti.

Radek Krušina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26641


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 9. 1. 2008
Re: Léčovo a jeho dostatek i pro nečleny.

Já jsem vyndával gabony někdy koncem srpna. Dávám je koncem července. Do nahlašování počtů už některé padly.
Tonda

>Já jsem měl na postiženém stanovišti všechny včely ještě v polovině září, když jsem vydělával gabony. Jen dvě včelstva z devíti jsem pozoroval oslabená.
Cca v půlce října zbyla tři slabá včelstva z devíti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26650


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu