78432
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Radek Krušina (195.39.121.166) --- 1. 2. 2008
Re: přeléčení včelstev
Míra P. napsal:
>Chci koupit osm včelstev a vypadá to že ten člověk (je to už starší pán)si s diagnostikou VD nedělá moc hlavu.Nemá tam ani podložky a do včel se zatím nemohu ani podívat.
>Chtěl bych raději až je přivezu nějak přeléčit.Mám Formidol i kyselinu mravenčí.Mám udělat fumigaci jakmile se teplota přehoupne nad deset stupňů?Nebo jakou prevenci mám zvolit?
>Máme zřejmě oba 39x24 tak bych je přendal do nových a čistých úlů.Míra
.............
Osobně bych počkal až budou po jarním proletu.
Potom co nejdřív třeba přeložit do nových úlů (to zřejmě nikdy nezaškodí :-) ), a přitom když už budou rozebrané nátěr M1 aer (tuším 5 kapek na 50ml vody). Potom ještě následná fumigace.
To by zřejmě bylo v souladu se stávajícími předpisy veteriny.
Dělat jen fumigaci není tak účinné, leda by ve včelách nebyl plod, a to už teď těžko nebude.
Formidol má smysl až později, až bude tepleji a včely budou ovládat celý protor úlu, třeba po prvním vytáčení, než bude v úlech další med.
Myslím, že se nemusíš bát (pokud jsou to opravdu včelstva a ne jen zazimované matky), že když už přežily doteď, že by jim teď roztoči nějak zásadně ublížili. Myslím, že klidně můžeš počkat na prolet.
V tuto dobu nikdy asi přesně nevíš, jak moc je nátěr plodu rozruší, a když nebudou vyprášené, aby se některé nepokálely v úle.
Radek Krušina
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27072
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Tomáš Jaša (80.79.27.242) --- 1. 2. 2008
Re: přeléčení včelstev
Někdy mi připadá, že si děláte srandu.
Vždy jsem si myslel, že včelař schopný sledovat tuto diskuzi je schopný i projít několik základních webů s prvotními informacemi. A to stránky ČSV, především metodické pokyny SVS. A za další stránky VUVč – návody k lékům, i když by některé návody chtěli mírně přepracovat, vše podstatné se v nich najde.
Mimochodem letos vyšla nová metodika kontroly zdraví zvířat. Kde se píše o tom, že každý přesun, krom mezi stanovišti téhož chovatele v rámci okresu, musí být povolen SVS.
Každý přesun bude povolen až na základě bakteriologického vyšetření na mor plodu.
Tolik nařízení a úřady.
Co se týká konkrétního případu. Za prvé si nastudujte návod k M-1. A před přesunem natřete, pokud bude co. A za druhé zajít směr Krajská veterinární správa a její příslušný (okresní) inspektorát.
Tomáš Jaša
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27077
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Stonjek (213.151.87.64) --- 1. 2. 2008
Re: přeléčení včelstev
Musím se T. Jaši silně zastat. To není arogance ale zcela neúčiná snaha jak odstranit u některých včelařů naprostou tupost a neschopnost. Chci li včelařit tak než začnu něco shánět, něco si přečtu, např Včelařství /250 Kč jistě nikoho nezabije/ a ihned mám v některých otázkách jasno. Po přečtení kapitoly o nemocech mi musí být okamžitě jasno, že OVS je při jakékoliv koupi ten nejdůležitější partner a bez jejího svolení, potvrzeného kul. razítky se toho v podstatě moc nesmí. No a až všechno tohle budu mít, začnu uvažovat o roztoči jeho léčbě a pak se určitě také něco dovím o lécích apod. Dobré je také v místě bydliště spojit s větším a schopným včelařem a trochu ho o jeho zkušenosti pumpnout. Ani převoz pro toho kdo to provádí poprvé není úplně jednoduchý. A rozpadající se stoleté úly od roztomilého dědouška který jen kdysi dávno slyšel, že je varóza to je "doopravdy ten nejlepší začátek"!!! Můj názor je ten, že než začít blbě je lepší trochu počkat a začít výborně.
Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27087
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Tomáš Jaša (80.79.27.242) --- 1. 2. 2008
Re: přeléčení včelstev
Máte štěstí, že nejsem urážlivý. Ta první věta nebyla pro vás, ale pro ty co tak rádi radí bludy.
Jestli začínáte, tak brzy zjistíte, že ne každému se dá věřit. A to jste teprve u léčení, které je jasně a srozumitelně popsáno v důvěryhodných zdrojích, jako např. SVS, ČSV a VÚVč.
Počkejte až se začnete shánět po méně podstatných věcech a zjistíte, že co včelař to názor. Že rádi poradí i v dobré víře, ale zrovna u vás to tak nepůjde.
Ještě k těm vyšetřením na mor. Je to nařízení. Ale nevěřím tomu, že ho všichni dodrží. Protože letos bude prodávat nebo i darovat včely kde kdo. Jistě se tato informace ke všem přesouvačům ani nedostane.
Tak je dobré alespoň prověřovat a ne hned každému důvěřovat.
Ať uspějete a dělají vám radost.
PS: Nesnáším, když mi někdo takto komolí jméno. U toho se možná umím i urazit.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27089
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Leoš (213.19.51.58) --- 1. 2. 2008
Re: přeléčení včelstev
Počkejte až se začnete shánět po méně podstatných věcech a zjistíte, že co včelař to názor. Že rádi poradí i v dobré víře, ale zrovna u vás to tak nepůjde.
...................
Já bych si dovolil jen malé doplnění. Ono co český včelař, to názor. Jsme takoví neustálí zlepšovatelé. Český včelař který nevymyslí svoji rámkovou míru, vlastní konstrukci úlu nebo alespoň svoji originální metodiku jakoby snad ani včelařem nebyl.
Leoš
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27090
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Eman (77.236.212.66) --- 2. 2. 2008
Re: přeléčení včelstev
Máte pravdu. V porušování nařízení jsme opravdu světoví. Stačí se podívat na silnice. Proto je potřeba tohle nové nařízení často opakovat, upozorňovat na to na schůzích. Sice to zvedá cenu prodávaných včelstev, ale při větším množství se ta cena rozloží (vzorek může být až z 25 včelstev). Považuji toto vyšetření při přesunu za velmi dobrý nápad SVS. Možná když to vymýšleli, tak ani nepomysleli, jak velký pohyb včelstev letos nastane.
____________________________________________
Tomáš Jaša:
> Ještě k těm vyšetřením na mor. Je to nařízení. Ale nevěřím tomu, že ho
> všichni dodrží. Protože letos bude prodávat nebo i darovat včely kde kdo.
> Jistě se tato informace ke všem přesouvačům ani nedostane.
> Tak je dobré alespoň prověřovat a ne hned každému důvěřovat.
>
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27092
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 3. 2. 2008
Re: přeléčení včelstev
Toto je internetová diskuze. Každý si sem napíše co chce a kdo se podle těch rad řídí, činí to na vlastní nebezpečí, pisatelé příspěvků, pokud tady píšou nesmysly, neriskují nic kromě reputace. Takže je třeba ty příspěvky probírat a nějak se pokusit odlišit ty správné od těch řekněme chybných. Jak ale, to nevím, nějakým selským rozumem a porovnáváním s jinými zdroji ???? Co se týká těch kupovaných včelstev od starého včelaře, pokud ta včelstva vydržely v rozumné síle až doteď, budou tam už jen nepoškozené zimní včely, a pokud aspoň jedno léčení na podzim a v zimě proběhlo úspěšně, je tam roztočů tak málo, že jarní rozvoj je zaručen. Kvalitní ošetření na jaře - nátěr plodu a fumigace by potom měla zaručit, že se roztoči nepřemnoží v květnu, červnu až červenci. Zprávy, že fumigace nebo nátěr plodu na roztoče už neúčinkuje, považuji zatím za neověřené. Každopádně, pokud to přemístění není v rámci místního katastru, ale dál, se stavím za to vyšetřit včelstva i na mor plodu. Množství ohnisek moru v poslední době vzrůstá, proto vytáhnout si mezi bílými tu černou kuličku a dovézt s koupenými včelstvy na nové stanoviště mor plodu je moc špatný vstup do místní včelařské komunity. Pokud vím, na mor plodu se vyšetřuje měl, takže pokud se to nesveze s zimními vzorky, dá se teď měl odebrat znova. Podrobnosti neznám, ale určitě se to tu už probíralo.
R. Polášek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27101
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radek Krušina (195.39.121.166) --- 1. 2. 2008
Re: přeléčení včelstev
Míra P. napsal:
Děkuji za radu pane Krušino.Ještě bych se chtěl zeptat na M1 aer.To je jiný přípravek než Varidol?Někdo mi tuším říkal že se právě varidol rozpustí v tomhle poměru jak píšete ve vodě a dělá se s ním nátěr.Je to tak?Míra
............
M1 aer je něco jiného než varidol.
Jarní nátěr plodu se dělá M1 aer, postup viz např.tu:
http://www.svscr.cz/files/boxy/upozorneni_vcely.pdf
nebo přímo tu, v sekci návody k lékům:
http://www.beedol.cz/beedolcz.html
Následná fumigace pro případ možné rezistence potom varidolem, postup viz taktéž v sekci návody k lékům.
Pokud tato léčiva nemáš, není vůbec pozdě, určitě je budou objednávat v místní organizaci pro jarní léčení i někteří ostatní včelaři až budou výsledky vyšetření vzorků měli.
Taktéž je potřeba při stěhování včelstev pamatovat na pravidla - povolení veteriny, jak o tom psal T.Jaša (pokud to není na vedlejší zahradě), ale to už je jiné téma.
Radek Krušina
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27079
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu