78385
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 7. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
Jestli je dobré dávat víc desek. Aby ten první nápor kyseliny nebyl moc silný. Možná by stačilo dát v podletí 4x jednu napuštěnou desku. Kolik tam dát kyseliny? Už jsem zapoměl, jak jsme to napouštěli a kolik měla %. Musím se zeptat toho kolegy, co napouští dosud. Někde by se to asi i našlo.
Tonda
>Z časových důvodů a ulehčení napouštění ( kvůli tomu, že není nutné nasazovat regulační obal, kdy se intenzivního kontaktu s kyselinou mravenčí špatně vyhneme ( přílišné vystavení par kyseliny škodí zdraví! ). Navíc desky bez regulačního obalu jsou včelami často vykusovány. Zkroucení desek během odpařování určitě není na závadu, protože se po napuštění kyselinou opět narovnají ) budu vynechávat odstranění regulačních obalu. Pochybuji, že se tím účinnost ošetření tak sníží, až by se to nevyplatilo. Dám o jednu, dvě desky navíc a bude vystaráno.
Ošetření odpařovači nejde použít v produkčním období kvůli přílišnému překyselení medu. Jinak váhám, zda odpařovače v podletí vůbec aplikovat. Je to určitě pro včely daleko náročnější vydržet v oparu kyseliny několik dnů ( asi tři týdny ) v kuse něž pár dní při klasických deskách ( avšak těch je třeba dát několik ( 3-4...např. v týdenním intervalu v podletí ), aby se účinnost ošetření vyrovnala odpařovačům ). Odpařovače jsou časově nenáročné a účinnost mají dostatečnou.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27195
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.5) --- 7. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
K opětovnému napouštění formidolových desek je zapotřebí 85% kyselina mravenčí. Celkem se na jedno napuštění spotřebuje necelých 50 ml kyseliny ( cca 40 ml na napuštění jedné desky, zbytek jsou ztráty při manipulaci ).
Osobně bych desky dávkoval tak, že u včelstev s 1 nebo 2 nízkými nástavky s plodem, slabší včelstva ( do 4 NN ), bych vložil jednu desku, u včelstev s 3 plodovými nízkými nástavky, silnější včelstva ( pět a více NN ), bych aplikoval dvě desky. U včelstev bez drátěných den bych polovinu otvorů regulačního obalu zakryl kvůli zpomalení odparu, čímž se vykompenzuje pomalejší odvětrávání.
K napouštění lze použít nějakou plastovou vzduchotěsně uzavíratelnou nádobu, do které se nalije kyselina mravenčí tak, aby desky ( v regulačním obalu ) byli pod hladinou. Za okamžik po vložení do nádoby nasáknou patřičné množství kyseliny. Potom se deska vyjme ( každopádně používat při manipulaci s napuštěnými deskami gumové rukavice, HCOOH je žíravina!!! ) a nechá se okapat. Následně se rovnou vloží do včelstva a to nejlépe přímo nad plodiště ( otvory nahoru!!!... nad deskou musí být alespoň 6 mm mezera! ). Desku je vhodné podložit výstřižkem folie, aby se minimalizovalo její přitmelení k rámkům ( to má význam zvláště když chceme desky vložit nad mateří mřížku k oddělitelné liště rámu mřížky tak, abychom nemuseli při aplikaci léčiva sundávat medníky ).
Rozhodně stačí dvě desky na jedno silné včelstvo po celý rok ( až 8 ošetření ). Po celý rok se dají používat stejné desky, čímž se znatelně ušetří za léčení ( zvláště u většího počtu včelstev ).
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27216
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (88.103.157.154) --- 7. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
K opětovnému napouštění formidolových desek je zapotřebí ....
------
Na
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0712/testovani-odparovacu-kyseliny-mravenci-mite-away-ii
je docela pěkný návod na výrobu, rozměry a počet otvorů s popsaným účinkem. V podstatě mi to umožní volit formu aplikace.
Takže pokud bych musel už manipulovat s kyselinou, šel bych tímto směrem.
O Formidolu totiž toho moc nevím a ani jsem se nedozvěděl. Účinnost, poškozuje plod,... atd? Stejně jak je v článku konstatováno. Natož, když ho budu regenerovat. Navíc myslím že při dotované ceně je to asi málo ekonomické.
Procvakám sešívačkou folii a ve svářečce zatavím hobru, nebo něco podobného a pak naskládám do misky a zaleji KM.
A zvážím, kolik toho nasáklo.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27218
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 8. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
Představoval bych si napouštění desek až na včelnici injekční stříkačkou. Asi by to bylo i rychlejší. Proč ale dávat desku otvory nahoru? Po sundání medníků bude nad deskou fólie a otvory by přikryla. KM snad už vytékat nebude.
Tonda
>K napouštění lze použít nějakou plastovou vzduchotěsně uzavíratelnou nádobu, do které se nalije kyselina mravenčí tak, aby desky ( v regulačním obalu ) byli pod hladinou. Za okamžik po vložení do nádoby nasáknou patřičné množství kyseliny. Potom se deska vyjme ( každopádně používat při manipulaci s napuštěnými deskami gumové rukavice, HCOOH je žíravina!!! ) a nechá se okapat. Následně se rovnou vloží do včelstva a to nejlépe přímo nad plodiště ( otvory nahoru!!!... nad deskou musí být alespoň 6 mm mezera! ). Desku je vhodné podložit výstřižkem folie, aby se minimalizovalo její přitmelení k rámkům ( to má význam zvláště když chceme desky vložit nad mateří mřížku k oddělitelné liště rámu mřížky tak, abychom nemuseli při aplikaci léčiva sundávat medníky ).
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27226
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - vsusicky (82.117.130.2) --- 8. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
Zabývat se řešením opětovného napouštění formidolových desek se mi zdá při ceně MITE GONE jako ztráta času. Pro informaci uvádím nabídku z eShopu Honey well:
210008 Odpařovací desky pro kys.mravenčí Mite one 29,00
Ty jsou určeny pro opakované použití a cena není až tak vysoká.
Formidol objednaný přes ZO ČV vychází po dotaci cca na 6,- Kč na desku, takže není důvod vložit postupně desek několik. Problémem pro mne je, že po týdnu musím vložit novou desku a pokud ji kvůli účinnosti budu vkládat nad plodištní nástavek, znamená to větší pracnost, která u MiteGone vzhledem k delší době působení odpadá. Problém opakovaného vkládání do včelstva opakované napustění a použití desek formidolu neřeší a je o tázkou, zda to při ceně Formidolu cca 6,- Kč za desku stojí za vynaložené úsilí. Také zvažte kolik stojí hodina práce vůči při opakovaném vkládání Formidolu s cenou MiteGone+KM. Zvláště u M.Václavka mne takovéto neracionální úvahy překvapují.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27227
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.5) --- 8. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
O Mitegone uvažuji, ale zatím jsem ho nikde nikdy na vlastní oči neviděl, nemám s ním zkušenosti a nevím, kde se dá sehnat. Navíc se nedá použít v produkčním období ( kvůli přílišnému překyselení medu ). V oblastech s vyšším zamoření, je vhodné průběžně snižovat počet roztočů v období medobraní a nečekat až do podletí, což se v loni mnohde nevyplatilo.
VUVČ prováděl pokus s Mitegone. Účinnost jarního ošetření se jeví zatím jako srovnatelná s Formidoly, v podletí se zjistila účinnost 87%. Plánují se další pokusy ( použití koncentrovanější kyseliny ( Mitegone obsahuje 65% kyselinu ), otestování zdravotní nezávadnosti hmoty, z niž je Mitegone vyroben,... ).... viz Včelařství 2008/2
O napouštění Formidolů ( či jeho domácích napodobenin ) uvažuji, protože s nimi mám zkušenosti a vím co od nich můžu očekávat ( na rozdíl od Mitegone ).
Ale pokud se Mitegony osvědčí a zjistím, kde se dají koupit, tak je za rok určitě vyzkouším ( jak bylo řečeno, je to časově daleko méně náročné než tam v podletí 3-4x dávat desky. Mitegony se asi taky dají znova napouštět )
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27230
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - vsusicky (82.117.130.2) --- 8. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
Když si přečtete můj příspěvek zjistíte, kde se dají desky MiteGone koupit. Popis použití jsem našel na tomto fungujícím odkazu http://www.mitegone.com/czech.asp .
U Formidolu bych se zamysel nad ekonomikou opětovného napouštění, kdy cena jedné desky po dotaci je tak nízká, že to nestojí za to pokoušet se o napouštění.
Také uvažuji o použití Formidolu vždy těsně po vytáčení, ale neuvažuji o opakovaném použití. Na podzim jsem kupoval jedno velké balení Formidou v naší ZO za 180,- nebo 200,-Kč. V balíku je myslím 10 balení po dvou deskách. Pro 10 korun za desku nemám chuť se zabývat ředěním KM a následným plněním desek. Zkuste si přepočítat pracnost plnění s průměrnou hodinovou mzdou. O MiteGone nebo němckých odpařovačích by uvažoval právě z pohledu dlouhodobého účinku, ale u nás v podletí zatím účinně funguje GABON.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27234
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.1.251) --- 8. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
Moje injekční stříkačka koupená loni v lékárně končí na 60 mililitrech. Ve formidolu je tuším 45 ml kyseliny. Pro snadnou manipulaci - nasávání naředěné kyseliny přímo z láhve je vhodné na stříkačku nasunout takových 25 cm tenké hadičky, nejsnadněji se asi sežene hadička pro vzduchování akvárií a akvaristických potřebách. Nasátí z láhve a stříknutí kyseliny do použitého formidolu je potom otázka minuty + pár minut na vsáknutí. Já bych kyselinu ani neředil, protože v použitém formidolu už určitá vlhkost je. Určité nebezpečí vidím v materiálu, ta stříkačka je na rozdíl od těch malých těsněna na pístu gumovým kroužkem a kyselina mravenčí se chová zároveň jako organické rozpouštědlo i kyselina, nevím, jestli ten kroužek nezpuchří.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27235
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radek Krušina (195.39.121.166) --- 8. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
vsusicky napsal:
>U Formidolu bych se zamysel nad ekonomikou opětovného napouštění, kdy cena jedné desky po dotaci je tak nízká, že to nestojí za to pokoušet se o napouštění.
>Také uvažuji o použití Formidolu vždy těsně po vytáčení, ale neuvažuji o opakovaném použití. Na podzim jsem kupoval jedno velké balení Formidou v naší ZO za 180,- nebo 200,-Kč. >V balíku je myslím 10 balení po dvou deskách. Pro 10 korun za desku nemám chuť se zabývat ředěním KM a následným plněním desek.
..................
Ne že bych chtěl opětovně napouštět formidoly, už mám koupené nějaké odpařovače nassenhaider na otestování. MAní deklarovanou větší účinnost a plnění je vymyšleno a v německu schváleno.
Jen pár poznámek:
- při znovuplnění formidolu by zřejmě odpadlo ředění, protože kyselina mravenčí se běžně prodává 85%. Ve formidolu je 40ml 85% kyseliny mravenčí.
- 40 ml 85% kyseliny mravenči by mohlo přijít i bez dotace řádově na cca 2,-Kč, pokud by se kyselina kupovala ve větším balení (20 litrů)
Radek Krušina
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27240
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Tomáš Heřman (e-mailem) --- 8. 2. 2008
Re: Oet?en? aerosolem v lednu
> > Ne že bych chtěl opětovně napouštět formidoly, už mám koupené nějaké > odpařovače nassenhaider na otestování. MAní deklarovanou větší účinnost a > plnění je vymyšleno a v německu schváleno. >
Muzete prosim popsat podrobnosti, kde jste je koupil, cenu apod. Tusim, ze uz jste to mozna psal, jestli ano tak se omlouvam a dohledam si to. U desek Mitegone se mi nelibi ta moznost lehce se poleptat kyselinou, je tam dle mne moc nebezpecnich kroku pri aplikaci ale znam je jen z toho co je dostupneho na netu.
Funguje plneni odparovacu tak jak je popsano a na obr. na http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2006080802 ??? To se jevi jako bezpecne. A jestli ze se 65procentni kys. se nesezene, tak kriticke je jen redeni - co myslite??
Diky
p.s. u znovunapousteni formidolu se mi nezda to, ze ho obvykle rozkousou a vynosi, nevim jak zjara ale v lete stacilo 2-4 dny a desky byly venku pred ulem nebo na situ. To jen muj postreh.
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27241
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radek Krušina (195.39.121.166) --- 8. 2. 2008
Re: Oet?en? aerosolem v lednu
Tomáš Heřman napsal:
Muzete prosim popsat podrobnosti, kde jste je koupil, cenu apod. Tusim, ze uz jste to mozna psal, jestli ano tak se omlouvam a dohledam si to.
.............
Už jsem to tu asi psal, ale to nevadí.
Prodává je pan Burian v Brně na Kolišti za 129,-Kč/kus.
Na plnění prodává plastové lahve za tuším kolem 80,- Kč.
http://www.vcelarstvi-burian.webzdarma.cz/
Vlastní zkušenosti budu mít až po sezóně, teď by to byly jen spekulace.
Kyselina se bude muset ředit, v návodech píšou na 60%, z různých dotazů jsem vydedukoval, že včelaři do odpařovačů běžně používají 65% (při podzimním léčení někteří i 85%).
Myslím, že ve včelařských novinách je to pěkně popsané, ale jak už jsem psal, zatím vlastní zkušenosti nemám.
Radek Krušina
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27242
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Josef Křapka (77.237.138.69) --- 8. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
Dnes jsem obdržel poštou zásilku z VÚVč z Dolu. Koncem minulého roku jsem si objednal publikaci "Celý rok proti varroáze" stojí 45,- Kč. Shrnuje nové poznatky v léčení včelstev proti varroáze u nás. Poukazuje a vysvětluje důsledky nuceného soužití včel s varroázou. Poukazuje na chyby v postupech léčení, která provádějí včelaři a ukazuje cestu jak dál proti varroáze. Je to nové vydání 2008. Vřele doporučuji všem diskutujícím. Bohužel poštovné nemohu doporučit, je vyšší než požadovaná cena publikace. Zaplakal jsem 68,50 Kč.
Čau Pepča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27244
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 8. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
To je asi pravda. Dík za radu. I při 50 včelsvech to ještě není hodně peněz. Horší je ta práce. Navíc potom v podletí časté rozebírání hodně včelstev vede k loupežím.
MITE GONE se zdá lepší. Něco jsem o tom našel u Emana na jeho stránkách. Pokusím se to naštudovat. Hlavně jak velké desky nařezat, jak dlouho se to vypařuje atd. Pokud se to zavěšuje, síla nevadí. Vejde se to za rámky. Škoda, že se musí uzavřít síťové dno. V létě je to větrání dobré.
Tonda
>Zabývat se řešením opětovného napouštění formidolových desek se mi zdá při ceně MITE GONE jako ztráta času. Pro informaci uvádím nabídku z eShopu Honey well:
210008 Odpařovací desky pro kys.mravenčí Mite one 29,00
Ty jsou určeny pro opakované použití a cena není až tak vysoká.
Formidol objednaný přes ZO ČV vychází po dotaci cca na 6,- Kč na desku, takže není důvod vložit postupně desek několik. Problémem pro mne je, že po týdnu musím vložit novou desku a pokud ji kvůli účinnosti budu vkládat nad plodištní nástavek, znamená to větší pracnost, která u MiteGone vzhledem k delší době působení odpadá. Problém opakovaného vkládání do včelstva opakované napustění a použití desek formidolu neřeší a je o tázkou, zda to při ceně Formidolu cca 6,- Kč za desku stojí za vynaložené úsilí. Také zvažte kolik stojí hodina práce vůči při opakovaném vkládání Formidolu s cenou MiteGone+KM.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27233
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.5) --- 8. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
Představoval bych si napouštění desek až na včelnici injekční stříkačkou. Asi by to bylo i rychlejší. Proč ale dávat desku otvory nahoru? Po sundání medníků bude nad deskou fólie a otvory by přikryla. KM snad už vytékat nebude.
Tonda
____________________________________________________________
Samozřejmě, když máte medníky už sundané, je třeba dát desku otvory dolů ( samozřejmě v tomto případě podložit desku latičkami, aby vznikla dilatační mezera ).
Poukazoval jsem mimo jiné na možnosti léčení v produkčním období. Vkládání desek nad medník by ztrácelo účinnost a spíše by kyselina vyháněla včely s medníku, než aby léčila. Rozhodně nedávat odpařovat kyselinu do vysokého dna.
Stříkačkou naplňovat desky jde určitě taky, ale je to pomalejší.
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27228
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (194.138.39.60) --- 8. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu
Představoval bych si napouštění desek až na včelnici injekční stříkačkou.
----
Normální stříkačka končí na 20ml.
Dávky používané při léčení KM jsou podle toho co kde čtu většinou několikrát vyšší.
Viděl jsem pár úrazů s kyselinama, asi bych s tím machroval někde blízko koupelny, nebo tekoucí vody a asi ne sám na samotě. Proto se mi líbí ty systémy, kde to převážím již připravené a relativně bezpečné.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27232
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu