78681
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Josef Křapka (77.237.138.69) --- 20. 2. 2008
Re: Napajedlo
Přátelé, to vše je velice hezké. Vše toto bude fungovat, pokud v blízkosti nebude nejaké hnojiště. Domnívám se, že hnojiště je za a) teplejší než jakákoli voda v napajedlu a za b) močůvka obsahuje pro včely atraktanty, kterým prostě neodolají. V minulém roce manželka zakoupila a použila do truhlíků na pelargonie zeminu přímo určenou pro pelargonie. V těchto truhlících bylo náhle plno včel a aby se dostali k vodě tak se do této zeminy i zavrtávaly. Moje s láskou vybudované hygienické napajedlo, prkénko s cikcak drážkou a napájené ze sudu s pomalu kapající vodou, krásně osluněné nekompromisně opustily. Tato zemina patrně obsahovala látky, které včely vyhledávají. Zeminu určenou pro jiné rostliny včely ponechávaly bez povšimnutí. Pohrdly také napajedlem zhotoveným ze čtyř čtyřlitrových lahví s prosakovacími víčky. A to jsem jim ty lahve natřel černou tabulovou barvou, aby se slunce mělo kam opírat. Závidím jednomu známému, včelaři na Tanvaldsku(nmv 450 m), který na kozy položil jednoduše smrkovou krajinku, přivázal k ní hadici a napájí toto zařízení pramenitou, studenou vodou. Včely se mohou strhat při návštěvách jeho napajedla. Ale v nejbližším okolí žádný zdroj vody, ani hnojiště není.
Zkoušel jsem, jak zde poradil PavelT, v tenké vrstvě oblázky, šotolinu, dokonce jsem zakoupil v potřebách pro "domácí mazlíčky" i lávové kameny a nic. Ale v rezavém sudu se zbytkem ztvrdlého asfaltu na který děti naházeli částečně písek a kam napršelo troch vody "to jóóó" to jim šmakovalo. Ale letos na ně vyzraju. Zakoupil jsem ve stavebninách zednický plastový kbelík (ten nevětší), z polystyrenu jsem vyřezal plovák a manželce uzmul kus tmavé bavlněné tkaniny. Napaječka funguje po technické stránce bezvadně. (Ostatně to ty předešlé také.) Tkanina jako knot krásně saje vodu a při doteku je znát, že je vhká. Slunce ji snad ohřeje na dostatečnou teplotu. Včely budu lákat osvědčeným způsobem. Na med. To by v tom byl čert, aby včely ten med nezbaštily. Kde je hygienicky nezávadná voda tak budou vědět. Ale to sousedovo hnojiště, to hnojiště, to hnoji.......
Pepča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27479
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Ing. Josef Kala (e-mailem) --- 20. 2. 2008
RE: Napajedlo
S napáječkami je to dle mé zkušenosti přesně tak. Včely obětavě absolvují i v nepříznivém počasí cestu k močůvce, vytékající z hnojiště cca 500m vzdáleného, všemožných typů napáječek si všimnou jen ojediněle. Kamarád z Domažlicka mi před lety sdělil černě humornou historku, jak díky včelám zjistil, že má cukrovku. Při práci na zahradě občas chodil vykonat malou potřebu do vlhčího rohu zahrady ( stále stejného), protože na WC to bylo pro jeho bolavé nohy daleko. Po nějaké době si všiml, že na to místo se slétají včely a vydatně ssají z vlhké půdy. Protože taková vlhká místa na zahradě měl ještě dvě a na ně včely nelétaly, usoudil, že to má spojitost s jeho močením. Po jedné z běžných návštěv u lékaře odhalili, že má cukrovku. Bez včel by to možná zjistil mnohem později, až by příznaky byly vážnější. Na mé odpadní tekutiny zatím nelétají. Neberte to prosím jako návod a náhražku odborného vyšetření, jen jsem si na to v souvislosti s tématem vzpomněl. I můj kamarád to rád přidává jako jednu z humorných historek, dokládající laikům, co všechno to nádherné společenství hmyzu dokáže.
Ale ještě k tomu hnojišti: Zatím jsem se v literatuře nikde nedočetl, že by hnojiště mohlo být zdrojem pro šíření včelích nemocí. Včely si z odtékajícího roztoku přefiltrují rozpuštěné dusíkaté látky, stopové prvky a pod. Jejich pohled na hnojiště netrpí lidskými předsudky.
Hnojiště je jen hromada rostlinných zbytků plných prvků celé Mendělejevovy tabulky a intenzivně pracujících mikroorganizmů.
Josef Kala
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27482
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Josef Křapka (77.237.138.69) --- 25. 2. 2008
Re: Napajedlo
"Zakoupil jsem ve stavebninách zednický plastový kbelík (ten nevětší), z polystyrenu jsem vyřezal plovák a manželce....."
U nás na severozápadě:
Včerá 19 stC ve stínu. Nádherný - přímo učebnicový hromadný prolet ze všech úlů. Dnes 13 st. ve stínu. Včely v plné práci, nosí pyl a u napajedla stojí ve frontě jako důchodci na banány. Sousedovi patrně vyschlo hnojiště. Je u nás dost sucho.
Pepča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27533
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu