78139

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Václavek (213.29.160.5) --- 4. 3. 2008
Re: Tvorba oddělků

Nejjednodušší způsob rozmnožení včelstev byl již uveden, jde o přeléták. Je to vlastně umělé zrojení.

Na místo původního úlu se odpoledne v době plné letové aktivity umístí nový úl vybavený mezistěnami nebo soušemi, uprostřed s jedním rámkem nejmladšího plodu. Z obou stran se přiloží krycí zásobní rámky s medem a pylem, jež poslouží jako tepelná ochrana plodového plástu a jako zdroj potravy pro rozvoj nově vytvořeného včelstva. Do původního včelstva je vhodné vložit souš naplněnou vodou, protože přijde o létavky, které jsou zalétlé na původní místo a přesunutý úl nenajdou. Mateřské včelstvo by mohlo trpět nedostatkem vody na výchovu plodu, pokud by neobdrželo vodu v souši.

Bezmatečný přeléták si vychová na nejmladším plodu novou matku. Pátý den po zásahu ( den zásahu je počítán jako den nultý ) by se měly zlikvidovat všechny zavíčkované nouzové matečníky na plodovém plástu v přelétáku. Předejde se tím vylíhnutí matky z matečníku založeném na starším plodě. Tyto matky, i když jsou méně kvalitní ( jsou malé, lehké, nejsou tak výkoné v kladení jako normální matky ), jelikož se vylíhnou dříve, zlikvidují kvalitní matky založené na hodinových larviček.

Nevýhoda tohoto způsobu je to, že kmenové včelstvo na měsíc ztratí produkční sílu, což v průběhu produkčního období podobně jako u rojení povede ke ztrátě výnosu.

Výhodnější způsob, ale technicky náročnější je rozmnožení včelstva oddělkem. Při tomto způsobu je nejvhodnější vychovat si matečník nebo si koupit matku.

V období rozkvětu řepky se ze včelstev ( mimo jiné v rámci protirojového zásahu ) odeberou 1-2 rámky se zavíčkovaným plodem a se včelami, samozřejmě bez matky ( 10-20dm2(jedna strana plástu) zavíčkovaného plodu...4 000-8 000 buněk plodu ). Plodové plásty se vloží do nástavku. Opět se obklopí zásobními rámky s medem a pylem. Přidá se souš naplněná vodou. Je dobré přiklepat včely alespoň z jednoho dalšího rámku( pozor na matku, aby se nedostala do oddělku ). Zbytek nástavku se vyplní mezistěnami nebo soušemi. Nakonec se k plodu přidá zavíčkovyný matečník, nebo matka v přidávací klísce uravřené medocukrovým těstem. Oddělek se nechá dva dny zavřený, aby se stmelil.

V klasických oddělcích, protože jsou to v době založení poměrně velmi slabá včelstva, bych rozhodně nenechával vychovat matky nouzovým chovem, jako to lze použít v přelétácích. Matečníky je nejlepší si odchovat při matce v medníku.

Odběr plodových plástů je možné po 4 týdnů zopakovat ( do rozkvětu lípy srdčité, poté by už nedošlo k obnovení síly produkčního včelstva). Plodové plásty se přidají k již vzniklým oddělkům. Výsledkem je vytvoření silných oddělků bez ztráty výnosu.


S pozdravem...M. Václavek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27797


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu