78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


vorja (78.108.145.2) --- 24. 3. 2008
Re: řezání styroduru

Když tak o tom řezání styroduru, nebo polystyrénu přemýšlím, tak teplota řezacího drátku se dá regulovat kromě změny napájecího napětí i změnou vytápěné délky drátku. Když na svislý napnutý drát pod deskou stolu upevníme svorku s jedním přívodem el. proudu, a posouváním této svorky nahoru a dolů budeme měnit teplotu drátku. Nerezový vyhřívaný drátek by mohl být takto kratší oproti pocínovanému 2,6 x. Pokud to vyzkoušíte, dejte mi vědět i s obrázkem řezačky na e- mail – vorja=seznam.cz.
Zdravím, H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 28396


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Stonjek (90.183.70.9) --- 24. 3. 2008
Re: řezání styroduru

Než jsem upravil cirkulárku, tak jsem se řezání na cirkulárce bál. Teď to jde bez nejmenších problémů. Pořízení řezačky teplem by mě přibyl pouze další krám do dílny, navíc každý rychle zjistí, jak je výhodná plynule regulovatelná teplota drátu a regulace délkou drátu funguje jen mizerně. Navíc, vyrábím li úly, musím řezat přesně do pravého úhlu a po délce velmi přesně a rovně, jinak místo úlu vznikne nějaký šišatý paskvil. Deska Styroduru má rozměry cca 120 x 60 a tak to klade dost velké nároky na velikost stolu vybaveného pravítkem a formátovacím šoupákem takže kdo má pěknou cirkulárku, je zcela zbytečné pořizovat si do dílny další překážející krám se zcela omezeným a krátkodobým využitím. Samozřejmě, kdo chce vyrábět úly ve velkém, tak taková řezačka význam má, ale musí vypadat úplně jinak a úplně s jinou výbavou. Jinak zajímavá regulace je popsána v literatuře s 30 až 40 let kdy je kladen důraz na kyblík se slanou vodou a natvrdo 220 V. Divím se co našich dědečků přežilo, zřejmě měli daleko tužší kořinek než my. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 28397


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
G.Pazderka (80.78.146.248) --- 24. 3. 2008
Re: řezání styroduru

Řezání polystyrenu není náročné. Stačí jedna rovná nakloněná plocha a akušroubovák, s kterým se připevňují do plochy vodící lišty.

Je potřeba mít jak plochu tak také lišty hladké kvůli kluzu po nakloněné rovině.

Knapnutí drátu jem použil obyčejnou pásnici asi 25x4 mm z které jsem udělal U a připevnil k ploše zespodu. Nad koncem vyvrtat dírku a napnout drát.

K řezání stačí nerezový drát 0,4 mm určený k výpletu včelích rámků.

Teplota nerezového drátu se reguluje jeho délkou. Nerez má dobrý nárust odporu na délce.

Jako transformátor stačí i trafosvářečka na kov.

Vůbec nikdy bych si nehrál s kyblíkem se slanou vodou, protože to není odděleno bezpečně od sítě. Nemluvím o chráničích FI, které při vyšším potenciálu zemi vyhodí celý barák. To ale často prý neplatí v Čechách, protože ani často neví co FI je.

.........

R.S. - Jinak zajímavá regulace je popsána v literatuře s 30 až 40 let kdy je kladen důraz na kyblík se slanou vodou a natvrdo 220 V. Divím se co našich dědečků přežilo, zřejmě měli daleko tužší kořinek než my.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 28399


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu