78432
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Pavel (83.240.1.252) --- 2. 4. 2008
Re: Přemetení včel na mezistěny
Otázka je, proč chcete přemetení provádět.
Pokud je včelstvo OK, tak je to zbytečné provádět.
Existují 3 důvody proč přemetení provádět:
1) změna rámkové míry
2) zdravotní obnova včelstva (nejen nosema, virózy, ale i VD. U VD se odstraní všichni roztoči na plodu) za cenu trochu menšího včelstva
3) radikální obnova díla
Pro všechny důvody je jedno společné, čím dříve tím lépe. Tvorba vosku je u včel časově omezená a důležitý je dostatek snůšky nebo stravy. Kde je dostatek pozdní snůšky, tak se přemetení může trochu opozdit, ale asi nejlepší je provést u posledního medobraní.
Jinak je přemetání včel na mezistěno odvozeno od norského zimování včel, kde se tím velmi omezovala nosematóza. Ale tam jsou podmínky trochu jiné.
Pro ty, co kupují/prodávají včely tak platí: oddělky/smetence/roje na nových rámcích a mezistěnách je to nejlepší záruka, že si člověk na stanoviště nedotáhne něco nežádoucího.
Poznámky p. Václavka o silných včelstvech a dvouprostorovém včelaření nekomentuji. Má sice z 90% pravdu, ale píše to při každé příležitosti 10x týdně a už to stačilo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28681
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 2. 4. 2008
Re: Přemetení včel na mezistěny
Jarní přemetení je podle mně vhodné zhruba až po polovině květu řepky, případně po zmrzlých. Dříve si myslím, že je na to příliš zima. Nezkoušel jsem to ale. Přemetení v podletí, dříve byly argumenty spíše více proti než pro, nyní kvůli rozšíření varaózy přibyl argument pro, přeruší se cyklus plodování roztočů a včely smetené na mezistěny jsou bez plodu, takže je možná fumigace, případně je možné přeléčit i gabony vložením jen na pár dnů, ne na měsíc. Vytvoří se tak včelstva s málo roztoči, která na vystavených mezistěnách vychovají zimní generaci.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Pavel" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, April 02, 2008 11:06 PM Subject: Re: Přemetení včel na mezistěny
> Otázka je, proč chcete přemetení provádět. > Pokud je včelstvo OK, tak je to zbytečné provádět. > Existují 3 důvody proč přemetení provádět: > 1) změna rámkové míry > 2) zdravotní obnova včelstva (nejen nosema, virózy, ale i VD. U VD se > odstraní všichni roztoči na plodu) za cenu trochu menšího včelstva > 3) radikální obnova díla > > Pro všechny důvody je jedno společné, čím dříve tím lépe. Tvorba vosku je u > včel časově omezená a důležitý je dostatek snůšky nebo stravy. Kde je > dostatek pozdní snůšky, tak se přemetení může trochu opozdit, ale asi > nejlepší je provést u posledního medobraní. > > Jinak je přemetání včel na mezistěno odvozeno od norského zimování včel, > kde se tím velmi omezovala nosematóza. Ale tam jsou podmínky trochu jiné. > > Pro ty, co kupují/prodávají včely tak platí: oddělky/smetence/roje na > nových rámcích a mezistěnách je to nejlepší záruka, že si člověk na > stanoviště nedotáhne něco nežádoucího. > > Poznámky p. Václavka o silných včelstvech a dvouprostorovém včelaření > nekomentuji. Má sice z 90% pravdu, ale píše to při každé příležitosti 10x > týdně a už to stačilo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28682
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu