78432

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


cvanha (212.111.31.254) --- 6. 4. 2008
Re: Přemetení včel na mezistěny

Loni jsem Sedlackovu metodu zkusil u jednech vcel, kde jsem zjistil pokrocilou rojovou naladu -> zavickovane matecniky. Premetal jsem tesne po odkvetu ovocnych stromu -> podnecovaci snuska z luk, ze 4 Tachovskych nastavku na 2. Po premeteni jsem stavbu nastartoval 2 kg cukru, zbytek nechal na vcelach. Po 14 dnech oba nastavky postavene, ale matka se rozkladla az za dalsi tyden (uz byla pripravena na vyrojeni). Medny vynos na prumeru stanoviste, varoa je min postihla (mensi spad, v ostatnich vcelstvech jsem videl deformovane vcely, u techto ne -> asi vysledek mezery v plodovani), vyzimovaly dost dobre, ale ted zacinaji zaostavat za ostatnimi vcelstvy (asi slabsi zasoby pylu -> pri nateru plodu mely polovicni rozlohu plodu -> v pulce brezna cca 5 dm2 zavickovaneho) -> uvidim, jak je nastartovaly jivy. Dalsi plus bylo posileni dvou zaostavajich vcelstev plodem. Urcite tuto metodu skusim znova. Stanovste - severni konec Bilych Karpat, 410 mnm

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 28787


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 6. 4. 2008
Re: Přemetení včel na mezistěny

Urcite tuto metodu skusim znova.

- ja termín na totálnu výmenu volím v čase plného kvetu vŕb a nástupu kvitnutia ovocných stromov, čo je pre včely a včelára výhodnejšie, je dostatok nektáru a plodisko včely skôr postavia. Prečítajte si môj komentár z 2. a 3.4

- Sedláček vkladá do debničky len medzisteny (Ms) a matku, včely zmetá k matke. Včely po takomto tvrdej robote sú stresované a poriadne zmatätené, zrazu nenájdu vystavané plásty, nemajú kde ukladať nektár a peľ a začnú sa rozbiehať a odchádzať z úľa, často matka vybehne s nimi často do vedľajšieho, kde matku zabijú, ak aj ostatú v úli včelstvo sa ťažko rozbieha a zoslabne a znášku navužuje.

Toto všetko som prežil, myšlienky som sa vzdať nechcel, preto som urobil pokus a vložil som do stredu úľ s Ms mladý plást, so zásobami, peľom a plodom, najlepšie zaviečkovaným. Včelstvo od začiatku bolo kľudné, matka mala kde plodovať, včely kde ukladať peľ a nektár, včely rýchlo vystavali Ms. Po vystavaní polovice Ms som postupne Ms presúval do stredu debničky, včelstvo rýchlo silnelo a prinieslo dobrú úrodu medu. je to dobrá metóda, len si ju včelár musí osvojiť, musí vedieť čo vlastne chce.
Ja oproti p. Sedláčkovi neprenášam plodové plásty do iných včelstiev, je to zdĺhavé a neproduktívne a ak máme silné ostatné včelstvá, tak nemáme kde tieto odobraté plásty umiestniť.
Ja všetky plodové plásty okrem jedného, preložím nad plodisko do medníka, ktorý oddelím meterskou mriežkou a takto jedným zásahom (max. za dva dni) umiestnim včelstvá na Ms.
Aj dobré veci môžu byť ešte lepšie.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 28788


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu