78617
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- J. Šefčík (90.176.2.8) --- 8. 4. 2008
Jarní ošetření,Gabony atd.
Vážení přátelé. Sledují Vaše názory na téma "jarní ošetření" a vše co s tím souvisí. Nedá mi to abych se také do této diskuze nezapojil i když by to bylo na článek na hlavní stránku, ale nenáleží mi dávat pokyny jak, čím a kdy ošeřevot, to patří veterinářům.
Již mnoho let provádím zoušky léčiv pro VÚ a to Varidol, MP 10, Gabon 90 a také Gabon 92. Sleduje se především rezistence roztočů na Varidol a MP 10 a zatím se neprokázalo, že VD je rezsitentní n Varidol. Výsledky jsou srovntelné s dobou kdy se začínalo s Amitrazem. Mnozí zbytečně vícekrát fmigujete než je předepsáno. Také u Gabonu 90 a Gabonu 92 jsou výsledky srovnatelné. Všechny tyto prostředky se smí používat pouze v době kdy už není med ke konzumaci. Gabon 90 a také Gabon 92 se smí používat ve včelstvu 24 až 30 dnů a je to uvedeno v návodu přímo na obalu /mám před sebou obal Gabonu 92/. Autor diskuzního příspěvku v použití Gabonu 92 nemá pravdu, že se smí používat i déle. Pravda u Gabonu 92 je to, že zatím se nepodařilo naměřit rezidua ve vosku. Formidol - kyselinu mravenčí v současné době nelze ještě používat. Záleží také na venkovní teplotě. Jeden autor uvedl, že ing. Veselý a ing. Titěra na nějaké přednášce měli rozdílné názory v umístění desek. Jeden měl mluvit "mezi nástavky" druhý "na dno úlu".Dne 15.2.2008 v Nasavrkách se konal aktiv vedoucích chovů a oba shodně mluvili, že je lépe vkládat desky Formidolu mezi nástavky a nikoliv na dno úlu. Tak nevím, že by změnily názory ? Pokud by byla stejná situace ve vývojí roztočů VD, je optimální vkládat Formidol v červnu - červenci opakování /2x/ a tím lze docílit srovnatelných výsledků jako s Gabonem. Léčit včely až koncem červenci a srpnu by už nemělo žádný význam. Na to mnozí včelaři minulý rok doplatili. Také jeden autor této debaty se zmíňuje doslovně ... nebude mi nikdo určovat jak a kdy a čím mám léčit. Tak k čemu je veterinární zákon !!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28843
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (194.138.39.60) --- 8. 4. 2008
Re: Jarní ošetření,Gabony atd.
Mnozí zbytečně vícekrát fmigujete než je předepsáno.
------
Co mnozí, velmi hodně nás musí zbytečně vícekrát fumigovat.:-)
Bývaly časy, kdy se fumigovalo jen třikrát, po předepsané aplikaci Gabonu jen dvakrát a na jaře jen ti co měli průměr nad tři VD.
Nyní je Gabon aplikován skoro plošně, na podzim 3 fumigace a na jaře čtvrtá plošně a dvojitě (nátěr a fumigace) i u včelstev s nulou jen proto, že existuje nějaké pofidérní blíže nedefinované kritériu - méně jak 25%negativních vzorků. Co se vykládá jako vzorek, třeba i ze 40 včelstev, kde nespadl ani jeden VD. Příští rok odevzdají včelaři vzorky po pěti, deseti ze včelstva a hned se nám ta statistika NUL vylepší.:-)
Že je těchto nulových vzorků stále méně je možné vysvětlit velkým počátečním počtem VD v podletí ale taky větším rozšířením NN úlů a spadem z louček.
Jinak mám tabulku měření spadu od srpna do února na 12 včelstvech , diagnostika v 7, 8 léčení aerosloem Varidol v 10, 11 12
cvičné přeléčení o Vánocích M1 (spadlo do 20VD na včelstvo - takže mi není jasné proč to bylo zbytečné) spad do vzorku a spad po odevzdání vzorků.
A podle ní je všechno jinak. Jediné co by to vysvětlovalo je reinvaze až do vánoc.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28844
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - vsusicky (82.117.130.2) --- 9. 4. 2008
Re: Jarní ošetření,Gabony atd.
Asi jak kde. Včelstva mám na chomutovsku. Již třetí rok dáváme gabon 92, na podzim pak 2x fumigace, nebo spíše 1x fumigace a 1x areosol acetonem. Na jaře jsme zatím plošné ošetření jako ZO neměli a ani po letošní zimě nemáme.Ani vysoké úhyny nejsou hlášeny. Já jsem dal v březnu formidol v obalu, ale pak jsem se nedostal k tomu abych obal odstranil, takže uvažuji o další aplikaci s tím že použité desky napustím 65% KM a použiji znovu bez obalu. Termín zatím zvažuji a rád si nechám poradit. Buď ještě v dubnu, nebo až po prvním medobraní.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28849
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Tomáš Heřman (e-mailem) --- 9. 4. 2008
Re: Jarn? oet?en?,Gabony atd.
. Já jsem dal v březnu formidol v > obalu, ale pak jsem se nedostal k tomu abych obal odstranil, takže uvažuji > o další aplikaci s tím že použité desky napustím 65% KM a použiji znovu bez > obalu. >
A co se delo v breznu po formidolu? Vetsina od formidolu pri nizkych teplotach odrazuje. Sam nevim...
Diky
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28850
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - J. Šefčík (90.176.2.8) --- 9. 4. 2008
Re: Jarní ošetření,Gabony atd.
V břenu a nebo v dubnu vkládat desky Formidolu není vhodné. Musí být nějaká venkovní teplota po celých 24 hodin a v tuto roční dobu jsou včely mnohdy ještě v chumáčí. Navíc pokud bylo velíce slabé zamoření na jaře, je to spíš zbytečné. Vyrábět si sám - napouštět desky kyselínou mravenčí skoro nemá smysl. Na tyto desky je možné získat dotace.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28851
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 9. 4. 2008
Re: Jarn? oet?en?,Gabony atd.
Odpařování čehokoliv kapalného silně závisí na teplotě. Pak, protože kyselina mravenčí je rozpustná ve vodě, taky na vlhkosti, ale to zas tak podstatné není. Hlavní je ta teplota. Problém asi bude taky v rozdílu teplot plodu, na který páry KM mají působit a teplota odpařovací desky. Plod má vždy stálou teplotu cca 35 st C, takže pro správnou účinnost je třeba stejné koncentrace par KM, ať je teplo nebo zima, zatímco intenzita odpařování desek s KM silně závisí na teplotě. Tady bude asi velký rozdíl mezi málo izolovanými tenkostěnnými úly a silně izolovanými polystyrenovými úly, tam pokud se dá odparná deska nad včely, asi by ta teplota u silných včelstev stačila i nyní. Je to teoretická úvaha, majitelé polystyrenových úlů to musí vyzkoušet.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Tomáš Heřman" <Herman.T/=/seznam.cz> To: <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, April 09, 2008 8:32 AM Subject: Re: Jarn? oet?en?,Gabony atd.
> V břenu a nebo v dubnu vkládat desky Formidolu není vhodné. Musí být nějaká > venkovní teplota po celých 24 hodin a v tuto roční dobu jsou včely mnohdy > ještě v chumáčí.
Takze si z toho beru, ze problem je v nedostatecnem odparenem mnozstvi a tedy spatne ucinosti - chapu to spravne??
Diky
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28853
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu