78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 19. 4. 2008
Re: Náter úža
Co se týká nástavků, myslím si, že by se používat neměly. Při šikmém dešti se látka může vyplavit s vodou, případně s kousky odloupnuté barvy na česna a potom do včel. U nastavků si myslím stačí na ochranu před hnilobou a hmyzem pravidelný nátěr lakem nebo barvou. Něco jiného je dno zvenku, hlavně zespoda a potom ještě z boků kromě česna, tam si myslím, že ty látky pod nátěr jsou vhodné. Dno je taky vlhkostí namáháno mnohem více než nastavek. Záleží taky hodně, jaký přípavek to je. Přípravek na už napadené dřevo hmyzem nebo přípravek určený pro ochranu dřeva venku a ve vlhku bude dost toxický. Přípravky určené na ochranu ještě nenapadaného dřeva bývají toxické mnohem méně.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Miro" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Saturday, April 19, 2008 3:28 PM Subject: Náter úľa
> Natieram nové nástavky a dná lazúrovacím lakom. Chcel by som sa spýtať či > je vhodné pod tento lak použiť fungicídny a insekticídny prípravok na > ničenie plesní, húb a drevokazného hmyzu. Ďakujem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29043
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Miro (217.119.115.229) --- 19. 4. 2008
Re: Náter úža
Nástavky som natrel bez toho. Kúpil som to na dná. Prvé som s tým vynatieral do bodky, až potom mi napadlo, že by to mohlo robiť zle. Tak to použijem len na spodky a boky. Na nenapadnuté drevo sa to používa zriedené s vodou 1:1. Ak by sa to dostalo do priameho kontaktu so včelami, bol by problém zdravotný, alebo problém kontaminácie medu?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29045
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.1.251) --- 20. 4. 2008
Re: Náter úľa
Cypermetrin je látka ze skupiny pyrethroidů stejně jako fluvalinát nebo acrinatrin používaný proti varroa. Pokud by se tedy dostal do úlu, může urychlit vznik resistence roztočů na tyto léčiva. Jak je to nebezpečí aktuální, nevím, to musí říct specialista na tyto věci. Jinak jsem trochu pohledal na internetu, cypermetrin je široce používán na ochranu rostlin proti hmyzu i na ochranu zvířat proti blechám, svrabu a podobným parazitům a teď, jak vidět se začíná používat i na ochranu proti dřevokaznému hmyzu. S tím, co teď vím, bych tento prostředek raději nepoužil ani na dno úlu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29053
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - G.Pazderka (80.78.146.248) --- 20. 4. 2008
Re: Náter úľa
To první je podle Eurlexu barvivo, to druhé fungicid a to třetí je toxický pro včely, ale v určité koncentraci je to dokonce používané jako léčivo proti varoáze.
I při přímém styku se včelou by to nemělo nic udělat. To sděluji ale bez záruky. Kompetentní by měl být k takovým otázkám VÚ. Jenže ne všude mají tu snahu taková oficiální zjištění dělat pro včelaře v rámci svých kompetencí a práce z vlastní vůle.
Miro:>Je to KROVSAN profi. Nebezpečné chemické látky vo výrobku: účinné látky -N-(3-aminopropyl)-N-dodecylpropán-1,3diamínu,(EC 219-145-8) 10g/kg, propiconazole(EC označenie 262-104-4) 4g/kg, cypermetrin(EC 257-842-9)0,4g/kg. Presne takto to je napísané na obale.<
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29054
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 20. 4. 2008
Re: Náter úža
Právě jakékoliv stejné nebo podobné látky s chemickými léčivy na varaózu jsou ve včelstvu nebezpečné. Sice nezabíjejí včely, obvykle nezabijejí ani roztoče, ale bohužel navykají roztoče na působení léčiva, takže o to dříve je třeba při léčení zvyšovat dávky nebo přejít k nějakému jinému léčivu.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "G.Pazderka" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 20, 2008 4:19 PM Subject: Re: Náter úľa
> To první je podle Eurlexu barvivo, to druhé fungicid a to třetí je toxický > pro včely, ale v určité koncentraci je to dokonce používané jako léčivo > proti varoáze. > > > I při přímém styku se včelou by to nemělo nic udělat. To sděluji ale bez > záruky. Kompetentní by měl být k takovým otázkám VÚ. Jenže ne všude mají tu > snahu taková oficiální zjištění dělat pro včelaře v rámci svých kompetencí > a práce z vlastní vůle.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29056
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Miro (217.119.115.229) --- 20. 4. 2008
Re: Náter úľa
Ja som rád, že ste vy ochotný odpovedať. Preto ďakujem všetkým včelárom ktorí sú ochotný poradiť a podeliť sa so svojimi skúsenosťami a vedomosťami. K problematike toho náteru. Myslím si, že to nie je nutné použiť, takže ďaľšie dná natriem len s lakom. Ak by som v budúcnosti spozorval problém s tými už natretými, určite dám vedieť. Tie dná si označím a skúsim aspoň malý pokus s odolnosťou klieštika v daných úľoch.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29057
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu