- Arnoąt Hrdina --- 6. 5. 2003
Re: Matky
Ve výčtu mi chybí linie Lesana ... Asi mi to přítel Přidal říkal, ale příležitostně to určitě pro úplnost zpřesní. Díky Arnošt
----- Original Message ----- From: "Libor Jarolím" <jarolim/=/misel.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, May 06, 2003 2:29 PM Subject: Re: Matky
> Určitě na tom bude jedna lépe v > tom, jiná v onom. ...... > lišit, pokud se teda výběr neprovádí u všech úplně stejně. ..... > ano, právě o to jde, když budu mít informace, můžu se rozhodnout, > takhle mám prd.
Viz CHOVATELSKÝ ŘÁD http://81.0.228.38/attachments/chr.htm Jsem přesvědčen, že vybírají všichni stejně, pokud nedělají výběr ještě i na další doprovodné vlastnosti, ale to hlavní zůstává.
Výcuc z mé korespondence loni (z různých dopisů): __________________ 1) Linie Troiseck, Sklenar, Singer, Vučko není v našich podmínkách možno dlouhodobě udržovat v čisté podobě bez inseminace a úzké příbuzenské plemenitby současně na jednom stanovišti. Pokud je chovatelé matek současně nabízejí ve svých inzerátech, je to otázka pro jejich svědomí. Důvěryhodný popis těchto liniií lze získat pouze u včelařů, kteří tyto linie chovají v čistější podobě v místě jejich původu, tedy v Rakousku, Slovinsku event. v Zakarpatské Ukrajině. __________________ 2) Matky, které chovám, jsou populace Slovinské Kraňky, které rozchovávám a zárověň selektuji pomocí inseminace již od r. 80. Mám poměrně čistou Kraňku, okolo 90%. Matky chovám již v generaci 3H - tj. několikanásobném křížení nepříbuzných linií (viz tabulka Kniha Včelařství, Veselý a kol.) Chovný materiál udržuji imbredním křížením již řadu let. Včely mají dobré vlastnosti, jako je mírnost, sedění na plástu, rozvoj, čisticí pud, stavbu, rojivost a samozřejmě též medné výnosy. Produkuji matky výhradně ze svých linií.
Odpověď na dotaz: Singer - kraňka podle chovatele oblast Rakouska, okolí Lunz Sklenár - Kraňka Rakousko, oblast v okolí Vídně Troisek - Kraňka, šlechtění v NSR, obchodní název Vučko - Kraňka Podkarpatská Rus, název podle oblasti chovu Vigor - Kraňka Podkarpatská Rus, obch. název chovatele přítele Čermáka Peschetz - Kraňka, šlechtěná v NSR (mírná) Pekařov - Kraňka vyšlechtěné linie přítele Kašpara ml. + st. Meluzínka - Kraňka, vyšlechtěná linie přítele Pernici __________________ 3)Každý chov vybírá podle podmínek, kde se nachází a k tomu ještě bere v úvahu výsledky, které mu, někdy, doputují od zákazníků - odběratelů matek. Podle mojí zkušenosti jsou v poslední době všechny naše linie schopné využít již snůšku z řepky, pokud včelař dokáže chovat včelstva dostatečně silná.
Na nerojivost se selektuje průběžně, stejně jako na odolnost proti nemocem. Testy na zřetelně vyvinutý čistící pud ukázaly, že zejména v odolnosti proti zvápenatění lze pozorovat znatelný pokrok. Odolnost těchto linií proti moru je ovšem pouze předpokládaná, neboť klinický mor v naší republice je okamžitě likvidován.
Přiřadit nějaké charakteristické vlastnosti liniím označeným pro rozlišení konkrétními jmény je obtížné. Jména linií především dokládají určitou kontinuitu a příbuznost chovaného materiálu. Právě v těch případech, kdy míra příbuznosti na nějakém stanovišti by byla již dost vysoká, má význam zvolit linii jinou a tou chov "osvěžit".
Nutno přiznat, že jména chovů mají také svůj význam obchodní, je to něco jako značka. Bohužel její ochrana je prakticky nulová, takže používání se neřídí žádnými pravidly. __________________ No a z těchto citací si můžeš vybrat a dojít k podobným závěrům.
> > Například co je to rychlý jarní rozvoj. A jak objektivně zjistíš zda nemůže > > být rychlejší a zda vyhovuje pro tvé stanoviště. A chceš vůbec aby byl > > rychlejší ???
> Ty víš která z linií u nás má nejrychlejší jarní rozvoj? Nevím. Ale chtěl jsem polemizovat na téma: Co je to rychlý jarní rozvoj? A jak to zhodnotit. V souvislosti s tím, že na řepku potřebuješ přezimovat silné včelstvo, protože tu sbírají loňské včely. A na Tvém konkrétním stanovišti se projeví každá trochu jinak. A proto zkoušet a zkoušet a zkoušet a srovnávat.
Zrovna včera jsen se bavil s přítelem. Má stanoviště asi 0.5km od mého. A jeho včely loni našly a přinesly asi 30kg lipového medu na včelstvo. A moje nenašly na lípách nic co bych mohl vytočit. :-( A proto mám letos objednané 2 matky linie VIGOR z rozmnožovacího chovu.
A ještě jedna věc vyplývající z diskuzí u nás na výboru či po schůzi. Někteří včelaři nechtějí mírné včely, protože mají :-)) nebezpečné :-)) stanoviště. V jednom konkrétním případě (jako příklad pro ostaní) má můj známý stanoviště u lesíčka blízko cesty. Chodí tudy houfy dětí ze školy domů. Vždy když mněl mírné včely nacházel pootvírané úly, občas mu do nich napršelo, kradli a nebo aspoň rozhazovali uteplivky a sem tam přistihnul děti jak mu do česna strkají různé věci a nebo aspoň mlátí klackem do úlu. Teď má hlídačky a je spokojený. Nikdo se neodváží dostatečně blízko aby škodil. :-)))
A ostatní připomínky? To s Tebou souhlasím. Ahoj Libor Jarolím Stará Bělá
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 2954
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |