78275

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Jiri Borik (147.228.1.130) --- 27. 6. 2008
Re: help me - trubcice

Jestli je to matka, na které Ti záleží, udělej raději regulérní oddělek a do něj matku přidej:

Dva plásty z jiného včelstva se zavíčkovaným plodem i se včelami ale bez matky odlož stranou do nástavku, nech odletět starší včely, případně je trochu vyžeň kouřem, aby na plástech zůstaly jen mladušky. Přidej k nim matku (přes klícku nebo naostro, jak to umíš). Zuž česno a nástavek posaď místo úlu trubčic. Úl trubčic odnes kus dál, rozeber, kompletně vymeť třeba na plachtu a plásty, které jsou použitelné, vrať bez včel do oddělku. Asi přidej medocukrové těsto (pokud nemáš teď snůšku).

S oplozenou matkou by to bylo téměř jisté, s přidáváním neoplozených nemám praxi.

Pokud nehceš nebo nemůžeš udělat oddělek, nech včelstvo pár dní v klidu. Pokud trubčice nezabily matku hned, třeba získá postupně převahu a včelstvo se vrátí do normálu.

Jinak včelstvo s trubčicemi se nejlépe nahradit na mítě rovnou funkčním rezervnim oddělkem (pokud je) a trubčí včelstvo z úlu vymést. Podle mne nemá cenu se snažit jim přidat matku, je to riskantní a bude trvat dlouho, než se včelstvo dostane do normálu. Lepší je udělat na jaře na řepce o pár oddělků navíc pro tyto případy, s oddělkem v jednom nástavku s rozkladenou matkou se dá ledacos snadno zachránit.

Jiří Bořík

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30166


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu