78432
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 16. 7. 2008
Re: zaciatok
Vývoj zadováků skončil před 20 - 30 lety s nástupem nástavkových úlů. Pokud by se v nich mělo dneska s dnešními včelstvy včelařit, musely by se upravit. Za prvé by se musel zvýšit jejich objem, až na dvojnásobek, na minimálně 40 rámků 39x24, jinak většinu času v létě by se nedělalo nic jiného než opatření proti vyrojení z nedostatku prostoru. Za druhé musely by se upravit pro potřeby dnešního léčení a diagnostiky, aby bylo možné sledovat spad roztočů bez kontaktu se včelami, léčit formidolem atd. Muselo by se vymyslet a zavést velkoobjemové krmítko, aby krmení na zimu se nemuselo dělat na dvacetkrát 0,7 litrovou lahví. A velké problémy v současné době dělají v tepelné izolaci úlů mravenci.
Takto upravené zadováky by se hodily buď jako okrasné úly na nějakou parkovou zahradu, třeba zvenku upravené jako kláty případně v nějakém okrasném včelíně. Nebo v případě, kdy včelař má problémy se zdviháním těžších věcí a s chůzí, u dobře umístěných zadováků se při ošetřování včelstev jen sedí a manipuluje jen s jednotlivými rámky. To je sice možné i u nastavkových úlů, ale připadá mi, že tak trochu oklikou, nástavky s rámky se stejně musí nějak z úlu sundávat, včelař pracovat vestoje nebo vstávat a zase sedat. Sice nízkonastavkové úly mají i zaplněné nastavky s rámky poměrně lehké.... U nástavkových úlů v případě špatného zdravotního stavu vychází jako nejlepší varianta zvedání nastavků pomocí nějakého mechanického hejblete, jeho položení někde na pracovní plochu a teprve tam pohodlné manipulování s jednotlivými rámky.
Jinak ošetřování včelstev v zadovácích je časově 5 - 10 x náročnější než ošetřování včelstev v nastavcích, nehodí se tedy v případě, kdy se po včelaření požaduje ekonomická návratnost a v případě většího počtu včelstev. Nehodí se taky varianta vyučit se včelaření na levně získaných starých zadovácích a potom přejít na nové nástavkové včelaření, protože ošetřování je odlišné a spousta návyků z včelaření v zadovácích je při včelaření v nastavcích zbytečná, jen zdržuje nebo dokonce mírně snižuje výnosy.
Takže zadováky ano, ale jen v málo případech a potom s hodně upravenými úly. V převážné většině případů je dneska mnohem vhodnější začínat včelařit s nastavkovými úly než s zadováky, třeba i darovanými.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "jojo" <jozef.kultan/=/post.sk> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, July 16, 2008 2:12 PM Subject: zaciatok
> Chcem zacat vcelarcit.Chcem sa opytat ci je vhodny ul zadovak.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30520
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu