78432
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 25. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem
Pro upřesnění:
V první dekádě září vložím všechny matky do izolačních klícek, abych na podzim neměl ve včelstev plod, což je pro zdárné přeléčení na varroázu nutností a povinností!
V první dekádě října zužuji ( odeberu spodní neobsednuté nástavky se starším dílem na vytavení ) a podsadím oddělky pod produkční včelstva. Při tom z klícek vypouštím oddělkové matky ( letošní ) a odstraňuji matky loňské ( každý rok vyměním matky u všech produkčních včeltev ). Vše dělám do 10.10 ( kvůli léčení ). Není nutné používat novinový papír, klícky a jiné zlepšováky. V říjnu ( zvláště u bezplodových včelstev ) nenastávají komplikace při spojování. Oddělkové včely si vždy uchrání své matky před případným negativním projevem produkčního včelstva. Pokud z nějakého důvodu mám v úmyslu matku vyměnit bez připojení oddělku ( např. chci oddělkem posílit včelstvo nově vzniklé ), v říjnu přidávám matku očkem:
Dotyčné včelstvo, které by nemělo mít plod ( jistota ), ponechám zhruba 2 hodiny v klidu osiřet. Potom matku namočím ve vodě a přidám ji mezi osiřelé včely sedící u očka. Včely matku bez potíží přijmou. Matka se namáčí proto, aby se omezila její pohyblivost ( suchá by mohla zazmatkovat a odletět ) a pojistilo její přijetí ( včely se k namočeným jedincům nechovají agresivně ).
Oddělky podsazuji, protože včelařím s mednými komorami ( prostor nad mednými komorami je určen pro med konzumní ). Kdybych oddělky nasadil na produkční včelstva, včely by do tohoto prostoru ukládaly snůšku... míchal by se cukrový med s přírodním.
S pozdravem...M. Václavek...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30718
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 25. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem
Dobrý den,
jen se zeptám u kolika včelstev to takto děláte? Pro intenzivní chov cca 50 a více včelstev je tato metoda pomalu nerelizovatelná a myslím si, že budou i zbytečně velké ztráty. Řada matek ploduje dost dlouho a pokud je silnější včelstvo a vy izolujete matku, může dojít ve vzdálenějším místě úlu k pocitu osiřelosti a může dojít k rojení, nemyslíte?
Marek Medve
----- PŮVODNÍ ZPRÁVA ----- Od: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan> Komu: "V?ela?ský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Předmět: Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem Datum: 25.7.2008 - 10:58:33
> Pro upřesnění: > > V první dekádě září vložím všechny matky do > izolačních klícek, abych na > podzim neměl ve včelstev plod, což je pro zdárné > přeléčení na varroázu > nutností a povinností! > > V první dekádě října zužuji ( odeberu spodní > neobsednuté nástavky se > starším dílem na vytavení ) a podsadím oddělky > pod produkční včelstva. Při > tom z klícek vypouštím oddělkové matky ( letošní > ) a odstraňuji matky > loňské ( každý rok vyměním matky u všech produkčních > včeltev ). Vše dělám > do 10.10 ( kvůli léčení ). Není nutné používat > novinový papír, klícky a > jiné zlepšováky. V říjnu ( zvláště u bezplodových > včelstev ) nenastávají > komplikace při spojování. Oddělkové včely si > vždy uchrání své matky před > případným negativním projevem produkčního včelstva. > Pokud z nějakého důvodu > mám v úmyslu matku vyměnit bez připojení oddělku > ( např. chci oddělkem > posílit včelstvo nově vzniklé ), v říjnu přidávám > matku očkem: > > Dotyčné včelstvo, které by nemělo mít plod ( > jistota ), ponechám zhruba 2 > hodiny v klidu osiřet. Potom matku namočím ve vodě > a přidám ji mezi osiřelé > včely sedící u očka. Včely matku bez potíží > přijmou. Matka se namáčí proto, > aby se omezila její pohyblivost ( suchá by mohla > zazmatkovat a odletět ) a > pojistilo její přijetí ( včely se k namočeným > jedincům nechovají agresivně > ). > > Oddělky podsazuji, protože včelařím s mednými > komorami ( prostor nad > mednými komorami je určen pro med konzumní ). Kdybych > oddělky nasadil na > produkční včelstva, včely by do tohoto prostoru > ukládaly snůšku... míchal > by se cukrový med s přírodním. > > S pozdravem...M. Václavek... >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30725
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.5) --- 25. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem
Řada matek ploduje
dost dlouho a pokud je silnější včelstvo a vy izolujete matku, může
dojít ve vzdálenějším místě úlu k pocitu osiřelosti a může
dojít k rojení, nemyslíte?
_____________________________________________________________
Kdybych byl velkovčelař, tzv. kombivčelstva bych provozoval na polovině včelnice ( měnil bych matky dvouleté, nikoliv již jednoleté, tedy bych tvořil polovinu oddělků ku počtu včelstev ).
Co se týká izolace, je třeba vlastnit dobrou klícku. Běžné klícky bych v žádném případě nepoužíval. Při jejich využití vzniká, jak píšete, pocit osiřelost, stavba nouzových matečníků a komplikace s tím spojené. K izolaci matek jsou určeny speciální klícky: tzv. izolační klícky, které mají stěny tvořené mateří mřížkou, aby k matce mohli vlézt včely, což je pro přenos mateří látky velmi důležité ( mateří látku včely získávají olizováním zadečku matky ). Jsou různé typy izolačních klícek. Klícka se umisťuje do nejvrchnějšího plodového nástavku k centru plodové plochy. Při použití klícek izolačních není se třeba obávat ztrátách.
Já od letoška budu používat jenom vlastnoručně vyrobené izolační klícky. Jde podstatě o rámek z latiček 1x1cm, ke kterému jsem z jedné strany přibil fóliovou mateří mřížku. Z druhé strany se mateří mřížka přidělá provizorně, aby ji šlo odklopit při vložení a vypouštění matky.
V září se matka hledá poměrně dost snadno. Pokud se včelstvo nerozdráždí, matka určitě bude na plodě, kterého v září je velmi málo ( máme-li zakrmeno do půlky srpna ). Pak není neobvyklé během 5-10 minut matku nalézt i v úlu s několika nástavky.
Nelíbí se mi metoda připojení oddělku bez odstranění staré matky v produkčním včelstvu. Podle mě, jako chovatele matek, je to dost nezodpovědné zacházení s mladými matkami, riskování ztrát kvalitních matek a tím i promrhání investic na jejich výchovu. U tříletých a víceletých matek, tedy matek, které by racionální včelař v produkčních včeltev neměl přechovávat, je pravděpodobnost na odstranění staré matky vyšší něž 90%, ale u dvouletých matek ( zvláště pak u jednoletých! ) je situace jiná. Izolace matek v září se dá zužitkovat v říjnu při spojování včelstev, neboť všechny matky máme po ruce.
S pozdravem...M. Václavek...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30728
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 25. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem
Řada matek ploduje
dost dlouho a pokud je silnější včelstvo a vy izolujete matku, může
dojít ve vzdálenějším místě úlu k pocitu osiřelosti a může
dojít k rojení, nemyslíte?
Pri izolácii matiek na určitú dobu, sa nesmú používať obyčajné klietky, ale malé izolátory, do ktorých musia mať úľové včely prístup, aby včelstvo napriek M v úli začnú robiť náhradný chov. Ak to včelár nezbadá a vypustí matku z klietky, včely istotne oplodnenú matku odstránia a ponechajú si neoplodnenú a tá sa už do zimy nemusí oplodniť.
Včelstvo sa nerojí z pocitu "osiřelosti", ale preto, že sa chcú rozmnožiť - rojiť a tá doba ja dávno za nami.
Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30734
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu