78275

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Václavek (213.29.160.5) --- 25. 7. 2008
Re: Spojeni oddelku s prod. vcelstvem

Řada matek ploduje
dost dlouho a pokud je silnější včelstvo a vy izolujete matku, může
dojít ve vzdálenějším místě úlu k pocitu osiřelosti a může
dojít k rojení, nemyslíte?
_____________________________________________________________

Kdybych byl velkovčelař, tzv. kombivčelstva bych provozoval na polovině včelnice ( měnil bych matky dvouleté, nikoliv již jednoleté, tedy bych tvořil polovinu oddělků ku počtu včelstev ).

Co se týká izolace, je třeba vlastnit dobrou klícku. Běžné klícky bych v žádném případě nepoužíval. Při jejich využití vzniká, jak píšete, pocit osiřelost, stavba nouzových matečníků a komplikace s tím spojené. K izolaci matek jsou určeny speciální klícky: tzv. izolační klícky, které mají stěny tvořené mateří mřížkou, aby k matce mohli vlézt včely, což je pro přenos mateří látky velmi důležité ( mateří látku včely získávají olizováním zadečku matky ). Jsou různé typy izolačních klícek. Klícka se umisťuje do nejvrchnějšího plodového nástavku k centru plodové plochy. Při použití klícek izolačních není se třeba obávat ztrátách.

Já od letoška budu používat jenom vlastnoručně vyrobené izolační klícky. Jde podstatě o rámek z latiček 1x1cm, ke kterému jsem z jedné strany přibil fóliovou mateří mřížku. Z druhé strany se mateří mřížka přidělá provizorně, aby ji šlo odklopit při vložení a vypouštění matky.

V září se matka hledá poměrně dost snadno. Pokud se včelstvo nerozdráždí, matka určitě bude na plodě, kterého v září je velmi málo ( máme-li zakrmeno do půlky srpna ). Pak není neobvyklé během 5-10 minut matku nalézt i v úlu s několika nástavky.

Nelíbí se mi metoda připojení oddělku bez odstranění staré matky v produkčním včelstvu. Podle mě, jako chovatele matek, je to dost nezodpovědné zacházení s mladými matkami, riskování ztrát kvalitních matek a tím i promrhání investic na jejich výchovu. U tříletých a víceletých matek, tedy matek, které by racionální včelař v produkčních včeltev neměl přechovávat, je pravděpodobnost na odstranění staré matky vyšší něž 90%, ale u dvouletých matek ( zvláště pak u jednoletých! ) je situace jiná. Izolace matek v září se dá zužitkovat v říjnu při spojování včelstev, neboť všechny matky máme po ruce.

S pozdravem...M. Václavek...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30728


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu