- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 3. 11. 2008
Re: R?mek 39
> A jak by to mělo být správně ve svislém směru. Výška nástavku, zapuštění > rámku v nástavku, případně vliv prohnutí spodní loučky při svislém > drátkování? Díky.
Jednou jsem taky hledal planek ale nenasel. Takze jsem resil tak ze jsem se podival na plany Lanstrothu a Optimalu a vybral si to co mi vyhovovalo, bohuzel praxe pak stejne ukaze kde je pravda :-)) Kdyz vlozim ramek do nastavku tak mam nahore 4-5mm vuli od horni loucky k horni rovine nastavku a dole take. To same u materi mrizky v ramu, mezidnu atd. (Lanstroth to ma tusim tak ze nahore ma 7 a dole 1mm ale mozna kecam) Kazdopadne je dulezite se jednou rozhodnout a to drzet - to se tyka hlavne pudorysu, s vyskou ramku lze laborovat.
V podstate ma byt vsude v ulu vceli mezera 8mm, nahore, dole, na bocich. No ale ramky se musi taky obcas vyndat takze je dobra manipulacni mezera tusim min 2cm - u hofmanu je to problem, protoze jak to tmely ta se ta mezera zuzuje a zuzuje az to nejde vyndat :-) (uz nejsem tolik jejich obdivovatel - konstrukcne skvely ale vyrobne pracnejsi, v praxi problem s propolisem - takze to postupne prehodnocuju a jasno nemam :-) )
Propadavani ramku lze resit vlozenim milimetrovych list do stran vyfrezovanych drzaku ramku v nastavku. Tim to lze snadno vystredit aby ramky nepropadavaly (staci jedna lista), ale to v pripade, ze ma clovek vsechny ramky stejne (ne jak jsem to zazil s dedou v puvodnim mixu budecaku a nastavku, kde se obcas operativne skracovali ouska :- ) to pak je to pravy vcelareni :-)) clovek nasranej a vcely jeste vic ) Tam sme to resili v pripade potreby prodlouzeni dvema hribicky z boku do usek. Pristi sezonu uz je doufam vsechny spalim a bude klid.
Resit prohnuti loucky atd lze jen na papire, jakmile zacnete vyrabet tak pochopite, ze je to nemozne, pokud teda delate ze dreva. A povetrnostni vlivy jsou neuprosne - v zime permanentni vlhkost, zevnitr i zvenku, v lete vedro, sucho. Z tohoto duvodu je problem u prkenych nastavku (ten problem maj hlavne puntickari, vcely snad ani tak ne :-) ), protoze se kazda stran krouti, sesycha, roztahuje jinak takze mohou vznikat mezery, praskliny apod. Tady je vyhoda uteplenych nastavku (nebo jen sololitovych), ktere maji konstrukci ze dvou ramu a sololitu nebo palubek - tam pak ty nastavky na sobe sedi mnohem lepe, a vahou ramku se snadno poddaj a dosednou- i dosedaci plocha je vetsi, ale zase jsou pracnejsi. Tak nak je to stale neco za neco...
Tolik trocha me zkusenosti a sorry za roman
T.H.
P.S. Karle, vidis jaka by to byla nuda s koupenym standardizovanym ulem :-))
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32281
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |