78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- A.Turčáni (62.168.124.210) --- 8. 11. 2008
Re: Nove poznatky evropskeho vcelarstvi: novy druh vcel
Pravděpodobně je taková přeprava cukru "včelím řetězem" uvnitř úlu účinnější a šetrnější pro včely než kdyby jednotlivé včely přenášely zásoby "pěšky" od hladiny cukru k buňce.
Myslím, že je to nepravdepodobné, aby iné včely zásobovali okrajové včely potravou, je pravdou, že včely si v určitých prípadoch vypýtajú potravu od svojich družiek.
Viac verím slovám uvedených v jednom článku v OVP, kde autor tvrdil, že okrajové včely sa striedajú približne asi po 6-7 dňoch, presnejšie podľa toho koľko si do medového vačku uložia medu. Po skončení pobytu sa vracajú do vnútra chumáča a na okrajoch ich vymieňajú ďalšie včely. Tak by to malo byť až do doby, kým nenastanú teplejšie dni.
Jeden názor proti druhému. Je ťažké nájsť pravdu, pretože podávame len sprostredkované pravdy iných autorov a preto by sme si mali byť vedomí tohoto aspektu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32395
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 8. 11. 2008
Re: Nove poznatky evropskeho vcelarstvi: novy druh vcel
V zimním chumáči nevím, na to nemám ani prostředky to pozorovat, ale při krmení miskami pod květináč položenými na rámky prochází řetěz včel prostorem nad miskou o průřezu asi cm2 a potom z misek k rámkům je ten řetěz včel na 2 - 3 včely vysoký a na takových 10 - 20 včel široký. Tím dokážou odtahat za pár hodin celý obsah misky, v září používám misku o objemu běžně 2 - 3 litry. Zvlášť jsem to nepozoroval, ale nikdy jsem neviděl, že by včely tím prostorem probíhaly. V převážné většině jen v tom "řetězci" sedí na místě.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Saturday, November 08, 2008 4:59 PM Subject: Re: Nove poznatky evropskeho vcelarstvi: novy druh vcel
> Pravděpodobně je taková přeprava cukru "včelím řetězem" uvnitř úlu > účinnější a šetrnější pro včely než kdyby jednotlivé včely přenášely zásoby > "pěšky" od hladiny cukru k buňce. > > Myslím, že je to nepravdepodobné, aby iné včely zásobovali okrajové včely > potravou, je pravdou, že včely si v určitých prípadoch vypýtajú potravu od > svojich družiek. > > Viac verím slovám uvedených v jednom článku v OVP, kde autor tvrdil, že > okrajové včely sa striedajú približne asi po 6-7 dňoch, presnejšie podľa > toho koľko si do medového vačku uložia medu. Po skončení pobytu sa vracajú > do vnútra chumáča a na okrajoch ich vymieňajú ďalšie včely. Tak by to malo > byť až do doby, kým nenastanú teplejšie dni. > > Jeden názor proti druhému. Je ťažké nájsť pravdu, pretože podávame len > sprostredkované pravdy iných autorov a preto by sme si mali byť vedomí > tohoto aspektu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32399
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 8. 11. 2008
Re: Nove poznatky evropskeho vcelarstvi: novy druh vcel
Ovšem je také známou věcí že včely sladinu neukládají přímo do buněk ale předávají je jedna druhé a tak ji zpracovávají pro svoje použití než ji jako konečný produkt uloží do buňky
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: A.Tur??ni <anton.turcani/=/gmail.com> > Předmět: Re: Nove poznatky evropskeho vcelarstvi: novy druh vcel > Datum: 08.11.2008 16:59:29 > ---------------------------------------- > Pravděpodobně je taková přeprava cukru "včelím řetězem" uvnitř úlu > účinnější a šetrnější pro včely než kdyby jednotlivé včely přenášely zásoby > "pěšky" od hladiny cukru k buňce. > > Myslím, že je to nepravdepodobné, aby iné včely zásobovali okrajové včely > potravou, je pravdou, že včely si v určitých prípadoch vypýtajú potravu od > svojich družiek. > > Viac verím slovám uvedených v jednom článku v OVP, kde autor tvrdil, že > okrajové včely sa striedajú približne asi po 6-7 dňoch, presnejšie podľa > toho koľko si do medového vačku uložia medu. Po skončení pobytu sa vracajú > do vnútra chumáča a na okrajoch ich vymieňajú ďalšie včely. Tak by to malo > byť až do doby, kým nenastanú teplejšie dni. > > Jeden názor proti druhému. Je ťažké nájsť pravdu, pretože podávame len > sprostredkované pravdy iných autorov a preto by sme si mali byť vedomí > tohoto aspektu. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32401
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Zdenek (79.127.160.5) --- 8. 11. 2008
Re: Nove poznatky evropskeho vcelarstvi: novy druh vcel
Mily pratele na Slovensku, Morave a v Cechach.
Nemel jsem vcera dostatek casu napsat vic a tak pravdepodobne v mnohych z vas zahlodal zub one povestne ceske pochybovacnosti. Vezte, ze se jedna o objev uz ze zari tohoto roku, ale ja nemel drive cas to sem hodit. Je krasne, ze vcelareni jako konicek skyta stale nove a nove netusene poznatky. Vzdyt kolebka svetoveho vcelarstvi, ta je preci tady u nas ve stredni Evrope. Uz i proto by bylo dobre, kdyby se o takovych vecech dozvidali cesti vcelari vsude a nejen na tomto foru. Bohuzel Vcelarstvi se porad neda nikde koupit a Moderni vcelar neni stale dost moderni. Kompletni vysledky objevu naleznete v casopise Zoology. Ted jen kratky vycuc:
Pro zdárný vývoj včel musí v plodišti panovat stálá teplota. Během desetidenní fáze vývoje larvy tam panuje teplota kolem 35 stupňů Celsia.
Speciální včely topičky se starají o to, aby potomkům nebylo zima: činnosti svých pomocí letových svalů vytvářejí teplo a udržují tak dětský pokojíček příjemně vyhřátý.
Jako zdroj energie jim k tomu slouží med. Ten těmto vysoce aktivním včelám topičkám vydrží ale jen maximálně 30 minut, pak jsou již tak vyhladovělé a vyčerpané, že nezvládnou cestu zpět k medovým zásobám. Zatímco se plodové hnízdo rozprostirá na plástu na ploše veliké asi jako dva malé talíře, jsou buňky s medem uspořádány na horním okraji. Sladina proto leží od plodového hnízda vzdálená asi 20 centimetrů. „Pro vyčerpanou včelu je to pěkná štreka“, říká profesor Jürgen Tautz. Jak se tam dostanou? Tento logistický problém se podařilo objasnit badatelům v rámci disertační práce na universitě ve Würzburgu: mezi zásobami a okrajem plodového hnízda se pohybují neustále sem a tam tzv. včely tankerky. Jestliže narazí na vyčerpanou včelu topičku, tato od nich obdrží sladký polibek. Z úst do úst předávají na energii bohatý med a topičky mohou ihned poté pokračovat ve své práci. Po několika natankováních se včely tankerky vracejí zpět k zásobám, naberou nový med a započnou znovu svůj běh přes plodové hnízdo. Během pouhých 20 minut stihnou podniknout takových zásobovacích výletů až 5 a natankují až 30 včel topiček.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32406
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 9. 11. 2008
Re: Nove poznatky evropskeho vcelarstvi: novy druh vcel
To co popisuješ není nic nováho. Je přece známo , že ve včelstvu jsou krmičky ktré krmí mladý plod a krmičky které krmí včely zaneprázdněné jinými úkoly. To bychm pak mohli použít pojmenování nových druhů včel jako Včela stavitelka, V. větrák, Včela tankerka nebo také logistik, V. popelka/lář, V. lakovačka a podobně. Nám ale stačí že včela podle svého stáří vykonává různé činnosti . Začíná jako krmička přes stavitelku čističku atd. končí pak svůj život jako ochranka kdy je jedno zemřeli před úlem nebo následkem bodnutí
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Zdenek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Nove poznatky evropskeho vcelarstvi: novy druh vcel > Datum: 08.11.2008 19:58:15 > ---------------------------------------- > Mily pratele na Slovensku, Morave a v Cechach. > Nemel jsem vcera dostatek casu napsat vic a tak pravdepodobne v mnohych z > vas zahlodal zub one povestne ceske pochybovacnosti. Vezte, ze se jedna o > objev uz ze zari tohoto roku, ale ja nemel drive cas to sem hodit. Je > krasne, ze vcelareni jako konicek skyta stale nove a nove netusene > poznatky. Vzdyt kolebka svetoveho vcelarstvi, ta je preci tady u nas ve > stredni Evrope. Uz i proto by bylo dobre, kdyby se o takovych vecech > dozvidali cesti vcelari vsude a nejen na tomto foru. Bohuzel Vcelarstvi se > porad neda nikde koupit a Moderni vcelar neni stale dost moderni. Kompletni > vysledky objevu naleznete v casopise Zoology. Ted jen kratky vycuc: > > Pro zdárný vývoj včel musí v plodišti panovat stálá teplota. Během > desetidenní fáze vývoje larvy tam panuje teplota kolem 35 stupňů Celsia. > Speciální včely topičky se starají o to, aby potomkům nebylo zima: činnosti > svých pomocí letových svalů vytvářejí teplo a udržují tak dětský pokojíček > příjemně vyhřátý. > Jako zdroj energie jim k tomu slouží med. Ten těmto vysoce aktivním včelám > topičkám vydrží ale jen maximálně 30 minut, pak jsou již tak vyhladovělé a > vyčerpané, že nezvládnou cestu zpět k medovým zásobám. Zatímco se plodové > hnízdo rozprostirá na plástu na ploše veliké asi jako dva malé talíře, jsou > buňky s medem uspořádány na horním okraji. Sladina proto leží od plodového > hnízda vzdálená asi 20 centimetrů. „Pro vyčerpanou včelu je to pěkná > štreka“, říká profesor Jürgen Tautz. Jak se tam dostanou? Tento logistický > problém se podařilo objasnit badatelům v rámci disertační práce na > universitě ve Würzburgu: mezi zásobami a okrajem plodového hnízda se > pohybují neustále sem a tam tzv. včely tankerky. Jestliže narazí na > vyčerpanou včelu topičku, tato od nich obdrží sladký polibek. Z úst do úst > předávají na energii bohatý med a topičky mohou ihned poté pokračovat ve > své práci. Po několika natankováních se včely tankerky vracejí zpět k > zásobám, naberou nový med a započnou znovu svůj běh přes plodové hnízdo. > Během pouhých 20 minut stihnou podniknout takových zásobovacích výletů až 5 > a natankují až 30 včel topiček. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32417
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu