78432

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


A.Turčáni (62.168.124.210) --- 10. 1. 2009
Re: Cistenie vosku

Jaká je možná další výtěžnost z těchto košilek?

Ešte raz vstúpim do tejto diskusii. Každý, kto chce získavať vosk v domácich pomeroch, by si mal položiť otázku, je môj zisk dostatočný, aby som mohol ,al pocit dobre vykonanej práce.Ak ten zisk je pod určitou hranicou rentabilnosti, mal by s tým prestať a zvoliť inú lepšiu metódu získavania vosku, alebo celkom s tým prestať a odniesť či poslať vyradené plásty do výrobne.
Čo je hranica rentabilnosti? Pokúsim sa to na svojich výsledkoch, ktoré považujem za dostočné.

Na 1kg Ms v miere "B" rozmery 250x400 mm, pripadne 12 ks Ms
Včely do vystavaných 12 oplástov vložili 1000g:12= 83 g a to musíte brať akom fakt, lebo včely tento vosk vložia do novej Ms, alen to je zisk čo včely vyprodukujú navyše.
Ja získam z jedného vyradeného plásta v priemere 135g surového vosku, teda som z každého vyradeného plástu v priemere získal 52g surového vosku, ktorý včely vložili do stavby nového plástu zo svojej produkcii. Je to dobrý výťažok na jeden vytavený plást.

Vtedy včelár so svojou prácou a výťažkom môže byť spokojný zo ziskom vosku a jeho práca je rozumne vložená do svojej technológii.
V mojom prípade je celkový výťažok 1520g surového vosku (vosk sa musí ešte čistiť), teda výťažok je 1/3 na vložený vosk zabudovaný do medzistienok. Ak je ten zisk vyšší, tým pre včelára prijateľnejší. treba zobrať do úvahy aj fakt, že zasielanie vyradených plástov nie je zadarmo a hotový vosk je v menšom objeme, poštovné je výhodnejšie..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33357


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Josef Křapka (77.237.138.69) --- 11. 1. 2009
Re: Cistenie vosku

>Čo je hranica rentabilnosti?<
----------------------------------------------------------
Je to otázka vlastních možností ve zpracování, nebo možností zpracování v místní ZO kde to funguje, nebo dohadování s poštovním úřadem, který ne každou zásilku chce přijmout a dále zda vyřezané plásty cestou nesežere motýlice. Samozřejmě, že je vše jinak, pokud mám zpracovatele vosku za humny. Vosk mohu také spálit nebo jej nechat sežrat motýlicí, jak se někdy u některých "také včelařů" děje.

Mne tato diskuse vyprovokovala k tomu, že jsem začal být zvědavý na to kolik a za kolik je to letos u mne. Tak jsem vzal váhu, zašel do magacínu a zde jsou výsledky:
Ze 183 plástů 42 x 17 cm jsem vytavil 13,97 kg vosku, který je připravený k distribuci. Tento vosk je dotován 147 mezistěnami 40 x 13 cm v celkové hmotnosti 6,82 kg. Dále včely vystavěly 36 plástů ve stavebních rámcích. To znamená, že včely použily ke stavbě plástů 7,15 kg vlastního vosku na uvedených 183 plástů.

Při přepočtu činí vytavený vosk 76,34 g na jeden plást rámkové míry 42 x 17cm , z toho je váha dodané mezistěny 46,4 g a včelami dodaný vosk 39,7 g. Tyto údaje se shodují s tím co uvedl ve svém příspěvku př. Turčáni pokud uvážíme, že používá rámkovou míru s téměř dvojnásobnou výškou než je zde uvedená. Pozn.: "Pokud při přepočtech narazíte na nesrovnalost v hodnotě 17 g, tato je způsobena volnou stavbou na stavebních rámcích, 20%".

Na toto množství vosku jsem spotřeboval el. energii za 18,50 Kč (počítáno teoreticky - nikoli odečtem) a plyn PB za 83 Kč (zjištěno vážením lahve a cenou plynu), tedy spotřeba energií činí 101,50 Kč ??? Dále jsem spotřeboval celkem 12 hod. času.

Za to jsem získal (včely vyrobily), čistý výnos vosku pokud uvažujeme cenu 80,- Kč/kg ve výši 470,50 Kč - to znamená můj hodinový plat je nižší než plat uklízečky - činí 39,21 Kč/hod. Do toho není započítána amortizace (odpisy) zařízení a použitých prostor. Mám se však dohadovat s poštou? S každým trochem vážit cestu ke zpracovateli? Motýlice je hladová. A tak tavím, tavím. Ještě, že nerezový kotel kterým vyvařuji plásty, používám také na svaření medoviny. Alespoň je více využitý, a při popíjení medoviny z vlastního medu mohu lépe uvažovat o ekonomice včelařského provozu. Mimochodem, zaznamenali jste již, že dny se nám pomalu prodlužují?
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33359


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Standa Petr (81.30.230.129) --- 11. 1. 2009
Re: Cistenie vosku

Jaká je možná další výtěžnost z těchto košilek?
Nejde mi o hranici rentabilnosti, jen jsem se zajímal, kolik procent vosku zůstává v košilkách po použití pařáku a kolik ho lze ještě získat vyvařením a lisováním. Po vypaření je vidět, že poté co košilky vychladnou tak ztuhnou, což znamená že nějaký vosk tam zůstává.
Jinak vozit, nebo posílat 100 souší také není zábava / balení, převoz /. Navíc při porovnání: za kilo mezistěn zaplatím při výměně 1 kg vosku 25 kč. Samotné mezistěny bez výměny stojí 140 kč/kg. Zde už se vyplatí souše zpracovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33361


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Petr (213.192.34.194) --- 11. 1. 2009
Re: Cistenie vosku

Zdravím přátelé.Jen přidám ceny mezistěn z výrobny Stražisko:výměna 1kg vosku za ms : 32 Kč za kilo ms a prodej ms 180 Kč za kilo ms.A po chystaném zdražení elektřiny to určitě míň nebude !?A obligátní 3% z váhy vosku vám strhnou také,ikdyž máte vosk čistý a sterilizovaný kyselinou sýrovou.Takže se přikláním k názoru máli cenu ztrácet čas a úsilí s čištěním vosku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33362


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 11. 1. 2009
Re: Cistenie vosku

No, kyselinu sýrovou já moc nepoužívám. Vždycky je mně líto toho sýru, a
kromě toho sýr je dneska dost drahý.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Petr" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, January 11, 2009 8:09 PM
Subject: Re: Cistenie vosku


> Zdravím přátelé.Jen přidám ceny mezistěn z výrobny Stražisko:výměna 1kg
> vosku za ms : 32 Kč za kilo ms a prodej ms 180 Kč za kilo ms.A po
chystaném
> zdražení elektřiny to určitě míň nebude !?A obligátní 3% z váhy vosku vám
> strhnou také,ikdyž máte vosk čistý a sterilizovaný kyselinou sýrovou.Takže
> se přikláním k názoru máli cenu ztrácet čas a úsilí s čištěním vosku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33363


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Vítek (85.70.42.139) --- 14. 1. 2009
Re: Cistenie vosku

Jen tak pro zajímavost : totéž provozuji třetím rokem v sudu na med 280 kg bez újmy na kvalitě vosku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33439


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu